TABATA: Co to je a jak si ji zacvičit?

13.04.2020

Tabata je jedním z vysoce intenzivních intervalových tréninků, zkráceně HIIT, o kterém jste se dozvěděli v minulém článku. Dnes se podíváme na to, co od ní můžeme očekávat a jak si ji doma správně zacvičit.

Nejdřív si povíme ve zkratce něco o historii tabaty. Vyvinul ji japonský lékař Izumi Tabata v roce 1996, takže je to vlastně předchůdce dnes tak populárního HIIT. Lékař provedl testy na několika sportovcích a zjistil, že při jejím cvičení už za pár týdnů došlo k vysokému nárůstu jejich kondice ve všech směrech. Což je samozřejmě lákavé i pro nás "obyčejné smrtelníky".

Jak se tabata cvičí

Je to vlastně úplně jednoduché. Střídají se intervaly 20 sekund cvičení, 10 sekund odpočiněk. To vše 8x. Když si to spočítáme, jedna tabata tedy trvá 4 minuty. Důležité je časování opravdu dodržovat, a "akční" dobu využít naplno, neflákat se a pořádně zabrat. Kolik tabat odcvičíte už je čistě na vás a vaší kondici. Začátečníkovi mohou dát pořádně zabrat i základní 4 minuty, pokročilí si můžou dát tabat více.

Jaké jsou benefity tabaty

Mysíte, že za tak krátkou dobu nemůžete očekávat žádné výsledky? To se ale mýlíte. Pravidelným cvičením tabaty nastartujete metabolismus, budete lépe spalovat tuky. Rychle se zlepší vaše kondice a fyzička. Jako při dalších vysoce intervalových cvičeních spalujete kalorie nejen při cvičení, ale také i dlouho po něm, což je určitě dobrá zpráva pro ty, kdo chtějí úspěšně zhubnout. Pomáhá i našemu zdraví například tím, že zvyšuje vaši výkonnost, kapacitu plic, pomáhá ke snižování tělesné hmotnosti a nárůstu svalové hmoty. Snad jsem teď nevyděsila zástupkyně něžného pohlaví. Holky, opravdu se nemusíte bát, že byste po tabatě vypadaly jako Schwarzenegger :)


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?  

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ
  • ze známých a běžně dostupných potravin

Jaké cviky vybrat

To už je čistě jen na vás. Vybírejte ale tak, abyste daný cvik byli schopní kvalitně zvládnout. Oblíbenými cviky při tabatě jsou například kliky, dřepy, angličáky, různé obměny cviků s činkami, běh na místě, skákání přes švihadlo, no prostě co vás jen napadne. Příjemné na tabatě je, že si ji můžete poskládat úplně podle sebe, svých schopností a kondice. Zvolenými cviky si můžete jednoduše regulovat její obtížnost.

Jak hlídat časování

Asi nejjednodušší je si nahrát do telefonu přímo tabata písničky, kde už je časování zakomponované. Na youtube najdete spoustu takových písniček i s videi. Případně jsou ke stažení i speciální časovače, které čas hlídají za vás. Ale samozřejmě vám budou stačit i obyčejné stopky. Za mě jsou ale písničky takové příjemnější.

To by bylo ve zkratce povídání o tabatě. Láká vás ji vyzkoušet? Tak s chutí do toho, nezabere moc času a výsledky určitě stojí za to. Je vhodná prakticky pro všechny zdravé osoby. Pokud máte zdravotní potíže a chtěli byste tabatu vyzkoušet, je lepší to zkonzultovat s lékařem. Přeci jen je to velmi náročné cvičení, takže bohužel není úplně pro každého.


EBOOK MAKRA A KALORICKÉ TABULKY PRO VÁS ZCELA ZDARMA :) 

Nejnovější články na webu:


Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.

O makrech už toho bylo napsáno mnoho, na internetu najdete spoustu kalkulaček, které vám je jsou schopné spočítat.