Možná to znáte... říkáte si "proč nehubnu, vždyť toho tolik nesním, tak hubnout musím". Nejíte smažená jídla, sladkému se víceméně vyhýbáte, jíte pravidelně a celkem zdravě… a stejně máte pocit, že se s váhou nic neděje. Nebo dokonce, že jde nahoru. A právě tohle je častý zádrhel, se kterým se u klientek setkávám. Nejde o lenost nebo slabou vůli,...
Jak si během Vánoc udržet motivaci?
Vánoce – období, na které se většina z nás těší celý rok. Čas plný rodinných setkání, tradic, dobrého jídla a vůní cukroví linoucích se z každého rohu. Na druhou stranu je to ale také období, kdy máme tendenci polevit ze svých zdravých návyků. Často si říkáme: "V lednu to napravím" nebo "Teď se přece nebudu omezovat".
Pravda ale je, že když se během svátků úplně vzdáme svých cílů, může být začátek nového roku zbytečně náročný. Jak si tedy užít Vánoce bez výčitek, nepřibrat kila navíc a přitom zůstat motivovaní?

Proč právě Vánoce představují výzvu?
Během svátků čelíme několika výzvám, které mohou naši motivaci a zdravý životní styl ohrozit:
Stres a nedostatek času:Přípravy na svátky nás mnohdy zavalí. Pečení, uklízení, nákupy a organizace se stávají každodenním kolotočem. Na sebe a své zdraví přitom snadno zapomínáme.
Pokušení na každém kroku:Sladké i slané dobroty, které během roku možná ani nevyhledáváte, jsou najednou všude.
Přetížení sociálními závazky:Setkávání s rodinou, přáteli či kolegy je krásné, ale může narušit váš režim. Náhle se ocitáte u stolu, kde se střídají chody bez konce, a je těžké říct ne.
Jak si motivaci udržet i přes tyto nástrahy?
Zdravý životní styl během svátků není o tom, že se musíte všeho vzdát. Jde o hledání rovnováhy. A tady je několik tipů, které vám pomohou zůstat na správné cestě.
1. Najděte si své "proč"
Udržet motivaci je mnohem snazší, když víte, proč to děláte. Chcete mít více energie na hraní s dětmi? Chcete se cítit dobře ve svém těle, i když si dopřejete oblíbené cukroví? Nebo chcete začít nový rok bez pocitu, že je potřeba všechno "opravovat"?
👉 Tip: Napište si své cíle a důvody na papír. Mějte je na viditelném místě – třeba na lednici nebo v diáři – abyste si je připomínali každý den.
2. Přemýšlejte realisticky
Nikdo neočekává, že budete během Vánoc jíst jen salát a odmítat všechny laskominy. Klíčem je rovnováha. Dopřejte si něco dobrého, ale nepřejídejte se. Pamatujte, že svátky jsou o radosti, ne o výčitkách.
👉 Tip: Zkuste pravidlo "80/20". Většinu dne si držte zdravé stravovací návyky a 20 % si nechte na požitky – třeba oblíbené cukroví nebo večeři s přáteli.
3. Nastavte si zdravé rituály
Nemusíte měnit svůj život od základu, stačí drobné kroky. Ranní protahování, krátká procházka po večeři nebo zdravější verze tradičních receptů udělají velký rozdíl.
👉 Tip: Domluvte se s rodinou na společné procházce nebo si zaveďte nový zvyk, například odlehčený Štědrý oběd, kde zařadíte více zeleniny.
4. Buďte laskaví sami k sobě
Jedna "chyba" neznamená konec světa. Dali jste si o kousek cukroví víc? Nevadí! Důležité je, co děláte většinu času, ne jednotlivé výjimky. Kritika vám nepomůže, naopak si dopřejte pochvalu za každou drobnost, kterou zvládnete.
👉 Tip: Na konci týdne si napište jednu věc, která se vám povedla. Uvidíte, že motivace zůstane silná.
5. Plánujte dopředu
Máte rodinné setkání, kde víte, že bude spousta jídla? Nebo vás čeká hektický den bez času na pořádný oběd? Plánování vám může ušetřit spoustu starostí.
👉 Tip: Zkuste před oslavou jíst lehčí jídla a nehladovět. Tím se vyhnete tomu, že sáhnete po prvním nezdravém jídle, které uvidíte.
Co si z toho odnést?
Vánoce jsou obdobím radosti, nikoliv stresu nebo pocitu selhání. I malé kroky mohou mít velký dopad. Když si nastavíte realistická očekávání, budete se držet svého "proč" a přidáte několik zdravých rituálů, svátky si užijete naplno – a zároveň vykročíte do nového roku s lehkostí.
Léto je pro většinu z nás symbolem odpočinku, výletů, dovolené a většího pohybu venku. A tak možná máte pocit, že přece musíte hubnout "jen tak", když pořád někde chodíte, jíte méně než v zimě a celý den jste na nohou.
Léto je ideální období, kdy si můžete zjednodušit vaření, ochutnat spoustu čerstvých surovin a přirozeně odlehčit jídelníček. A právě sezónní potraviny v tom hrají hlavní roli.
Možná to znáte: venku je vedro k padnutí, chuť k jídlu v nedohlednu, ale večer už je doma lednička v ohrožení. Přes den jste si dali možná pár kousků ovoce, kávu s ledem nebo zmrzlinu, ale žádné pořádné jídlo. A tělo si to večer řekne zpátky – chutě na sladké, nutkání dojíst všechno, co jste přes den "vynechali", únava, podrážděnost....