Čekankový sirup: v čem je lepší než cukr, med a jiné sirupy?

14.09.2022

Čím mám sladit, když chci omezit cukr ve svém jídelníčku a celkově jíst zdravěji? To je častá otázka těch, kteří se snaží zhubnout nějaké to kilo, které mají navíc a přitom si nechtějí odpustit sladké dobroty jako jsou kaše, palačinky, bábovky, zmrzliny a dortíky. Takže se dnes mrkneme na jedno z mých oblíbených sladidel a řekneme si jaké má benefity, ale i možné nástrahy.

Co je to čekankový sirup?

Čekankový sirup je sladidlo, které je vyrobené z kořene čekanky. Má nízký glykemický index, neobsahuje lepek, laktozu, konzervanty ani aromata. Naopak ale obsahuje veliké množství vlákniny a velmi malé množství cukru. Plus má znatelně menší kalorickou hodnotu než klasický cukr (ať už bílý nebo jeho tmavá varianta) nebo vysoce zpracované sirupy (datlový, javorový, agáve atp.).

Co je to čekanka?

Čekanka obecná je rostlina s krásně modrými květy. Tato rostlinka se volně vyskytuje ve volné přírodě (v okolí lesů, luk, strání). Proč vám to píšu? Abyste věděli, že se nejedná o žádnou speciální rostlinu nebo chemický koktejl něčeho prazvláštního.

K čemu je čekankový sirup dobrý?

Vzhledem ke své sladké chuti ke slazení. Čeho, to už je jen na vás. Můžete si s ním osladit nápoje, kaši, nalít ho na lívance/palačinky, upéct s ním bábovku nebo dort, představivosti se meze nekladou. Z čekankového sirupu už se vyrábí i topingy na zmrzlinu/sladké dobroty. Sirup má pozitivní vliv na mikroflóru (díky obsažené vláknině) a vzhledem k nízkému glykemickému indexu (nezvyšuje glukózu v krvi) ho mohou používat například i lidé s cukrovkou. Vhodný je i pro děti, jen opatrně s množstvím, děti nemají tak velkou potřebu vlákniny jako my dospělí. Plus se nám samozřejmě díky nízké kalorické hodnotě a minimu cukru pěkně hodí do redukčního jídelníčku, kam se prostě klasický cukr moc nehodí.


JÍDELNÍČEK PŘÍMO PRO VÁS NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • vždy budete vědět, kolik čeho sníst
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Má čekankový sirup nějaká negativa?

I když už od začátku vysoký obsah vlákniny dávám jako jasné pozitivum, jsou i tací, pro které to může být naopak velmi nepříjemná věc. Jde obzvlášť o osoby, které mají citlivé zažívání, jsou na vlákninu velmi citlivé a cekově jim nedělá dobře (způsobuje nadýmání atp.). Pak také ty, kdo nejsou na zdravější stravování a celkově dostatečný přísun vlákniny zvyklí, zase jim může způsobit komplikace se zažíváním. Dobré je také upozornit na to, že když do jídelníčku zařadíte více vlákniny (a nemusí to být jen v čekankovém sirupu, platí to i pro další potraviny na vlákninu bohaté), je nutné si hlídat pitný režim aby nedošlo například k zácpě a dalším nepříjemnostem.

Proč je lepší sladit čekankovým sirupem než cukrem/jiným sirupem/medem?

Čekankový sirup má znatelně menší množství kalorií a podíl cukru než další výše zmíněná sladidla. Pro představu jsem jich pár vybrala a můžeme si udělat takové menší srovnání kalorické hodnoty a množství cukru na 100 gramů.

Někdo může namítnout, že řešit sladidla jen podle kalorické hodnoty a podílu cukru je hloupost, že bych měla vzít v úvahu i jejich celkový zdravotní přínos (vitamíny, minerální látky). Dnes jsem se ale rozhodla věnovat hlavně slazení v kontextu hubnutí, takže podrobně si to můžeme rozebrat třeba příště. Abychom tedy ale měli informace kompletní, vezmeme to alespoň v rychlosti. Klasický cukr je velmi zpracovaná potravina, takže v něm žádné zdravotní benerfity nehledejme, spíše naopak. Co se týče třtinového cukru, je zpracovaný trochu méně, nějaké minerální látky i vitamíny obsahuje, ale v tak minimálním množství, že ho osobně beru úplně stejně jako ten klasický bílý. Různé sirupy, jako v příkladu uvedený datlový jsou další vysoce zpracovanou potravinou. Nepodléhejme tedy dojmu, že jsou velmi zdravé. Naopak jsou to prakticky jen tekuté cukry, které nemají o nic vyšší výživovou hodnotu než klasický cukr. Co se týče medu, ano, ten už zdravý je, nejsem proti jeho používání, jen pokud se rozhodneme v jídelníčku cukr omezit, med nám v tom moc nepomůže. Pak je také dobré myslet na to, že jak med projde tepelnou úpravou, o jeho benefity přijdeme.

Pokud jste z těch, kterým čekankový sirup nechutná nebo nedělá dobře, nevěšte hlavu. Na trhu najdete spoustu dalších kvalitních sladidel, která můžete použít v redukčním jídelníčku. Jejich popis najdete v jednom z mých předchozích článků.  

Nejnovější články na webu

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.