Jak si sestavit jídelníček: příjem vs výdej IIFYM

03.02.2020

V tomto článku se dozvíte, jak si sestavit jídelníček s pomocí IIFYM metody. Je to způsob stravování, ve kterým se řídíte svým doporučeným příjmem makroživin, podle toho volíte vhodné potraviny a pěkně hubnete. Nejedná se o žádnou dietu nebo omezování. Řídíte se zde svým správným kalorickým příjmem a díky tomu víte přesně, kolik čeho denně sníst, abyste dosáhli svého cíle. Nejde o žádné omezování nebo hladovku, což určitě mnohé z vás, kteří už nějaké metody hubnutí zkoušeli, potěší. S pomocí této metody sestavuji i jídelníčky svým klientkám, takže je to vlastně i článek pro ně, aby lépe pochopily, jak celý jídelníček funguje.

Co je IIFYM

IIFYM je vlastně zkratka "If It Fits Your Macros" takže jíst tak, abyste se vešli do svých "maker". Makra jsou základní živiny, které tělo potřebuje ke správnému fungovaní, najdete je, kde jinde, než v potravinách. Jedná se o bílkoviny, sacharidy a tuky. Více o nich najdete v jednom z mých článků. Cílem IIFYM je zjistit, kolik těchto živin je pro vás ta správná dávka, a podle toho si pak poskládat denní jídelníček. Vtip je vlastně v tom, že takto se nemusíte nijak omezovat. Můžete prakticky jíst to, co chcete, jen si dávat pozor na to, aby vám to do příjmu maker sedělo. Toho ale hodně lidí zneužívá, protože zjistí, že do denního přijmu se vejdou i s pizzou a Coca Colou. Funguje to i tak? Ano, funguje, pokud dodržujete svůj denní příjem, i když nekvalitními a nezdravými potravinami, budete hubnout. Ale asi je vám jasné, že to není zrovna ideální situace. Správné je tento příjem naplnit zdravými a tělu prospěšnými potravinami, protože naše snaha není jen o tom, být štíhlí, ale hlavně také i zdraví. Proto je vhodné si jídelníček poskládat jak podle toho, abyste měli správný poměr a hodnoty makroživin, tak i s ohledem na kvalitu potravin.


Jak IIFYM dodržovat

Jestli vás tato metoda zaujala, není nic jednoduššího než ji vyzkoušet. Jako první je potřeba si spočítat svůj denní příjem a výše zmíněná makra. Jak na to zase najdete v jednom z mých článků, případně si můžete nechat makra spočítat nebo využít některé kalkulačky na internetu. Co nedoporučuji je orientovat se podle výpočtu kalorických tabulek. Mám ozkoušené, že tam výpočet moc dobře nesedí. Lepší je si hodnoty vypočítat sám nebo to nechat na někom, kdo tomu rozumí. Pak už jen stačí stáhnout si do telefonu nebo počítači některou z aplikací (například výše zmíněné kalorické tabulky), kam si hodnoty zadáte a která vám s počítáním vašeho jídla pomůže. Je jich několik, opravdu se nemusíte děsit toho, že budete u každé potraviny muset studovat etiketu a počítat příjem na kalkulačce.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • se spoustou kombinací a možností
  • bez nutnosti dokupovat jakékoli doplňky
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ!


Jak IIFYM funguje

Jak už jsem mnohokrát psala a musím znovu zopakovat, hubnutí není žádná věda. Jde jen o váš denní příjem a výdej, jednoduše kolik energie za den přijmete a kolik vydáte.

VÝDEJ JE VYŠŠÍ NEŽ PŘÍJEM - HUBNETE

PŘÍJEM JE VYŠŠÍ NEŽ VÝDEJ - NABÍRÁTE

PŘÍJEM JE STEJNÝ JAKO VÝDEJ - DRŽÍTE SI VÁHU

Toto je opravdu základní pravidlo pro hubnutí. S tím dodatkem, že nikdy nesmíte jíst moc málo (pod svůj bazální metabolismus, takže energii, kterou vaše tělo potřebuje ke správnému fungování).


POKUD CHCETE HUBNOUT, MUSÍTE MÍT VÝDEJ VYŠŠÍ NEŽ PŘÍJEM


S pomocí výše zmíněné metody tedy zjistíte, jaký příjem je pro vás ideální, ten dodržujete a hubnete. Nemusíte se tak řídit nesmyslnými pravidly a dietami, nemusíte se trápit hlady nebo se vzdávat oblíbených potravin (pokud nejsou tedy extra nezdravé, ty doporučuji vynechat s ohledem na vaše zdraví).


Doufám, že se mi vše podařilo vysvětlit tak nějak pochopitelně, a že teď už víte, že až vám kamarádka bude vnucovat, že zhubnete jen tak, že nebudete jíst po šesté hodině nebo že musíte jíst po třech hodinách či vynechat pečivo, tak to vůbec není pravda. Vše je to tom, jíst dostatečně - nejíst málo, ale na druhou stranu také tak, aby byla energie, kterou vydáte stále vyšší než ta, kterou přijmete.


Proto nefungují "zázračné" diety ani univerzální návody na hubnutí. Stejně tak, jako předražené pilulky a preparáty. Váha se vždy vrátí zpět i s úroky, tělo strádá a vy máte tak akorát špatnou náladu. Není to proto, že byste se málo snažili, ale proto, že tělu nedáváte potřebné živiny, palivo, které potřebuje ke správnému fungovaní, v množství, které potřebuje. Přeci jen na jiných porcích bude hubnout člověk, který má 120 kg a jen sedí u počítače, a na jiných štíhlá žena, která potřebuje jen shodit kila z dovolené. Neorientujte se tedy podle toho, kolik a co jí vaše kamarádka, které se hubnutí podařilo. Vždy je nejlepší řídit se podle sebe. Každý máme jinou výšku, váhu, práci, věk, někdo sportuje, někdo ne, další je zase hodně aktivní v práci, mnozí mají i zdravotní potíže a berou jisté léky a s tím je prostě vždy nutné počítat a stanovit denní příjem sobě na míru.

Nejnovější články na webu:

 

Hodně z vás to určitě dobře zná. Snažíte se dodržovat zdravé stravování, celý den se držíte, přežvykujete zeleninu, ale večer to na vás přijde, a té sušence ve špajzu nebo zmrzlině k televizi prostě neodoláte. Stejně tak pro vás není úplně snadné si dát odpolední kávu bez nějakého dobrého zákusku. Co ale s tím? Jde nějak tyto nezvladatelné chutě...

Určitě už jste se už někde dočetli, že při výběru vhodných a zdravých potravin máte poctivě číst složení. Problém je ale v tom, že většina lidí neví, na co se v něm vlastně má dívat, a co údaje na etiketě znamenají. Pojďme si tedy ve zkratce zkusit vysvětlit, na co si dát pozor, a na co se zaměřit. Pro představu...