Maminky a hubnutí

02.03.2023

Jsem maminkou dvou dětí a často radím ohledně hubnutí právě maminkám. Rozhodla jsem se tedy sepsat takový krátký článek právě pro nás maminky, kde shrnu takové nejčastější problémy/útrapy, s kterými musíme bojovat, a také to, jak se s nimi vypořádat.

Musím se starat o děti, nemám čas jíst pravidelně

Já vím, že je to těžké. S dětmi se člověk nezastaví. Na druhou stranu, děti pro svůj vývoj musí jíst zdravě a pravidelně. Vy pro svou krásnou postavu a své zdraví také. Jako ideální řešení tedy vidím jíst v tu dobu, kdy jí i vaše dítě. Že jíst svačiny je pro vás nereálné, nestíháte? A co vaše dítě, to vydrží celé dopoledne bez svačiny? Pokud není ve škole či školce tak pravděpodobně ne. Nepřipravujte tedy svačinu jen pro něj, rovnou udělejte větší porci, ať zbyde i pro vás. Má to hned několik benefitů. Jídla pro dva budete mít hotové za jeden čas. Pro dítě určitě nebudete cíleně tvořit nic nezdravého, takže budete mít zdravé jídlo oba. A pak (z mé zkušenosti) co jí maminka, jí také dítko. Takže to do něj nebudete muset lámat "násilím", oba si dáte stejnou dobrotu a budete spokojení.

Často chodím s dětmi ven, na hřiště, tam se prostě nenajím

Tady se vrátím k prvnímu bodu. Když jdete ven, pravděpodobně vezmete dětem svačinu. Proč ji tedy nevzít i pro sebe? Zase stejné jídlo, jedna práce a najíte se venku všichni. Nemusíte dělat nic speciálního pro děti a pro sebe, není k tomu důvod. Můžete vzít palačinky nebo lívance, co jste měli ke snídani, upéct domácí sušenky, buchtu nebo namíchat jogurt s čokoládou, oříšky, ovocem či kakaem. Zdravé jídlo pro všechny a za pár minut.

Vůbec nestíhám každý den vařit

Není vůbec nutné každý den vařit něco speciálního. Připravte si jednoduše vždy jídlo na dva dny, abyste si práci ulehčili. Například upečte nějaký zdravější koláč, který můžete mít ke snídani několikrát. Na svačinu vám stačí tvaroh či jogurt s ovocem a vločkami. Oběd zvládnete například masem, bramborami a zeleninou na jednom plechu nebo dobrou omáčkou ke které stačí rychle uvařit těstoviny. Na večeři si připravte oblíbenou pomazánku či polévku s luštěninami, která vám také vystačí na více dní. 


Vařit odděleně pro mě a zbytek rodiny mě vyčerpává

Není potřeba svá jídla vařit separátně. Jednoduše můžete jíst to samé, jako zbytek rodiny. Jen je dobré poupravit své oblíbené recepty na zdravější formu. To přinese benefity nejen vám, ale i dalším členům. Například když budu dělat americké brambory či hranolky, nedám je do friťáku, ale upeču je v troubě. Když budu vařit oblíbenou omáčku, místo šlehačky a bílé mouky využiji třeba méně tučnou smetanu a zahustím větším množstvím zeleniny. Většina receptů se dá zcela jednoduše předělat na zdravější formu, z mojí zkušenosti to velmi často rodina ani nepozná. 

Jím ráda v klidu, děti mi do jídla lezou a otravují

Mám vyzkoušené, že když máte to samé, co dítě, tak se tenhle boj značně eliminuje. Pokud ne, můžete svoje jídlo věnovat dítěti a vzít si jeho nedotčené, které pro něj není "dost dobré". Jako v předchozích případech, jíte to samé, takže je to fuk. Jeden čas jsem dělala cíleně to, že jsem si před sebe postavila porci dcery a před ní mojí. Věděla jsem, že to bude chtít vyměnit a pak to vše pasovalo tak, jak mělo. 


  • se spoustou kombinací a možností
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • obsahuje i povídání o zdravém stravování, vaření, cvičení a motivaci
  • ebook receptů pro vaši inspiraci
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Nemůžu cvičit, celý den po mně lezou děti a musím je zabavit

Děti jsou velmi aktivní, potřebují spoustu podnětů a pohybu. Což vám podle mě hraje do karet. Zkuste si s nimi zatancovat, projet se na kole, zacvičit si s činkami s tím, že dostanou plyšáky do ruky nebo prostě vyražte na procházku. Neberte děti jako omezení, ale jako parťáky, kteří provozují aktivitu s vámi. Třeba cvičení nebude tak precizní a přesně takové, jako jste plánovali, ale zase si užijete spoustu legrace, zabavíte celou rodinu a večer třeba budete mít brzy klid když děti vysíleně usnou :)

Kupovat potraviny pro hubnutí je pro mě finančně náročné

Pro zdárné hubnutí nepotřebujete žádné speciální potraviny. A už vůbec ne dražší než ty klasické. Naopak většina lidí ušetří, protože nekupují sladkosti a různé pochutiny. Nekupujete nic speciálního, a jestli se vám různé propagace snaží nacpat názor, že ano, tak tomu nevěřte. Většinu potravin, které potřebujete pro hubnoucí jídelníček máte doma a kupujete je úplně běžně. 

Určitě tímto článkem nechci říct, že s dětmi je hubnutí hračka. Člověk se pořádně nevyspí, celý den je v zápřahu a musí se stále v jistém směru omezovat na úkor malého človíčka, kterého má na starosti. Jen bych chtěla tak trochu inspirovat a popostrčit ty maminky, které nešťastně stojí před zrcadlem a zoufají nad svou postavou, že to jde i s dětmi. Jen je potřeba se na celé hubnutí dívat nejen z toho pohledu, že obleču kalhoty M, ne XXL. Ale tak, že když věnujete trochu času a snahy zdravějšímu stravování, vrátí se vám to i lepším zdravím, vitalitou a přílivem nové energie. Plus je to samozřejmě i investice do zdravého života dalších členů vaší rodiny.