Existuje zázrak na hubnutí? Ano, kalorický deficit.

11.01.2024

Stále pátráte po nějakém zázraku, který by vám pomohl zhubnout. Zkoumáte a zkoušíte různé druhy diet, drinků, prášků, vynecháváte různé potraviny, ale váha se nehýbe? Představím vám tedy jediné, a 100% funkční řešení, jak úspěšně zhubnout, kterým je kalorický deficit. Zapoměňte na potraviny, které při hubnutí můžete a nemůžete, stejně tak na to, v jakých časových intervalech a do kolika večerních hodin jíst. Už vůbec nemyslete na nějaké diety tipu keto, low carb a další. Na ničem z toho nezáleží, vše je pouze o energetické bilanci. Že by to bylo až tak jednoduché? Ano, je. Jde jen o to pochopit, jak tělo funguje, podle toho se zařídit, a máte vyhráno.

Co je energetická bilance

K životu člověk potřebuje energii. Tu ani přes námitky některých nadšenců nezíská z vesmíru či meditace, ale z jídla. To, kolik energie přijmeme a vydáme rozhoduje o tom, zda budeme tloustnout, hubnout nebo si držet svoji stávající váhu.

Když přijmeme více energie než vydáme, přebytečná energie se nespálí, ale uloží, budeme tedy přibírat.

Když budeme přijímat stejně energie, jako vydáme, bude se váha držet na stejném čísle.

Když přijmeme méně energie, než vydáme, tělo bude muset sáhnout do zásob a budeme hubnout.

A právě tomu se říká, že jsme v kalorickém deficitu.

Pozor, bavíme se tu o dlouhodobé průměrné energii. Když budete pondělí až pátek v kalorickém deficitu, ale o víkendu splácáte, co jen najdete a ještě k tomu si dopřejete velké množství alkoholu, stane se to, že celkově v deficitu nebudete a tím pádem nebudete ani hubnout. Tohle je chyba velkého množství lidí. Pár dní se snaží, ale pak si to 200% vynahradí, čímž jejich týdenní snaha přijde vniveč.


Co je kalorický deficit

Jak už jsem zmínila kalorický deficit je to, když sníme méně energie než přes den spálíme. Teď se možná zalekli ti z vás, kdo nesportují. Energii ale nespalujeme jen sportem, už jen bazální metabolismus (energie, kterou naše tělo potřebuje pro své funkce jako je dýchání, krevní oběh atd. i kdybychom jen celý den leželi v posteli) je vcelku vysoká hodnota. Tím ale ještě nekončíme, energii spalujete i v práci u počítače, když jdete s dětmi do školky, běžíte na autobus nebo vaříte večeři. Víc o tom a o hubnutí bez cvičení se dočtete ve článku Jak zhubnout bez cvičení. Na druhou stranu se určitě zaradovali ti z vás, kdo cvičí, protože z toho pro ně plyne to, že se mohou najíst o hodně víc než necvičící, protože přes den spálí více energie. Pak je jednodušší se dostat do kalorického deficitu a pro většinu je hubnutí jednodušší.

Princip hubnutí je tedy jasný, spálit více energie než sníme. Musím ale upozornit na druhý princip a to je ten, kalorický deficit nepřehnat. Nikdy (krom velmi specifických případů) byste neměli jíst méně než je váš bazální metabolismus. Vzhledem k tomu, že se jedná o energii nutnou pro funkci a přežití vašeho těla, je to nejen z dlouhodobého hediska velmi riskantní a zdraví nebezpečné, ale také si tím poškodíte metabolismus a tělo donutíte shraňovat zásoby, kde to jen jde. Takže si tím nejen poškodíte zdraví ale celou hubnoucí snahu zkazíte. Tím pádem pak můžete cvičit, snažit se jíst správně ale hubnout nebudete.

Na principu kalorického deficitu fungují i všechny předražené preparáty (náhrady jídel, pilulky, drinky v sáčku). Díky nim jíte méně, jste v kalorickém deficitu. Stejně tak i různé diety, kde vynecháváte sacharidy a různé potraviny (zase jíte méně, hubnete). Proč ale zbytečně vyhazovat peníze, trápit se hlady, omezovat se a vzdávat se oblíbených potravin, když kalorického deficitu jde jednoduše dosáhnout jen zdravějším jídlem v rozumném množství.


Nevíte si rady s hubnutím? Objednejte si jídelníček přímo pro vás na míru nebo on-line konzultaci zdarma!
  • se spoustou kombinací a možností
  • vždy budete vědět, kolik čeho sníst
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Jak dosáhnout kalorického deficitu

Nepijte tekuté kalorie

Sladké nápoje (šťávy, limonády, džusy), obsahují hodně cukru, tím pádem i hodně kalorií, když je vynecháte, hned přijmete denně o mnoho kalorií méně.

Zařaďte do jídelníčku více bílkovin

Na dlouho vás zasytí, nebudete mít chutě a hlad, tím pádem zase sníte méně kalorií. Více o tom, jak vám bílkoviny pomůžou s hubnutím najdete TADY.

Přidávejte si k jídlům zeleninu

Díky vysokému podílu vlákniny vás jídlo více zasytí, na delší dobu, plus samozřejmě zelenina obsahuje i spoustu vitamínů. Naopak kalorií má minimum.

Dejte si pozor na tuk

Oproti bílkovinám a sacharidům mají tuky více než dvojnásobnou kalorickou hodnotu. Není nutné se tukům (obzvlášť těm zdravým) vyhýbat, ale je vhodné to s nimi nepřehánět. Místo smažení na oleji využijte teflonovou pánev, gril nebo pečící papír, celkově omezte velmi tučné potraviny (uzeniny, brambůrky, různé pochutiny, dobroty nakládané v oleji atd.). Myslete na to, že tuky jsou i v oříšcích a semínkách. I když jsou opravdu zdravé, pořád jsou to tuky a když spořádáte balíček ořechů na posezení, dost jednoduše přešvihnete svůj denní příjem a tím pádem nebudete ve vytouženém deficitu.

Nejezte vysoce průmyslově zpracované potraviny

Obsahují hodně tuku, cukrů, soli a dalších nezdravých složek. K tomu i velké množství kalorií.

Pokud to jen trochu jde, jídlo si připravte doma

Tak vždy budete vědět, co obsahuje, plus se vyhnete tomu, že v práci budete mít hlad, a otevřeno bude mít jen kantýna s párkem v rohlíku.

Vybírejte potraviny s vysokou výživovou hodnotou

Více vás zasytí a jsou zdravější. I když obyčejný rohlík má v porovnání s celozrnným prakticky stejnou kalorickou hodnotu, abyste se pořádně najedli, tak díky podílu vlákniny vám celozrnného pečiva bude stačit o mnoho méně. Takže spořádáte méně kalorií a pomůžete svému zdraví.

Choďte pěšky

I obyčejná chůze vám pomůže spálit spoustu kalorií, nemusíte chodit hodiny. I to, že místo výtahem si vyšlápnete schody nebo na poštu dojdete pěšky jsou další spálené kalorie navíc, které se počítají.

Sportujte

Pokud máte jen trochu času a nemáte zdravotní problémy, které by tomu bránily, tak si občas zacvičte. Krom toho, že jednodušeji dosáhnete kalorického deficitu a prohloubíte ho, také podpoříte svoji psychiku a dopřejete si trochu relaxace.

Jak poznáte, že jste na správné cestě a kalorického deficitu jste dosáhli? Jendoduše tak, že se hubnutí začne dařit a kila půjdou dolů. Jestli chcete mít jistotu, nezbyde vám než zkusit kalorie počítat, o tom více najdete tady. Pokud se vám do toho nechce, nevadí, poslouchejte své tělo, nehladovte, dodržujte zásady zdravého stravování a občas si zacvičte. Tento postup ale nebude fungovat u každého, hodně lidí i při zdravém stravování a cvičení jí zbytečně moc, případně naopak velmi málo či nevyváženě, chybí jim živiny. Jestli tedy už zdravě jíte, ale výsledky se nedostavují, pomohou vám právě výše zmíněné kalorické tabulky, případně můj další článek o tom, proč nehubnete i když se tak snažíte.

Snad se mi podařilo vám vysvětlit, jak reálně hubnutí funguje. Kalorického deficitu se dá docílit i na nezdravých potravinách, ale je lepší jít cestou zdravého jídelníčku. Na druhou stranu když máte chuť, a dáte si nějakou "prasárnu" nebo nezdravé jídlo, tak to vlastně vůbec ničemu nevadí. Když budete dlouhodobě v deficitu, budete směle hubnout dál. Žádné ohlížení na časování jídel, žádné zakázané potraviny, žádný stres co můžu a co nemůžu. To je fajn, ne? A právě takhle docílíte úspěšného a hlavně trvalého hubnutí. Nebudete se cítit omezováni dietami, dáte si, co máte rádi a s radostí budete kupovat menší velikosti oblečení :)