Hubnoucí výzva 1: Měření, vážení a vytyčení cílů

07.09.2018

Než se pořádně pustíme do zdravého stravování a nových návyků pro vaše úspěšné hubnutí, musíte nejdřív vědět, z čeho vlastně vycházíte. Takže provedete takovou kontrolu, jak na tom vlastně jste a promyslíte, co chcete změnit a čím (kým) být.

Možná to někomu jako výzva nepřijde, ale myslím, že pro hodně z vás není měření a vážení moc příjemné, takže to naopak výzva bude, a veliká.

Změřte se

Je to jednoduché, vemte metr do ruky a změřte se. Dost často se stává, že váha lže. Hubnoucí proces je funkční, ale ona to prostě nebere na vědomí a člověku je to moc líto. Proto je dobré mít po ruce i další ukazatele, jako jsou právě počáteční míry. Na míry jsem pro vás připravila tabulku. Nemusíte měřit vše, co v ní mám, naměřte, co uznáte za vhodné. Bříško nezatahujte, prsa nevystrkujte, šidili byste jen sami sebe. Obzvlášť až půjde nějaký ten centimetr dolů, mohlo by se vám měření zamotat a nebyl by pak správný a o něčem vypovídající výsledek.

Vyfoťte se

Připravte si telefon nebo foťák a vyfoťte se před zrcadlem nebo někoho o fotografii poproste. Doporučuji dokumentovat opravdu pořádně, doteď je mi líto, že jsem se na začátku nevyfotila na několikrát, protože tyto počáteční fotky jsou tou nejlepší motivací v časech, kdy to chcete vzdát a myslíte si, že to proste nejde. Vyfoťte se zepředu i z profilu, jednou ve spodním prádle nebo plavkách, po druhé v nějakém oblíbeném oblečení. Fotky v plavkách budou mít pěknou vypovídající hodnotu, ty v oblečení zase pomohou v tom, že až se začnete "zmenšovat" bude to pěkně vidět. Rozumím tomu, že tenhle krok může být pro mnoho z vás nepříjemný, třeba i stresující, ale věřte mi, že v konečném důsledku budete za fotky rádi. Poženou vás ku předu a dají vám pěkné srovnání toho, čeho jste dosáhli. Nemusíte je nikomu ukazovat ani si je lepit na ledničku, prostě si je někam schovejte jen pro sebe. Moji první fotku, se kterou jsem před dvěma roky začínala vám přikládám, jinak by to přeci nebylo fér :)

Zvažte se

Tady není asi o čem se rozepisovat, stoupněte na váhu, třeba si u toho jako já na začátku i pobrečte, zapište číslo a na příští měsíc ji zase schovejte. Není třeba se vážit denně, lepší je si své pokroky kontrolovat až za delší časové období. Je to za prvé proto, že váha pořád kolísá, takže klidně i když zhubnete, ale zvážíte se v jinou denní dobu, můžete mít číslo stejné jako na začátku a to vás zklame. Za druhé proto, že po delší době jsou prostě i lepší výsledky, takže vám dodají více motivace.

Vytyčte si cíle

Když už jsou vážící a měřící peripetie za vámi, najděte si chvilku, kdy budete mít klid a čas přemýšlet. Třeba když děti spí, u odpolední kávy nebo prostě když budete mít náladu trochu rozjímat. Vezměte si papír do ruky a rozdělte si ho na dvě poloviny. Na první napište, co vás na vašich kilech navíc štve a trápí. U mě to bylo třeba to, že kamkoli jsem šla, hrozně jsem se potila, neměla jsem žádnou kondičku a věčně jsem měla špatnou náladu. Druhá polovina je k tomu, abyste si ujasnili, čeho vlastně chcete dosáhnout. Vyvarujte se nereálných cílů, například, že za měsíc chcete zhubnout dvacet kilo. Celkově bych se nějakým cifrám vyhnula. Spíš se zaměřte na praktické hledisko věci. Abych zase uvedla příklad, tak to může být to, že budete moci více sportovat s dětmi, budete jim lépe stačit. Nebo, že se málem neudusíte při dobíhání autobusu. Klidně si tam napište i takové trochu marnivé cíle, jako, že prostě budete krásnější pro sebe i partnera, budete si moci koupit konečně to oblečení, co se vám tak dlouho líbí, ale prostě na něj nemáte postavu a tak podobně. Vše hezky promyslete a napište si to. Papírek si pak někam schovejte, bude vás motivovat ve chvílích, kdy budete chtít hubnutí vzdát, protože vám připomene, proč jste vlastně začali.


JÍDELNÍČEK NA MÍRU Z BĚŽNÝCH SUROVIN STÁLE ZA AKČNÍ CENU 880 KČ

PRÁVĚ NABÍRÁM NOVÉ KLIENTY


Čím se odměníte?

A poslední, a konečně příjemná věc je odměna. Slibte si, že když uspějete, tak si splníte něco, po čem vaše srdce už dlouho touží. Může to být drobnost, vlastně cokoli. Třeba, že si koupíte tu kabelku na kterou tak dlouho koukáte, vyrazíte na výlet tam a tam, což už dobu odkládáte, případně si skočíte na kosmetiku a tak dále. Možná vám to přijde úsměvné, když jsou to věci, které si vlastně můžete dopřát hned. Ale uvidíte, že pokud je budete mít opravdu zasloužené a odpracované, budete z nich mít ještě větší radost.

Takže tahle vlastně před-výzva je jasná. Změřit, zvážit, vyfotit a popřemýšlet. Třeba je to pro někoho jen taková hloupost, ale z vlastní zkušenosti vím, jak my tyto kroky v začátcích pomohly a doteď jsem vděčná, že jsem se na ně nevykašlala. Vidět černé na bílém čísla s ubývajícími centimetry a zkoumat porovnávací fotky, jak se tělo mění k lepšímu, je opravdu krásný pocit a obrovská motivace. Takže, i když to pro mnoho z vás může být nepříjemné, nevyhýbejte se tomu, jděte do toho a věřte, že tohle opravdu není ta nejtěžší výzva, co vás čeká.

Přeji všem krásný víkend a k sezení na zahrádce na sluníčku nebo srkání dobré kávy si nezapomeňte papír a tužku na sepisování cílů a hlavně odměn :)Velice často čtu v různých skupinách a na fórech o hubnutí dotazy ohledně zadávání do programu kalorické tabulky. Musím říct, že co jsem tak vypozorovala, většina lidí má nejen špatně vypočítané hodnoty, ale také moc neví, jak hodnoty správně zadat. A proto si dnes můžete přečíst článek právě na toto téma.

Léto hubnutí jednoduše nehraje do karet. Všude spousta stánků se zmrzlinou, vychlazená Coca Cola s ledem, posezení s přáteli u grilování, sladké ovocné dortíky a spousta dalších nástrah, které mohou ohrozit vaše úspěšné hubnutí. Že si tohle všechno letos odpustíte, protože ta pneumatika kolem pasu vás opradu štve? Nebo celou snahu vzdáte a počkáte...

Hrozně moc byste chtěli shodit kila navíc, ale prostě to nejde. Nemůžete se odhodlat začít, nevíte čím začít, prostě vám to přijde celé hrozně složité. Bojíte se, že budete muset jíst věci, které vám nechutnají a pořádně sportovat, což vás ani trochu nebaví. Nebojte, tohle trápí hodně začínajích a není důvod si hubnutí hned ze začátku znechutit....