EPIC I. Caroline Girvan

24.05.2021

Tentokrát jsem si pro vás připravila shrnutí deseti týdenního cvičebního programu od Caroline Girvan s názvem EPIC I. Programů EPIC už je několik. Tento první, pak číslo 2 a nejnovější EPIC HEAT. Toto je tedy ten základní. To ale neznamená, že je jednoduchý či začátečnický. Pokud hledáte cvičení, u kterého si dáte pořádně do těla, posílíte svaly a zvýšíte kondici, jste tu správně.

Pro koho je program určen

Začnu spíše tím, pro koho určen není. Určitě bych ho nedoporučila úplným začátečníkům či osobám se zdravotními problémy, případně s nulovou kondicí a absolutní neznalostí základních cviků. Sice si v programu sami zvolíte váhu činek a hodně cviků jde uzpůsobit na jednodušší verze, ale i tak to chce mít nějaký základ, abyste vše prováděli správně a neublížili si. Proto je vhodný spíše pro středně pokročilé, kteří už základy mají, a chtějí vyzkoušet něco nového, zajímavého a posunout svou snahu  zase o něco výš.

Co budete ke cvičení potřebovat

Program není náročný na prostor, ale bez pomůcek se v něm neobejdete. Většina videí je posilovacího charakteru, takže bez činek byste si vůbec nezacvičili. Ideální je mít alespoň dvě velikosti na prostřídání. Je to z toho důvodu, že činky, které jsou na ruce tak akorát, jsou většinou na nohy dost málo a je škoda si zbytečně cvičení zjednodušovat. Dál se v programu používá posilovací guma (klasická široká "booty band"), případně i yoga blok, který já osobně vnímám spíše jako volitelný, cvičit se dá i bez něj. Pak se hodí mít po ruce židli či křeslo a zeď, o kterou se opřete. Ale to je předpokládám vybavení každé domácnosti :) A samozřejmě nějaké zařízení s připojením k internetu, abyste mohli videa pohodlně sledovat, plus cvičící podložku pro příjemné cvičení na zemi bez otlačenin.


  • vždy budete vědět, kolik čeho sníst
  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Jak program probíhá

Každý týden vás čeká pět workoutů. Dle originálního kalendáře se cvičí pondělí, úterý, středa, pátek a neděle. My ve skupině cvičili pondělí až pátek, o víkendu odpočívali. Jak si videa v týdnu rozložíte je samozřejmě na vás. Na začátku každého si poslechnete krátký úvod. Rozehřátí v něm budete hledat marně, to je v odděleném pěti minutovém videu, na které vám vyskočí odkaz. Můžete ho použít nebo se rozcvičit podle vašich zvyklostí. Naopak protažení po cvičení každé video obsahuje, i když vcelku krátké. Jako velmi příjemné vnímám to, že vám v pravém dolním rohu běží odpočet času, a v půlce vám vyskočí hláška, že polovinu už máte za sebou.

Workouty jsou docela dlouhé, pohybují se většinou kolem třičtvrtě až hodiny, což věřím, že nebude úplně pro každého. První tři dny v týdnu se jedná o posilování určitých oddělených partií, čtvrtý den je hodinový trénink full-body (na celé tělo) a pátek půl hodinka ve stylu HIIT cardia či tabaty. Na konci většiny workoutů je ještě závěrečný "burnout", což znamená nějaký náročný cvik v rychlém opakování, abyste vybili zbytek přebytečné energie.

Jaké cviky v programu najdete

Celý program je spíše posilovací. Kardia je něm kromě pátečních cvičení opravdu minimum. Což může být pro někoho skvělá zpráva, pro dalšího zklamání. Za mě je to super. Cardio si dostatečně užiji při procházkách a výletech s dětmi. Co se týče přímo cviků, čekají na vás různé supersety, posilovací série, tabata, hiit, amrap cvičení. Najdete v něm opravdu důkladné procvičení svalů každé dané partie těla, a pravděpodobně objevíte svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Za mě musím říct, že mi v paměti zůstane hlavně spousta kliků a výpadů, ty má Caroline v oblibě. Určitě to ale nemyslím ve zlém, protože přiznávám, že klikům jsem nikdy moc nedala, spíše se jim vyhýbala, a díky tomuto programu jsem se v nich opravdu parádně zdokonalila a na rukou je to pohledově pěkně znát. Nechybí ani zaměření na core, břišní svaly, stabilitu a kondici. Jednoduše tam najdete opravdu vše, co je potřeba pro kompletní trénink celého těla, jeho vytvarování a zvýšení vaší fyzické kondice.


Zhodnocení a výsledky

Když budu program hodnotit, první, co mě napadne je to, že s ním prostě musí mít výsledky každý běžný smrtelník. Makáte opravdu tvrdě, není to žádná pohodička a delší pauzy nebo lehkého workoutu se nedočkáte. Jeden den jdete spát s tím, že vás bolí z dneška ruce, další den se k nim přidají i nohy. To samozřejmě neznamená, že se odrovnáte tak, že nevylezete z postele, ale prostě svaly opravdu cítíte. Já v něm našla i takové video, které jsem měla chuť ani ne v půlce vypnout s tím, že tohle je na mě moc a kašlu na to (což jsem tedy nakonec překonala, ale stálo mě to dost přemlouvání).

Na druhou stranu se s tímhle cvičením nenudíte. Každý den na vás čeká nová výzva, nové cviky a nové překonávání sebe sama. Plus také usměvavá Caroline, která je opravdu velmi sympatická. Sama má někdy ze cvičení dost, pokládá s velkým úsměvem činky na zem a v půli cviku dává pauzu než nabere nové síly. Zní to jako taková banálnost, ale mě osobně vždy potěšilo, že nejsem zničená jen já.

Jaké jsou tedy reálné výsledky. Řekla bych že jsem o něco štíhlejší, o hodně silnější a postava celkově znatelně pevnější. A taky jsem tak trochu chudší, protože se mi kondice díky programu zvedla natolik, že jsem musela pořídit dvoje těžší činky. Takže pokud pořád váháte, jestli do toho jít, za mě určitě ano. Nebude to žádná pohodička, ale ten pocit po každém cvičení stojí za to. A o tom vlastně program již podle jména je: "Feel EPIC".

Na konec mám takový tip pro nerozhodné:

Na youtube najdete pět videí s názvem EPIC Beginner. Nejedná se o celý program ale právě o průpravu ke cvičení tohoto (či jiného) EPIC. Vyzkoušíte jeden týden, jak cvičení s Caroline probíhá, projdete si nejběžnější cviky pouze s vlastní vahou a pokud po tomto týdnu usoudíte, že je to přesně to, co hledáte, jste připraveni odstartovat celý program.

PŘEČTĚTE SI INFORMACE O PROGRAMU NA WEBU CAROLINE GIRVAN


Nejnovější články na webu

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.