Diastáza a ploché břicho po porodu
Cvičení a poradenství na nápravu diastázy a ploché břicho nejen po porodu
Diastáza po porodu
Poporodní rozestup břišních svalů je běžný jev. V ideální případě by se měly svaly do 9ti měsíců po porodu zase hezky stáhnout. Bohužel ne každá z nás má to štěstí, že se tento "problém" vyřeší sám. Vliv na to má například to, jakou váhu mělo vaše miminko, jaký je váš věk, o kolikáté těhotenství se jedná. Pak také jakou váhu máte a měli jste před těhotenstvím, jak aktivní jste před a v těhotenství byli a samozřejmě i genetika. Častý problém s diastázou bývá také po císařském řezu nebo když čerstvá maminka začne brzy po porodu břicho posilovat a tím si diastázu zafixuje a případně i zhorší.
Proto je důležité se co nejdříve po porodu začít věnovat posilování hlubokých břišních svalů a pánevního dna, abyste měli brzy bříško zase ploché a nemuseli řešit různé zdravotní obtíže jako například bolesti zad, migrény, inkontinenci či problémy s trávením.
Věnovat se těmto cvikům je důležité i pokud diastázu nemáte. Povolené břišní svalstvo vám může způsobovat to, že i déle po porodu břicho vypadá jako "těhotné" nebo že je nevzhledně vypouklé a i při úbytku váhy je velmi neforemné a nafouknuté. Časté jsou také bolesti zad, hlavně v oblasti bederní páteře, bolesti hlavy, bolestivá menstruace či inkontinence.
Jak konzultace a cvičení probíhají?
Budeme se spolu soustředit hned na několik věcí, které sice vypadají vcelku jednoduše (cvičení na diastázu není časově ani fyzicky náročné), ale kouzlo je v tom je dělat denně, správně a dlouhodobě. Což už samozřejmě tak jednoduché není. Každá schůzka je individuální, pouze pro vás (nejedná se o skupinovou lekci).
- jako první provedeme diagnostiku, kdy zjistíme, kde je vlastně váš problém s břichem zakořeněný (zda máte diastázu, povolené svalstvo nebo případně jiné disbalance)
- dále probereme, které cviky jsou pro vás v tuto chvíli vhodné a také naopak nevhodné
- budeme se soustředit na správné držení těla, posílíme případné ochablé svaly a protáhneme ty zkrácené
- naučíme vás správně dýchat (budeme se věnovat bráničnímu dýchání, díky kterému se břišní svaly a svaly pánevního dna správně zapojují a správně fungují)
- aktivujeme a následně i posílíme hluboké břišní svaly a svaly pánevního dna (pomocí jednoduchých cviků, které zvládnete cvičit i doma na koberci)
- budeme se soustředit na držení těla a zapojení břicha po celý den i při běžných činnostech a samozřejmě i při sportu
- na doma pak dostanete rozpis a popis cvičení (ideální je věnovat se cvičení denně, ale bude vám stačit cca 10 minut) a další pokyny
Pro ty nejlepší výsledky je po každé návštěvě potřeba cvičit i doma (cviky vám samozřejmě poradím, vysvětlím a vyzkoušíme je spolu). Čím pravidelněji a poctivěji budete cvičit, tím dříve uvidíte výsledky.
Cena: 400 Kč/schůzka
(případně je možnost nákupu zvýhodněné permanentky nebo kombinace poradenství ohledně hubnutí plus cvičení diastázy za zvýhodněnou cenu)
Na každou schůzku je potřeba se předem objednat buď přes formulář, případně telefon či e-mail. Trvání schůzky je různé, počítejte cca 40-60 minut.
POKUD SI NEJSTE JISTI, ZDA JE TO PRO VÁS TO PRAVÉ, MŮŽETE NEJDŘÍVE DORAZIT NA INFORMAČNÍ SCHŮZKU ZDARMA.
Jaké jsou příznaky diastázy a slabých hlubokých břišních svalů a pánevního dna?
Mezera mezi břišními svaly - ta je ale vidět spíše u štíhlých jedinců, pokud máte na břiše nějaký ten tuk (což má většina z nás) tak si jí na první pohled vůbec nemusíte všimnout a pravděpodobně nebude vidět.
Vypouklé břicho - to je většinou naopak znát velmi dobře, hodně žen ho popisuje tak, že "vypadají pořád jako těhotné" nebo "po jídle vypadám jak těhotná" případně "zhubla jsem, ale břicho je pořád stejně veliké a neforemné".
"Vyvalené" břicho při aktivitách - pokud se snažíte posilovat břišní svaly, a vidíte, že se vám při nich dělá na břiše taková vyklenutá "boule", může to být zase známka diastázy, protože svaly nepracují správně a neudrží břicho ploché tak, jak by mělo být. To je také jeden z důvodů, proč se při problémech s diastázou nebo celkově brzy po porodu klasické posilování břišních svalů vůbec nedoporučuje.
Bolesti zad - hlavně v oblasti beder z důvodu oslabení hlubokých břišních svalů a tím pádem i celého hlubokého stabilizačního systému (tohle vídám často hlavně u maminek, ale samozřejmě to může trápit i ostatní). Případně i bolesti hlavy (migrény), kloubů, kyčlí i celé páteře.
Inkontinence - vzhledem k oslabeným břišním svalům a také svalům pánevního dna prostě hluboké svaly nepracují tak, jak je potřeba (zase častý problém maminek po porodu). Můžou nastat i problémy při sexu či s bolestivou menstruací.
Problémy s trávením - funkce břicha je totiž narušená, může tak docházet například k refluxu, zácpě atp.
Kontaktujte mě:
Lucie Janatová
Na Výsluní 907, Liberec, 46014