Motivace: Tipy, jak ji získat a udržet.

28.05.2022

Dnes tu pro vás mám takový článek spíše k zamyšlení a podpoření vaší snahy. Dost často se totiž stává, že člověk úplně přesně ví, jak takové hubnutí funguje, že by měl jíst tohle a cvičit tamto, ale prostě mu to pořád nejde podle plánu a stále se vrací zpět na start. Jednoduše ztratí motivaci pokračovat. Poradím vám tedy pár vychytávek, jak motivaci získat a uržet, které nejen z mé, ale i ze zkušeností mnoha dalších opravdu fungují.

Vyfoťte se

Začneme tipem, který se mně a mým klientkám, osvědčil nejvíce. Sice není vůbec příjemný, ale za to je prakticky 100% účinný. Vyfoťte se. Ve spodním prádle nebo plavkách, na světle a ze všech úhlů. Dál se pak foťte pravidelně, třeba jednou do měsíce, a fotky si schovávejte v nějaké složce v telefonu či počítači. Nemusíte je nikomu ukazovat, jsou jen pro vás. Nejlépe vám poslouží fotografie vždy na stejném místě, když se povede i ve stejném oblečení, bude to úplně nejlepší.

Chápu, že se vám do focení nechce, ale doporučuji se trochu vyhecovat a fotku udělat. Nejen, že na fotografiích jsou pak nejlépe vidět vaše pokroky (i v době, kdy se váha tváří, jako že se jí vaše hubnutí netýká), ale také je to skvělý důkaz toho, co jste dokázali. Mně osobně třeba první fotka ve spodním prádle motivovala až až, pořád jsem si říkala, že to semnou tak hrozné není, že nějaké to kilčo navíc se ztratí. Ale ono když se pak člověk vidí vyfocen na velkém monitoru, pěkně na světle, lépe postřehne ty špíčky, co lezou na bocích, nějakou tu celulitidu na zadku a další "tajnůstky", které podvědomě nebo možná i vědomě v zrcadle přehlédne.

Věřte, že to dokáže hodně nakopnout k tomu se sebou něco začít dělat. Stejně tak, když se pak podíváte na svoje pokroky a srovnání s touhle první fotkou v čase, kdy se chcete vzdát, zděšení z toho, že byste se dostali zase na začátek vás zcela jistě dožene k tomu se nevzdat.

Tužka a papír do ruky

Tento postup je příjemnější než ten předchozí, a má v rámci motivace skoro totožnou úspěšnost, takže se určitě vyplatí ho vyzkoušet. Je to soupis toho, proč vlastně chcete zhubnout a co vám to dá. Každý máme ke zdravějšímu životnímu stylu a redukci tuku nějaké důvody. Pro někoho to mohou být věci čistě ohledně vzhledu (vypadat lépe, nosit hezčí oblečení), pro dalšího zase zdravotní benefity (přestanou mě bolet kolena a zatočím s vysokým tlakem).

Ať už je to pro vás cokoli, je dobré si to vypsat na papír, který si pečlivě uschováte. Pomůže vám totiž v čase krize, kdy všechno snažení budete chtít zdát. Pro mě to třeba bylo to, že budu vypadat lépe, budu stačit mému akčnímu synovi, v létě si koupím nějaké pěkné oblečení a už se nebudu potit jen při chůzi na autobus. Fantazii se meze nekladou, váš seznam nemusí vidět nikdo jiný než vy, takže se nebojte napsat naprosto cokoli a od srdce. Až vám hubnutí poleze krkem a budete si říkat, proč to vlastně děláte, tento seznam bude tou správnou injekcí, která vás donutí pokračovat.

Zvolte si reálné cíle, jděte na to postupně

Neklaďte si číselné a nereálné cíle (za měsíc shodím deset kilo, budu každý den běhat, přestanu jíst pečivo). Takové prohlášení by pro vás mohlo být z dlouhodobého hlediska naopak demotivační. Stanovte si cíl, kterého máte šanci dosáhnout. Může to být třeba to, že začnete dodržovat pitný režim, budete víc chodit pěšky a vyhýbat se sladkostem. Na tom není nic nereálného a dá vám to pro start opravdu mnoho. Radost z toho, že jste své cíle splnili vám dodá další potřebnou motivaci pokračovat.

Důležité je začít postupně, nedělat radikální změny ze dne na den. Jestli jste do teď seděli po večerech u televize a najednou si denně místo oblíbeného seriálu naordinujete hodinu cvičení, tak vám garantuji, že vám snaha dlouho nevydrží. Stejně tak, pokud jste se do teď stravovali úplně klasickou českou stravou, a najednou obrátíte a vrhnete se na tofu, saláty a ovocné šťávy, budete z toho tak akorát otrávení a nešťastní.


  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Deník/diář

Další možností jak si držet motivaci, je plánovat předem, co budete dělat, o co se snažit a zaznamenávat pokroky i prohřešky na papír. Stačí si na to pořídit obyčejný sešit, nějakou tabulku v počítači nebo si vše psát do diáře. Třeba jste si řekli, že by bylo fajn se konečně začít hýbat. Naplánujte si, co a kdy podniknete. Například, že v úterý vyrazíte s kamarádkou na aerobic a ve čtvrtek si dáte dlouhou procházku. A co je psáno, to je dáno, takže když to budete v diáři vídat každý den, cvičení už bude zamluvené a kamarádka s tím bude počítat, je o dost menší šance, že se na to vyfláknete.

Stejně tak si můžete zapisovat své pokroky - třeba, že jste se celý týden zdárně vyhýbali sladkostem nebo chodili do práce pěšky. Možná vám to přijde úsměvné, ale uvidíte, jak skvělý pocit je, si v diáři odškrtnout, co vše jste splnili a dokázali. Stejně jako vám bude líto toho, na co jste se vykašlali a o to víc budete chtít cíle pro příště splnit.

Nemusíte si samozřejmě zapisovat jen cvičení, můžete si naplánovat i cíle ohledně stravování (každý den si dám alespoň kousek zeleniny, denně vypiju 2,5 litrů vody). Když to máte napsané a na očích, spíše nezapomenete a opravdu vše splníte. Ve chvíli, kdy budete ztrácet motivaci, můžete se podívat zpět, co vše už jste dokázali, a zjistíte, že by byla velká škoda nepokračovat. Opravdu doporučuji tuto pomůcku vyzkoušet, moc dobře si pamatuji, jak jsem se úplně styděla si zapisovat, že jsem za den snědla jen jednu velkou pizzu a vypila půl flašky vína :D Takže za mě tohle opravdu funguje.

Vymyslete si, čím se odměníte

Určitě je něco, co si dlouho přejete, ale říkáte si, že na to nejsou finance, vlastně to tak nutně nepotřebujete a koupit dětem boty je důležitější. Může to být návštěva kadeřnice, kabelka po které dlouho prahnete nebo nové boty na nesmyslně vysokém podpadku. Slibte si, že si to naprosto bez výčitek splníte, když se do hubnutí obujete naplno a řekněme třeba shodíte 10 cm. Co jsem vypozorovala, tato vychytávka platí hlavně pro ženy, protože, přiznejme si to, většina z nás má nákupy opravdu ráda. Ale i muži si mohou slíbit třeba vsupenku na koncert, fotbal nebo novou posilovací lavici.


Ať už jsou vaše důvody k hubnutí jakékoli, chcete být prostě zase kočka, uběhnout maraton nebo se "jen" cítit lépe, musíte být proto rozhodnutí a jít do toho naplno. Nikdo jiný totiž za vás první krok neudělá a nikdo vám nemůže stát za zadkem a každý den vás postrkovat ku předu. Jen vy jste sami pro sebe tou největší motivací, i motivátorem.

Pokud se vám má tentokrát hubnutí podařit, musíte přesně vědět, proč to děláte a jak toho chcete dosáhnout. Říct si totiž jednou večer u skleničky vína "od zítra hubnu", ale nemít žádný plán, to prostě nefunguje. Nejlepší je opravdu se na sebe naštvat, třeba právě u té fotografie ve spodním prádle, sepsat si důvody, za kterými si pevně stojíte, a rovnou si určit, co pro to začnete dělat. Tím máte ideální základ pro to, začít, uspět a nevzdat se.

Takže vám všem přeji mnoho odhodlání a ať vám hubnutí jde jako po másle.

Jestli vůbec netušíte jak začít, mrkněte na můj článek o deseti zásadách zdravého stravování pro úspěšné hubnutí.

Nejnovější články na webu:

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.