Je zdravé stravování drahé? A musí jíst zdravě i děti?

17.04.2022

Často slýchám názor, že jíst kvalitněji a zdravěji znamená utratit také za jídlo více peněz. Tento názor mám většinou od maminek, kterým já osobně tvrdím, že je dobré, aby nejedly zdravě jen ony kvůli svému hubnutí, ale spojily to s celou rodinou, hlavně dětmi (manžela jako psa novým kouskům prostě někdy nenaučíš, ale jaké je překvapení, že často ano). Tento názor často vyplývá z toho, že mnoho lidí nabývá přesvědčení, že jíst zdravě znamená nějaké speciální potraviny, doplňky a různé věci navíc. Zatím opak je pravdou. Pokud se celá vaše rodina začne stravovat zdravěji, nejen, že to bude investice do její budoucnosti, ale může to být i znatelná úleva pro peněženku.

Co si vlastně pod zdravým stravováním představit?

  1. Zdravé stravování podpoří zdraví celé vaší rodiny - vás i vašich dětí, a vám osobně pomůže k lepší postavě a nižší hmotnosti, to je fajn, ne?

  2. Dále samozřejmě dodá vašemu tělu (i tělům vašich dětí) všechny živiny, které vy potřebujete ke zdraví, správnému fungování, spoustě energie a k tomu cítit se fajn. A dětem k tomu, aby budovaly od malička své správné stravovací návyky, předcházely chorobám (zejména těm jako například cukrovka, kardiovaskulárním atd.), plus měly dostatek energie a stavebního materiálu pro zdravé a funkční tělo po zbytek života.

  3. A samozřejmě bonus pro nás všechny, když budeme mít pro tělo zdravé a správné palivo, budeme zdraví a fit co nejdéle.

A co si většina lidí pod pojmem hubnutí a zdravé stravování představí?

  1. Koupím si nějaké výživové doplňky, zhubnu a budu plná/plný sil. Najedu na dietu a ta kila budou pryč, jednoduše s nějakým čajem nebo omezením porcí a hladovkou. Dám si to třeba k narozeninám, abych na ty doplňky měla, budu držet tři měsíce do léta a bude to ok.

  2. Moje děti jíst zdravě nepotřebují, rostou a ony to všechno spálí, na tom nezáleží. Jen ať si ty sladké a slané dobroty dají. Jednou přijde i na ně a budou muset shazovat nějaká ta kila, tak ať si to užijí, když jsou ještě malí a mají rychlý metabolismus.

  3. Je jedno, jaké palivo tělo má, celé noci s dětmi nespím a jsem z toho kaput. Nebudu dětem připravovat svačinu na hřiště, nejsem blázen. Koupím jim párek v rohlíku, oni si s tím vystačí a já nebudu jíst nic, alespoň zhubnu.

Pozor. Tímhle určitě nechci říct, že ten, kdo se takto chová se nechová správně. Každá z nás maminek (předpokládám, že tohle budou číst hlavně maminky), děláme pro své děti to nejlepší. Jen chci říct, že to jde dělat i jinak. Nemyslím tím sobě ani dětem nic nedopřát. Jen to, že jde jíst celkově zdravěji, levně a zatáhnout do toho celou rodinu. Neznamená to nedat si sušenku, párek v rohlíku nebo nanuka na výletě či dort na oslavě. To vůbec. Ale jde o celkové stravování, to, čím děti i sebe krmíme doma, když už s tím vařením trávíme čas a děláme to pro celou rodinu s láskou. Teď ale najedeme na systém asi znalý vám všem, kteří se snažíte hubnout, a to makroživiny. Kde je najít a v rozumném množství. Samozřejmě rozdělení makroživin pro děti je jiné, ale můžete se tímto inspirovat.

Bílkoviny

Jsou základní stavební jednotkou našeho těla. Tělo je neumí ukládat do zásoby, takže je musíme přijímat ze stravy. Důležité není jen to, kolik bílkovin přijmete, ale také to, jaké je v nich zastoupení aminokyselin. Pro zjednodušení jsou ty, které mají kompletní spektrum (maso, mléko, vejce...) a ty nekompletní rostlinné. Jak vidíte, nic se tu nepovídá o doplňcích stravy a spol. Vše tohle zvládnete pro sebe i pro děti nabrat klasickým jídelníčkem.

Zdroje bílkovin: maso, sýry, vajíčka, tofu, luštěniny (čočka, hrách, fazole, ..), mléko, tvarohy, cottage, celkově mléčné výrobky, luštěniny i oříšky.


NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • obsahuje i povídání o zdravém stravování, vaření, cvičení a motivaci
  • ebook receptů pro vaši inspiraci
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Sacharidy

Jak jsem zjistila, hubnoucí už nestraší tuky, ale přesedlali na sacharidy. Máme ale, zase zjednodušeně, dvě skupiny. Jednoduché sacharidy - cukry, ty asi není potřeba více představovat, známe, máme rádi a moc jich škodí, čím je nahradit jsem sepsala tady. Ale druhá skupina jsou komplexní sacharidy, které v jídelníčku naopak nutně potřebujeme (proto nejsem zastáncem low carb a podobně, pokud to z hlediska zdraví, alergií intolerancí atd není potřebné). Je potřeba vyhledávat co nejméně zpracované zdroje, takže ne bílou mouku, ale celozrnnou a výrobky z ní, dále se hodí i celozrnná špaldová či žitná. Ted můžete namítnout, že tyto varianty jsou znatelně dražší než klasická mouka. Ale vzhledem k tomu, že jsou ty zdravé bohatší na vlákninu, zasytí vás více a na delší dobu, tak naopak jejich konzumací ušetříte, protože jich nesníte tolik. Co se týče sacharidů a dětí, mají o mnoho vyšší potřebu než my dospělí. Takže netrapte děti nějakými bílkovinnými doplňky stravy s vidinou jejich lepšího zdraví či budoucnosti, naopak jim uškodíte (jsou lidé, co dávají dětem herbablaf a podobné práškové hnusárny s vidinou pokroku. Jen je potřeba sacharidy vybírat kvalitní - v překladu nedávat jim jen cukry, ale právě kvalitní sacharidy. Pokud se budeme bavit o dalších přílohách, kde není mouka, tak brambory, rýže, batáty, těstoviny ze semoliny, ovesné vločky, ... vše to je zdravé, není drahé a do zdravého i redukčního jídelníčku patří.

Zdroje sacharidů: rýže, brambory, těstoviny, celozrnné pečivo, luštěniny, vločky.. nebojte se příloh!

Tuky

Jestli vás nestraší sacharidy, asi vás straší tuky. Zase jde ale o to, které vyberete. Jasně, že tuk, ve kterých smažíte hranolky ve friťáku není pro vás ani pro děti nic moc dobrého. Ale věděli jste, že ty správné a zdravé tuky mají hodně benefitů? Začínají třeba tím, že ovlivňují riziko vzniku srdečních chorob, vaši imunitu ale také velmi pozitivně ovliňují vaše hubnutí? Co se zase týče dětí pomáhají jim ke správnému vývoji mozku, obranyschopnosti chrání orgány a díky nim správně fungují hormony? Říkáte si, že to není váš problém, že děti mají tuků dost. Ale mají právě ty zdravé? Zase ve zkratce, myslím tím ty nenasycené. Hlavně omega 6 a 3. Pamatujete, jak bývalo zvykem dávat dětem rybí tuk? Proč asi. A proč směs Omega 3 a 6 je hlavní složkou drahých výživových dopňků pro děti s problémy se soustředěním, spánkem a dalšími poruchami.

Zdroje tuků: oříšky, semínka, tuky a oleje

Ovoce a zelenina

Poslední bod bych věnovala ovoci a zelenině. Ano, vím, kolik takové ovoce a zelenina stojí a že to není levná "sranda". Co ale hodně lidí neví je to, že je vcelku jedno, jakou koupíte. Kupujte sezónní zeleninu. Udělejte si z ní polévku, svíčkovou, co je libo. Ale zařaďte ji do jídelníčku vás i dětí. Jíst zeleninu neznamená chroupat od rána do večera saláty. Stejně je to i s ovocem. Nechutná vám? Upečte si třeba perník, který dosladíte místo cukrem strouhanými jablky či rozmačkanými banány a uvidíte, jak spokojení budete. O benefitech vlákniny, obsažené v zelenině se dočtete tady. 

Našli jste v mém seznamu něco, co je nad vaše finanční možnosti? A co takové musli k snídani, kterého všichni s mlékem spořádají hromadu a je to jen kupa cukru nebo na svačinu párek v rohlíku nebo sušenka, ze které nic nemáte? Nebylo by lepší třeba ke snídani uvařit ovesnou kaši z vloček za pár kaček a trochou mléka a dětem to hezky zdobit ovocem? A na svačinu vzít s sebou celozrnné tousty se šunkou a sýrem na které jim kečupem namalujete oblíbenou postavičku z pohádky?

Ať už vám investice do zdravého stravování přijde velká nebo ne, není to investice do jídla, ale do vás a vaší rodiny. Správná výživa má velký vliv na vaše zdraví a mnohonásobně se vyplatí. Zkuste na to u dalších nákupů myslet :)

Nejnovější články na webu:

Kardio je často první volbou, když se někdo rozhodne shodit pár kilo. Spaluje kalorie a pomůže vám rozjet metabolismus. V tomto článku se podíváme na to, proč je kardio pro hubnutí fajn a kdy ho naopak raději omezit. Plus i na to, jaký druh kardio tréninků je pro koho vhodný.

Hubnutí je proces, který často začíná nadšením, ale brzy končí frustrací a nezdarem. Udělali jste první kroky, změnili jídelníček, začali se hýbat… a teď se už jen těšíte na výsledky. Jenže po pár dnech či dokonce týdnech se může zdát, že se vůbec nic neděje. Váha stojí, nebo klesá jen velmi pomalu. A tohle je přesně ten moment, kdy mnoho...

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...