Chcete zhubnout a dobře vypadat? Vykašlete se na cardio, vemte činky do ruky!

03.08.2020

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se moří dlouhými hodinami na rotopedech, běžeckých trenažérech, pečlivě si hlídají tepovou frekvenci a pak naříkají, že jde jejich hubnutí pomalu, zadek pořád nemá ten správný tvar a celkově vůbec nevypadají tak, jak si vysnily. Pojďme se dnes tedy podívat na to, proč je silové cvičení vhodné pro všechny z nás, ano, čtete správně, i pro ženy. A jaké výhody nám v porovnání s klasickým cardio cvičením nabízí.

Proč se ženy nemusí bát silového cvičení

Nám ženám nebyl rychlý nárůst svalů geneticky dán. Pokud vás straší fotky z fitness časopisů, kde jsou velmi osvalené ženy, věřte, že to, abyste se k něčemu takovému dopracovali, by vás stálo o hodně víc dřiny než občas zajít do fitka nebo zvednout činku. Je k tomu potřeba mnoho času, odhodlání, speciální tréninkový plán a samozřejmě také jídelníček. Takže na obavy typu "bude ze mě mužatka" můžete hned zapomenout.

Jak už jsem ale zmínila, problém je naopak v tom, že jako ženy máme svalové hmoty velmi málo. Když budeme cvičit pouze a jen cardio, hrozí, že krom tuku, který shodit chceme, přijdeme i o svaly, které naopak ztratit nechceme, protože už tak jich máme málo. Svaly totiž můžou za to, že máte pevná stehna, štíhlé ruce a krásný vytvarovaný zadeček. Pokud o ně přijdete, sice budete štíhlá a ručička na váze bude jásat, vy ale už tak moc ne, protože nohy budete mít stále "rozkydlé", zadek placatý a kůže na rukou vám bude nevzhledně plandat. Což určitě není to, čeho chcete dosáhnout. Po fázi hubnutí vás tedy bude čekat další boj, a to tělo hezky vytvarovat, což dá hodně práce, kterou jste si mohlï ušetřit, kdybyste už od začátku trénovali správně.

Jestli si po silovém tréninku přijdete najednou hrozně objemní, není to určitě tím, že byste z minuty na minutu nabrali velké množství svalů. Je to způsobené nahromaděnou vodou ve svalech a tím, že jste ještě nezhubnuli tuk, ale svaly se začínají rýsovat. To je ale jen chvilkový efekt, svaly si na zátěž zvyknou a tuky zmizí, zůstanou jen krásné křivky.

K čemu je dobré budovat svalovou hmotu

  • Svaly samy o sobě spalují tuky za vás, i když zrovna necvičíte
  • Se silovým tréninkem máte rychlejší metabolismus
  • Díky svalům máte hezky vytvarovanou postavu, nic vám nikde neplandá, nevisí a celkově vypadáte štíhlejší
  • Svaly také pomáhají k tomu, abyste měli správné držení těla a nebolela vás záda
  • Plus samozřejmě další zdravotní benefity

STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ


Cardio vs silové cvičení, jaké benefity vám nabízí?

U cardia spálíte více tuků při cvičení, u silového tréninku naopak spalujete ještě mnoho hodin po něm, což znamená, že tak celkově spálíte o mnoho více, a hubnutí jde snáz.

Cardio cvičení je nutné věnovat více času a stále navyšovat frekvenci, vzdálenost a čas s ním strávený, při silovém cvičení si vystačíte s menším počtem a kratší dobou cvičení, s lepšími výsledky.

Častý problém cardio cvičení je, že při něm ztrácíte svalovou hmotu, která vám časem bude scházet, při silovém tréninku tuto hmotu naopak budujete, takže nejen, že hubnete tuky, ale také tvarujete postavu.

Aby nedošlo k mýlce, určitě tímto článkem nechci říct, že se máte vykašlat na běh a jízdu na kole, které tak milujete. Jen vás chci inspirovat k tomu, abyste se nebáli vzít činky do ruky a trochu svůj tréninkový plán přehodnotili. Jestli máte pocit, že pořád cvičíte, ale třeba takový zadek si toho prostě nějak nevšimnul a pořád vypadá hrozně, je to pravděpodobně způsobené právě tím, že krom tuků hubnete také svaly, které právě ten hezký zadek tvarují.

Setkávám se i s názory, že tedy nejdřív budu hubnout a pak teprve zpevňovat. Za mě je to ale zbytečná práce navíc, když můžete dělat oboje najednou. Proč nejdřív svaly ztrácet a pak se je s velkým vypětím sil zase zkoušet nabírat a tělo tvarovat, když už jste se správným tréninkem mohli mít dávno hotovo a užívat si v plavkách u vody.

Na závěr ještě musím upozornit, že ať už zvolíte jakékoli cvičení, musíte k němu mít i ten správný jídelníček. Pokud nebudete v kalorickém deficitu, tak hubnout prostě nebudete i když budete poctivě cvičit třeba každý den. Stejně tak se výsledky nedostaví, když budete jídlo flákat, hladovět a po cvičení si místo něčeho pořádného, co vám dodá vše potřebné, dáte třeba jen banán nebo zeleninový salát.

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně. Je pravdou, že pro hubnutí je potřeba kalorický deficit, ale...

Většina lidí se děsí toho, že pokud začnou jíst zdravěji a pustí se do hubnutí, budou si muset odepírat všechny sladké dobroty. Dortík ke kávě? Ani náhodou. Káva? Jen černá, bez cukru a mléka. Vánoční cukroví, sušenky, zmrzlina, bábovka, ... opravdu to vše musí pryč? Samozřejmě, že ne. Sladké dobroty si můžete dopřávat i nadále, osladit si kávu a...

Snažíte se dodržovat zdravé stravování, celý den se držíte, přežvykujete zeleninu, ale večer to na vás přijde, a té sušence ve špajzu nebo zmrzlině k televizi prostě neodoláte. Stejně tak pro vás není úplně snadné si dát odpolední kávu bez nějakého dobrého zákusku. Co ale s tím? Jde nějak tyto nezvladatelné chutě překonat nebo se jich dokonce...