Hubnoucí výzva 6: Mléčné výrobky

21.10.2018

Určitě je vám jasné, že mléčné výrobky jsou zdravé, chutné a pro hubnutí přínosné. Kámen úrazu je ale v tom, jaké vybírat. V obchodech jich najdete nepřeberné množství, tak se dnes podíváme na to, jaké je dobré koupit, a které můžete s klidem v obchodě nechat. Dál si povíme o tom, zda jsou rostlinná másla opravdu tak zdravá, jak nám tvrdí reklamy.

Jogurty

Vybírejte kvalitní a NEOCHUCENÉ, za mě mohu doporučit řecké jogurty, Hollandia, Skyr, Milko, případně jogurty Pilos z Lidlu. U jogurtů si vždy pečlivě přečtěte složení. Některé jsou vyhnané škroby a podobnými dobrotami. Samozřejmě není nutné (ani příliš vhodné) je jíst samotné bílé. Doslaďte si je ovocem nebo nějakým z doporučených sladidel, přihoďte pár oříšků, třeba i vločky a máte super svačinu. Dál je na ochucení dobré kakao, skořice, vysokoprocentní čokoláda nebo třeba oříšková másla, fantazii se meze nekladou. Z jogurtů si můžete udělat třeba i domácí zmrzlinu, což teď v zimě asi není úplně aktuální. Případně jogurt rozmixovat s ovocem a máte rychlý drink, který můžete popíjet, když nemáte čas na svačinu.

Tvaroh

Obsahuje hodně bílkovin, najdeme v něm kasein, díky kterému se déle tráví. Zase kupujte neochucený, nedoslazený. Můžete ho použít místo jogurtu, na pečení nebo k přípravě různých pomazánek. Vzhledem k delšímu trávení se často doporučuje na noc, abyste pak neměli hlad.


MLÉČNÉ VÝROBKY KUPUJTE NEOCHUCENÉ, NESLAZENÉ


Sýry

Zase uvedu pár doporučených příkladů. Cottage, ricotta, eidam 30% a další sýry do tohoto procenta obsahu tuků, tvarůžky, mozzarella, hermelín light (figura). Pokud máte rádi tučnější sýry, nemusíte si je odpírat, ale musíte pak počítat s tím, že jimi velmi rychle naplníte potřebu tuku, takže je dobré tuky někde zase trochu snížit. Pro zjednodušení ale doporučuji kupovat sýry do 30% a ty tučné si dát jen na chuť nebo jako odměnu. Bude to pro vás tak snadnější. Nekupujte mazací tavené sýry, jsou plné soli a se sýrem nemají nic moc společného.


KUPUJTE SÝRY DO 30% TUKU, VYHNĚTE SE "SÝRŮM" TAVENÝM


Mléko

Jako takové nemá pro nás v dospělosti nija k veliký přínos. Samozřejmě ho používejte dál do vaření a kde je potřeba, alejinak pro vás není potřebné. V překladu, pokud ho nemáte potřebu používat nebo pít, tak ho nemusíte kupovat. Co se týče rostlinných mlék, na ta si dejte pozor. Mnoho značek a produktů, které se jmenují "mandlové mléko", "rýžové mléko" a běží na ně líbivé reklamy v televizi, vlastně s takovým mlékem nemají nic společného. Je to jen koktejl prazvláštních složek, ochucený tak, aby nám zachutnal. Takže pokud máte rádi rostlinná mléka, tak si je ideálně udělejte doma nebo hodně obezřetně vybírejte.

Mléko do kávy? Mnoho z vás už určitě narazilo na varovný článek od jistého "odborníka", jak je hrozné a zdraví škodlivé mléko do kávy používat. Pokud tak máte kávu rádi, nebojte se toho, klidně si do ní trochu mléka dejte.


JÍDELNÍČEK NA MÍRU

- zhubněte zdravě, trvale a bez jojo efektu

- s pomocí zdravých potravin, které koupíte v každém obchodě

- vařte stejně pro celou svou rodinu, žádné složité vyvařování

- už žádné hladovění a zoufání před zrcadlem, jen krásná postava

PRÁVĚ DNES JE TEN NEJLEPŠÍ ČAS ZAČÍT!Kefír

I když obsahuje trochu více sacharidů, kefír je zdravý a ve vhodné kombinaci z něj můžete udělat skvělou rychlou svačinu do práce. Pochopitelně se vyhněte zase těm sladkým, i když vám tvrdí kolik je v tom ovoce, věřte, že to k němu má sakra daleko.

Máslo

Máslo v rozumném množství používat můžete, je zdravé. Nebojte se ho jen proto, že je v něm hodně tuků.

Margaríny 

I když nám denně reklamy vnucují, kolik mají zdravých tuků, jak moc prospějí vašemu srdci a budete po nich fit a šik, nevěřte tomu. Margaríny ze svého jídelníčku vyřaďte a nekupujte je. Nehodí se prakticky k ničemu. Pokud si chcete něčím namazat chleba, využijte výše zmíněné máslo, různé sýry (cottage, palouček, gervais, lučina). Případně si udělejte dobrou tvarohovou pomazánku.


VYŘAĎTE Z VAŠEHO JÍDELNÍČKU MARGARÍNY


"LIGHT"

Pokud vás zajímá, zda vybírat tučnější výrobky nebo verze "light" s miminem tuku, je na to spousta názorů. Někdo propaguje spíše tučnější varianty a ty méně tučné zatracuje jako nekvalitní, další je zase jejich zastáncem. Já se řadím k té druhé skupině. Vzhledem k tomu, že mléčný tuk pro nás není nic moc prospěšný, přikláním se k light verzím s tím, že tuky naberete ze zdravějších zdrojů. Zase pro snadnější pochopení uvedu příklad. Když si dám jogurt, přidám do něj semínka nebo oříšky, tím doplním dostatečně tuky v jejich nejzdravější verzi. Pokud si koupím velmi tučný jogurt a budu do něj ještě právě další tuky přidávat, vyšplhá se jejich podíl už zbytečně vysoko. A přeci jen tuky mají vysokou energetickou hodnotu, takže je lepší to s nimi zbytečně nepřehánět. Zase, jako vždy, je důležité si přečíst složení produktu. V nemilost padly light produkty hlavně proto, že do nich v minulosti bylo přidáváno hodně škrobů, což snižovalo jejich kvalitu. Tak to dnes ale už není, u kvalitních mléčných výrobků se toho bát nemusíte.


NEBOJTE SE LIGHT VERZÍ PRODUKTŮ, NAHRAĎTE MLÉČNÉ TUKY ZDRAVĚJŠÍMI


Jak často mléčné výrobky konzumovat? Ideálně denně. Obsahují spoustu bílkovin, které jsou pro vaše hubnutí velmi prospěšné. Jsou zdravé, chutné a můžete je využít jak na vaření, pečení, na chleba nebo třeba i smoothie nebo různé koktejly a rychlou svačinu při práci.

Nejnovější články:

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.