Jak si spočítat MAKRA?

19.11.2019

O makrech už toho bylo napsáno mnoho, na internetu najdete spoustu kalkulaček, které vám je jsou schopné spočítat, stejně tak jako návody, jak si je můžete spočítat sami.

Problém je, že většina z nich vám energetický příjem spolu s makroživinami spočítá nejen velmi nepřesně, ale v mnoha případech dokonce zcela chybně.

Více o makroživinách, proč je počítat a o co se vlastně jedná najdete v mém předchozím článku.

Dnes se podíváme na to, jak si je můžete doma zkusit spočítat vlastními silami. Neříkám, že je výpočet naprosto přesný, ale pro počáteční představu a začátek vaší snahy je úplně dostatečný.

Jedná se o zjednodušený výpočet pro nás "obyčejné smrtelníky" pro redukci.

1. BAZÁLNÍ METABOLISMUS (BMR)

Jako první musíme zjistit svůj bazální metabolismus, což je základní energie nutná pro vaše fungování. Berte ho jako to, co vaše tělo potřebuje, kdybyste jen leželi v posteli a nevyvíjeli žádnou aktivitu. Hlavní, co byste o něm měli vědět je to, že NIKDY NESMÍTE JÍST MÉNĚ než je jeho hodnota.

Pro výpočet "bazálu" (BMR) existuje mnoho vzorečků. Pro začátek nám postačí tento jednoduchý a vcelku přesný.

Hmotnost tuku v těle je možné cca spočítat v některé z internetových kalkulaček, nechat si ji změřit na speciálním přístroji (např. Tanita, InBody) nebo ji můžete odhadnout.


BMR = 370 + (21,6 x tělesná hmotnost bez tuku)

Výsledek nám vyjde v kilokaloriích (kcal).

Příklad:

Pokud vážím 65 kg, podíl tělesného tuku odhaduji na 22%, výpočet bude vypadat takto.

BMR = 370 + (21,6 x 50,7) = 1465 kcal


ZÍSKEJTE EBOOK MAKRA A KALORICKÉ TABULKY ZDARMA!

Veškeré informace na jednom místě.


2. AKTIVITA 

Pokud již znáte svůj bazální metabolismus, musíte k němu logicky přičíst i svou aktivitu přes den, protože jak už jsem psala, BMR je energie jen pro základní funkce, ne pro aktivity navíc. Aktivitu je nutné si odvodit nejen podle toho, jak často a jak intenzivně sportujete, ale také dle vaší práce, denního režimu a dalších aktivit.

Přibližný výpočet včetně vaší aktivity:

Malá BMR x 1,2

Lehká BMR x 1,375

Střední BMR x 1,55

Vysoká BMR x 1,725

Výsledek nám vyjde v kcal.

Příklad:

Pokud mám sedavou práci, cvičím doma cca 3x týdně půl hodiny a občas jdu vyvenčit psa, budu to počítat jako lehkou aktivitu.

1465 x 1,375 = 2014 kcal

Tímto jsme se dostali k tomu, kolik celkově vaše tělo potřebuje energie při celodenním fungování.


- z běžných potravin, které už máte doma

- bez nutnosti všechno složitě vážit

- s velkým výběrem kombinací jídel

- vařte stejně pro celou rodinu podle oblíbených receptů

- zhubněte jednoduše a trvale bez jojo efektu :)


3. KALORICKÝ DEFICIT

Logicky, pokud chcete zůstat na své váze, nechcete nic měnit, tak je potřeba se "projíst" k této hodnotě. Pokud chcete přibírat, jíst více, pokud chcete hubnout, tak naopak méně.

Pro hubnutí se doporučuje snížit energetický příjem cca o 10 - 20 %. Přesné číslo se nedá určit. Každý jsme jiný, takže si to každý musí vyzkoušet podle sebe. Osobě doporučuji začít s menším deficitem, případně časem deficit zvýšit. Jak už ale bylo psáno, a myslím, že je to natolik důležité, že to raději zopakuji, NIKDY NEJÍST POD BAZÁLNÍ METABOLISMUS.

Příklad:

Začnu s deficitem 12 %.

2014 x 0,88 = 1772 kcal


4. MAKROŽIVINY

Tak a teď už tedy víte, "kolik toho sníst". Neméně důležité ale je to, čím tento příjem naplníte. K tomu nám slouží tři hlavní makroživiny. Bílkoviny, sacharidy a tuky (více o nich najdete také v předchozím článku).

Obecně se doporučuje si makroživiny rozdělit cca na třetiny, s tím, že sacharidů by mělo být o něco více než bílkovin.

Přibližné hodnoty pro lepší představu:

Bílkoviny 30-35%

Sacharidy 35-40%

Tuky 30-35%

Výsledek nám zase vyjde v kcal, na výpočet postačí obyčejná trojčlenka, takže příklad asi není potřeba.

Poměry se u každého mohou lišit, je dobré si vyzkoušet, jaký poměr vám bude nejlépe sedět, to se prostě nedá obecně říct. Někomu dělá dobře vyšší množství tuků, někomu bílkovin, prostě každý jsme jiný.

5. PŘEPOČET NA GRAMY

A jsme ve finále, teď už jen zbývá jednoduše přepočítat energetickou hodnotu makroživin na gramy.

Energetická hodnota makroživin:

1g bílkovin = cca 4 kcal

1g sacharidů = cca 4 kcal

1g tuků = cca 9,5 kcal

Teď už máte vše potřebné. Energetický příjem na den se započtenou aktivitou i hodnoty makroživin.

Dále je před vámi ta složitější část, naučit se správně denní příjem a "makra" plnit. S tím vám můžou pomoci různé tabulky a programy na internetu, kam si vámi vypočtené hodnoty můžete zadat a zapisovat, co jste za celý den snědli.

Za mě mohu doporučit kaloricketabulky.cz, jak si do nich hodnoty zadat najdete v mém dalším článku.

Kam dál?

Nejnovější články o výživě:

Keto dieta je teď velmi oblíbená. Určitě už jste si všimli spousty televizních i internetových reklam, které vám nabízí nějaké tajuplné sáčky s čímsi. První co si tedy musíme ujasnit je to, že tyto instantní náhražky jídel mají s ketogenní dietou jen málo společného. Jsou to vlastně proteinové přípravky s nekvalitním složením, kterým chybí spousta...

Stále pátráte po nějakém zázraku, který by vám pomohl zhubnout. Zkoumáte a zkoušíte různé druhy diet, drinků, prášků, vynecháváte různé potraviny, ale váha se nehýbe? Představím vám tedy jediné, a 100% funkční řešení, jak úspěšně zhubnout, kterým je kalorický deficit. Zapoměňte na potraviny, které při hubnutí můžete a nemůžete, stejně tak na to, v...

Jsem maminkou dvou dětí a často radím ohledně hubnutí právě maminkám. Rozhodla jsem se tedy sepsat takový krátký článek právě pro nás maminky, kde shrnu takové nejčastější problémy/útrapy, s kterými musíme bojovat, a také to, jak se s nimi vypořádat.