10 nejčastějších chyb při hubnutí

11.07.2018

Pročetli jste si v různých diskuzích rady, něco málo nastudovali a pořádně jste se do toho obuli. Tentokrát prostě zhubnete, ať to stojí, co to stojí. Bohužel, i přes vaši velkou snahu, to prostě nefunguje. Váha stojí, centimetry také a vy máte chuť se na vše vykašlat. Kde je tedy chyba?

Jíte málo

Chceš zhubnout? Tak nežer! Určitě jste to už někde četli nebo slyšeli. Proto jste zmenšili porce jídla, ke svačině si dáváte už jen banán a k večeři raději nic. Ale v tom právě může být ten problém. Pokud jíte dlouhodobě málo, vaše tělo si prostě tuky schová a nepustí. Ke krásné postavě prostě nejde se prohladovět, to nefunguje. Musíte se k ní naopak projíst správným a zdravým jídlem.

Držíte různé diety a půsty

Než začnu hubnout, dám si půst, budu jíst jen ovoce a zeleninu celý týden. Tělo se tím skvěle pročistí a pak se bude hubnout jako po másle. Tohle je zase špatně. Vaše tělo určitě neocení cílenou hladovku, naopak mu to může uškodit. Nějaké kilo asi dolů půjde, ale určitě to nebudou kila tuku a vsadím se s vámi, že budou zase rychle zpátky. Mějte své tělo rádi, netrapte ho hladovkou a půsty, dejte mu správné palivo, a ono se vám odvděčí krásnou postavou. Stejně tak nic nezachráníte mrkvovou, ředkvičkovou nebo jakoukoli podobnou dietou nebo porcemi tukožroustské polévky.

Jdete na to špatnou cestou

V současné době hodně letí různé zajímavé styly stravování, jako je low carb, keto dieta, paleo a podobné. Určitě neříkám, že jsou přímo špatné, ale pro většinu lidí zcela nevhodné. Málokdo se jich dokáže držet opravdu správně a umí s nimi pracovat. Pro většinu je to spíše zbytečné omezování a dost často končí tím, že to člověk vzdá a vrátí se zpět k nezdravé stravě s tím, že tohle je na něj prostě moc. Což je samozřejmě škoda, protože vás to tak akorát znechutí k dalším hubnoucím pokusům.

Rozhodli jste se nejíst přílohy

Ode dneška žádné brambory, těstoviny a chleba. Je to zlo. Místo nich už jen zdravá a prospěšná zelenina. Tenhle přístup může mít ze začátku pěkné výsledky. Díky snížení sacharidů ve stravě půjde váha dolů, ale hlavně kvůli tomu, že sacharidy na sebe váží velké množství vody. Problém je ale v tom, že vaše tělo komplexní sacharidy potřebuje. Jednoduše je to pro něj palivo. Pokud je extrémně omezíte, můžete být unavení, nervózní, trpět bolestmi hlavy, a celkově to není nic zdravého. Plus, řekněme si na rovinu, jste smířeni s tím, že se až do smrti na chleba ani nepodíváte a přílohy si odpustíte? To zvládne málokdo. Většina to zase nevydrží a vrátí se k pohodlnějšímu klasickému způsobu stravování, a ta na začátku shozená kila, jsou zpět.

Omezili jste příjem tuků

Protože tučné věci = tuk, ode dneška vše jen nízkotučné, tuk musí pryč. Proč to zase nefunguje? Protože tuky, obzvlášť ty zdravé, jsou pro vaše tělo nezbytné. A nejen pro něj, ale i pro vaše hubnutí. Nezapomínejte na oříšky, semínka, avokádo, zdravé oleje a tuky. Dejte si alespoň dvakrát do týdne rybu, případně doplňte omega rybím olejem z lékárny (už existuje i v tabletách nebo s různými příchutěmi). Nebojte se vajíček nebo občas i tučnějších mas.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍNedodržujete pitný režim

Ne každý si to uvědomuje, ale pitný režim je jedním z důležitých faktorů při hubnutí. Zamyslete se nad tím, kolik za den vypijete obyčejné vody? Ideálně byste měli vypít cca 30 - 40 ml vody na kilogram vaší hmotnosti. A ne, sladké limči a káva se nepočítají. Nejlepší je obyčejná voda, kterou už si můžete dochutit dle libosti.

Cvičíte, co to jde, ale jídlo flákáte

Pokud jste se rozhodli hubnout hlavně cvičením, s tím, že nezdravé jídlo přeci "vysportujete", tak vás bohužel musím zklamat, takhle to nefunguje. Větší část vaší hubnoucí snahy je právě zdravá strava, cvičení je už jen jako doplněk. Ke cvičení je potřeba správně a dostatečně jíst, jinak se výsledky nedostaví. Pak byste totiž mohli sportovat celý den, ale tuky by se vás pořád držely jako klíště.

Rozhodli jste se jíst jen do nějaké hodiny, večer už nic

Tohle je další velmi oblíbený a rozšířený mýtus. Večer nejíst sacharidy, ideálně vůbec nic, jen trochu zeleniny. Zase to může z krátkodobého hlediska fungovat, protože začnete jíst trochu méně, máte menší celkový příjem, a můžete něco málo zhubnout. Dlouhodobě to ale fungovat nebude a ani nemůže. Proč? Vaše tělo potřebuje kvalitní jídlo celý den. Tím, že nebudete večer jíst sacharidy nebo vůbec nic, přijdete jen k tomu, že vás přepadnou velké chutě na sladké a nezdravé. Třeba večer u televize, a buďme upřímní, těm málokdo odolá. Proto je zbytečné se takhle stresovat a trápit, dejte si kvalitní plnohodnotnou večeři, a uvidíte, jak vám bude fajn, plus to vaší hubnoucí snaze nijak neuškodí.

Hlídáte si jen jídlo, ale ne další důležité věci

Žádný z předchozích bodů na vás nesedí, jíte opravdu správně a vyváženě, ale výsledky pořád ne a ne se dostavit. Tak kde je problém? Kromě toho, co za den sníte a jak cvičíte ovlivňuje vaše hubnutí mnoho dalších faktorů. Například stres, jak dlouho a kvalitně spíte, celkově vaše psychické rozpoložení, případné nemoci a tak dále. Zkuste se zamyslet i nad těmito proměnnými, nemůže být chyba někde tam?

Moc to hrotíte

Asi vás to překvapí, ale i to, že moc tlačíte na pilu může vaše hubnutí sabotovat. Nedávejte si nereálné cíle (za týden shodím 5 kg), nelezte na váhu každý den (sakra, přes noc jsem přibrala kilo). Jděte na to pomalu a s klidem, uvidíte, že výsledky se brzy dostaví.


Nejnovější články:


Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.