Co dělat, když se hubnutí zastaví? A opravdu se zastavilo?

11.07.2023

Podařilo se vám shodit nějaké to kilo, jste na sebe po zásluze pyšní. Bohužel ale hubnutí dál nejde. Máte pocit, že jste uvízli na mrtvém bodě a nevíte, co dál. Dneska se tedy podíváme na to, jak hubnutí znovu rozjet, abyste dosáhli svého cíle. 

  1. Opravdu nehubnete?

    První, co je potřeba zjistit je to, zda opravdu tuk dolů nejde. Je totiž možné, že hubnutí stále funguje, ale vaše váha ho nereflektuje. Můžete nabírat svalovou hmotu nebo díky sportu či dalším proměnným zadržovat větší množství vody. Proto bych poradila na váhu zas až tolik nekoukat. Spíše pozorovat oblečení, fotografie a měřit se. Tohle může být "problém" hlavně u těch, kdo pravidelně cvičí. Tím pádem hubnou tuk, ale nabírají svalovou hmotu. To je samozřejmě naprosto ideální stav, ale může to vést právě k tomu, že na váze to znát není a člověka to naopak demotivuje i když má ty nejlepší výsledky. Opačný případ je to, že jste se doteď nevěnovali zpevňování postavy, ale pouze hubnuli a neřešili, zda jdou dolů tuky a ne svaly. To může vézt k tomu, že váha šla sice dolů, ale vám přijde postava pořád "neforemná a tlustá" a nevidíte ty správné výsledky. Je dobré tedy zvážit i to, zda je nutné se bezhlavě hnát za číslem na váze a jestli by naopak nebylo lepší začít tělo zeštíhlovat a formovat, aby vypadalo lépe a štíhleji třeba i při stejné hmotnosti.

  2. Hubnutí prostě není lineární

    Další věc, na kterou bych se podívala je to, jak dlouho máte pocit, že nejsou pokroky. Hubnutí nejde stále stejným tempem. Je normální, že jsou období, kdy to jde hezky a jako po másle a pak další, kdy váha delší čas stojí. Pokud jde tedy o kratší časový úsek (ne v řádu měsíců atp.) tak bych nezmatkovala a dala tomu čas. Jde totiž o to, že můžete mít vše správně nastaveno, vše vlastně funguje a vy se rychle vrhnete na jiný postup jen proto, aby se váha hýbala. To ale může mít naopak ten efekt, že si jídelníček či cvičení přenastavíte tak, že vám to už vyhovovat nebude a hubnutí vám to zastaví opravdu reálně. Takže pokud váha stojí například jen nějaký ten týden, prostě bych se držela postupu, který vám přinášel výsledky a počkala. Až po delší době zkusila něco nového.

  3. Jak jste vlastně hubli doteď?

    Třetí věc než přejdeme k samotným radám, jak hubnutí zase rozjet, je kontrola toho, jak se vám vlastně dařilo hubnout doteď. Často se setkávám s tím, že lidé hubnou například na velmi malém příjmu tím, že hladoví a striktně se omezují ať už v určité skupině potravin nebo celkově. Tím si zpomalí metabolismus, něco sice zhubnou, ale s pomalým metabolismem se dál hubne hodně špatně. Takže když se hubnutí zastaví, není už moc kam ubírat, naopak musí metabolismus zase nastartovat a rozjet, aby měli další výsledky. Další častý případ je hubnutí například na omezování sacharidů, kdy jde dolů hlavně větší množství vody (kterou sacharidy v těle váží). Tím pádem nehubnete až tolik tuk jako spíše tu vodu, ale tak to nejde do nekonečna. Sice to přinese velmi rychlé výsledky v tom, že ručička na váze ukáže nižší číslo, ale naopak se to může pak i rychle zastavit a člověk neví, co dál. Tím neříkám, že low carb a podobné výživové směry jsou celkově špatně, jen to, že hodně lidí jim moc nerozumí a využívají z nich jen tu část vynechám přílohy, pečivo, omezím sacharidy, ale nevěnují se dalším bodům jako například to, aby měli správné množství živin, ideální energetický příjem atp.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • s kuchařkou jednoduchých receptů
  • s návodem na zdravé hubnutí a životní styl
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Zjistili jste, že opravdu nehubnete a nic se neděje. Co s tím?

  1. Dejte si pauzu

    Možná vám to přijde zvláštní, ale tělo po nějaké době prostě potřebuje od hubnutí odpočinek. Takže je dobré na nějaký čas vystoupit z kalorického deficitu, dodržovat udržovací příjem a pak se zase do kalorického deficitu dostat, aby znovu hezky fungoval. Tento bod dávám hned jako první, protože opravdu funguje na většinu lidí... plus je samozřejmě i příjemný. Souvisí to i s psychickou stránkou hubnutí kdy se prostě na shazování kilogramů nesoustředíte a odpočinete si od něj. Mám takovou zkušenost, že přílišné soustředění na celý proces hubnutí mu nepomáhá, naopak ho dokáže pořádně pokazit. 

  2. Překontrolujte svůj jídelníček

    Je pravděpodobné, že jídelníček, který vám vyhovoval při 100 kg už nebude tak dobře fungovat na 70 kg. Stejně tak nebude fungovat jídelníček, který jste si nastavili bez cvičení ve chvíli, kdy se rozhodnete chodit 3x týdně do fitka či naopak. Upravte si tedy jídelníček na aktuální váhu, aktivitu, podíl tuku a můžete zdárně pokračovat dál.

    Další věcí je, že můžete mít v jídelníčku jisté chyby, které doteď hubnutí nijak extra nebránily, ale naopak další hubnutí vám znemožňují. Mohou to být nevyvážené makroživiny, špatný denní příjem, málo spánku, málo vlákniny, špatný pitný režim, … je toho opravdu spousta. Proto když se váha zastaví, určitě bych doporučila zkontrolovat, kde by mohla být chyba a snažit se ji napravit. 

    U otázky denního příjmu se ještě jednou zastavím, protože tam ta chyba bývá opravdu častá. Jestli máte pocit, že pro hubnutí by to chtělo jíst ještě méně, ale už není moc kam ubírat, vrací nás to k předchozímu 3. bodu kdy jsme řešili to, jak jste hubli doteď. Pokud to bylo nějakou velkou kalorickou restrikcí, dietami atp. tak se v téhle chvíli už nevyhnete tomu začít jíst správně a vyváženě, aby se hubnutí rozjelo tak, jak má. A to i za cenu případného  krátkodobého zvýšení váhy.

  3. Zvyšte energetický výdej, změňte sportovní aktivitu

    Stejně jako na jídelníček si tělo jednoduše zvykne i na cvičení. Doporučuji tedy v téhle chvíli vyzkoušet něco nového, aby se tělo zase muselo trochu více snažit. Takže jestli jste doteď hubli bez pohybu, zařadila bych alespoň procházky a lehké cvičení. Jestli jste zvyklí pouze na cardio tréninky, zařadila bych posilování pro rýsování postavy a její zeštíhlení. Pokud už silový trénink máte, změnila bych jeho strukturu, našla nové cviky a celkově vyzkoušela i něco nového.

    Osobně nejsem zastáncem neustálého snižování denního příjmu jen proto, aby hubnutí fungovalo. Právě přidání aktivity, případně její změna je za mě o mnoho lepší – a i příjemnější možnost. Nemusíte si tak ubírat v jídle (dost možná budete moci jíst i více) plus hezky zeštíhlíte a vytvarujete postavu. 

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.

O makrech už toho bylo napsáno mnoho, na internetu najdete spoustu kalkulaček, které vám je jsou schopné spočítat.

Všimla jsem si, že mnoho lidí svádí svůj neúspěch s hubnutím na to, že jsou jednoduše zavodnění. Proto prvním krokem, který ve své hubnoucí snaze podniknou, je úprk do lékárny pro nějaký zázračný odvodňující preparát nebo detoxikační kůru. Vždyť přeci, když se odvodním, tak zhubnu. Za ta kila navíc nemůže to, že se jen válím na gauči a jím samé...

Spoustě z vás určitě leží v hlavě otázka, jak sakra konečně zatočit s těmi faldy na břiše. Někdo na to jde tak, že denně dělá tisíce sklapovaček, další vyřadí z jídelníčku přílohy a pečivo, ti odvážnější si rovnou nařídí hladovku a mnoho z vás jen smutně na internetu hledá jednodílné plavky, které tu tragédii schovají. Asi je vám jasné, že...