Diastáza a ploché břicho po porodu

Cvičení a poradenství na nápravu diastázy a ploché břicho nejen po porodu

Diastáza po porodu

Poporodní rozestup břišních svalů je běžný jev. V ideální případě by se měly svaly do 9ti měsíců po porodu zase hezky stáhnout. Bohužel ne každá z nás má to štěstí, že se tento "problém" vyřeší sám. Vliv na to má například to, jakou váhu mělo vaše miminko, jaký je váš věk, o kolikáté těhotenství se jedná. Pak také jakou váhu máte a měli jste před těhotenstvím, jak aktivní jste před a v těhotenství byli a samozřejmě i genetika. Častý problém s diastázou bývá také po císařském řezu nebo když čerstvá maminka začne brzy po porodu břicho posilovat a tím si diastázu zafixuje a případně i zhorší.

Proto je důležité se co nejdříve po porodu začít věnovat posilování hlubokých břišních svalů a pánevního dna, abyste měli brzy bříško zase ploché a nemuseli řešit různé zdravotní obtíže jako například bolesti zad, migrény, inkontinenci či problémy s trávením. 

Věnovat se těmto cvikům je důležité i pokud diastázu nemáte. Povolené břišní svalstvo vám může způsobovat to, že i déle po porodu břicho vypadá jako "těhotné" nebo že je nevzhledně vypouklé a i při úbytku váhy je velmi neforemné a nafouknuté. Časté jsou také bolesti zad, hlavně v oblasti bederní páteře, bolesti hlavy, bolestivá menstruace či inkontinence.


Jak konzultace a cvičení probíhají?

Budeme  se spolu soustředit hned na několik věcí, které sice vypadají vcelku jednoduše (cvičení na diastázu není časově ani fyzicky náročné), ale kouzlo je v tom je dělat denně, správně a dlouhodobě. Což už samozřejmě tak jednoduché není. Každá schůzka je individuální, pouze pro vás (nejedná se o skupinovou lekci).

 • jako první provedeme diagnostiku, kdy zjistíme, kde je vlastně váš problém s břichem zakořeněný (zda máte diastázu, povolené svalstvo nebo případně jiné disbalance)
 • dále probereme, které cviky jsou pro vás v tuto chvíli vhodné a také naopak nevhodné
 • budeme se soustředit na správné držení těla, posílíme případné ochablé svaly a protáhneme ty zkrácené

 • naučíme vás správně dýchat (budeme se věnovat bráničnímu dýchání, díky kterému se břišní svaly a svaly pánevního dna správně zapojují a správně fungují)
 • aktivujeme a následně i posílíme hluboké břišní svaly a svaly pánevního dna (pomocí jednoduchých cviků, které zvládnete cvičit i doma na koberci)
 • budeme se soustředit na držení těla a zapojení břicha po celý den i při běžných činnostech a samozřejmě i při sportu
 • na doma pak dostanete rozpis a popis cvičení a další pokyny

Pro ty nejlepší výsledky je po každé návštěvě potřeba cvičit i doma (cviky vám samozřejmě poradím, vysvětlím a vyzkoušíme je spolu). Čím pravidelněji a poctivěji budete cvičit, tím dříve uvidíte výsledky. 


Zaváděcí cena: 350 Kč/schůzka

(zvýhodněná cena platí do konce března, možnost nákupu permanentky na 5 vstupů za 1700 Kč)

Na každou schůzku je potřeba se předem objednat buď přes formulář, případně telefon či e-mail.  Trvání schůzky je různé, počítejte cca 40-60 minut. 

POKUD SI NEJSTE JISTI, ZDA JE TO PRO VÁS TO PRAVÉ, MŮŽETE NEJDŘÍVE DORAZIT NA INFORMAČNÍ SCHŮZKU ZDARMA.Jaké jsou příznaky diastázy a slabých hlubokých břišních svalů a pánevního dna?


 1. Mezera mezi břišními svaly - ta je ale vidět spíše u štíhlých jedinců, pokud máte na břiše nějaký ten tuk (což má většina z nás) tak si jí na první pohled vůbec nemusíte všimnout a pravděpodobně nebude vidět.

 2. Vypouklé břicho - to je většinou naopak znát velmi dobře, hodně žen ho popisuje tak, že "vypadají pořád jako těhotné" nebo "po jídle vypadám jak těhotná" případně "zhubla jsem, ale břicho je pořád stejně veliké a neforemné".

 3. "Vyvalené" břicho při aktivitách - pokud se snažíte posilovat břišní svaly, a vidíte, že se vám při nich dělá na břiše taková vyklenutá "boule", může to být zase známka diastázy, protože svaly nepracují správně a neudrží břicho ploché tak, jak by mělo být. To je také jeden z důvodů, proč se při problémech s diastázou nebo celkově brzy po porodu klasické posilování břišních svalů vůbec nedoporučuje.

 4. Bolesti zad - hlavně v oblasti beder z důvodu oslabení hlubokých břišních svalů a tím pádem i celého hlubokého stabilizačního systému (tohle vídám často hlavně u maminek, ale samozřejmě to může trápit i ostatní). Případně i bolesti hlavy (migrény), kloubů, kyčlí i celé páteře.

 5. Inkontinence - vzhledem k oslabeným břišním svalům a také svalům pánevního dna prostě hluboké svaly nepracují tak, jak je potřeba (zase častý problém maminek po porodu). Můžou nastat i problémy při sexu či s bolestivou menstruací.

 6. Problémy s trávením - funkce břicha je totiž narušená, může tak docházet například k refluxu, zácpě atp.

Kontaktujte mě:

Lucie Janatová 

Na Výsluní 907, Liberec, 46014

+420 721 351 044

lucie.janatova@fitnostress.cz