Jím zdravě, cvičím, snažím se, ale nehubnu. Kde je chyba?

07.06.2020

Poznali jste se v názvu článku? Možná byste se divili, kolik lidí se hrozně moc snaží se svou váhou něco udělat, makají, co to jde, ale váha stojí. To je samozřejmě velmi domotivující a dost často to končí tím, že se na celou hubnoucí proceduru vykašlete s tím, že máte asi špatnou genetiku, moc vysoký věk, nebo vám je nějaké to kilo navíc souzeno. Tak to ale dost pravděpodobně není. Stačí jen přijít na to, kde děláte chybu. Pokud jíte zdravě, ale málo nebo naopak moc, tak se výsledky nedostaví. Stejně tak, když sice cvičíte, ale máte velké mezery v jídelníčku. Takže se dnes mrkneme na nejčastější případy, kdy váha i přes vaši snahu stojí na místě, třeba se v některém z nich najdete.

Cvičíte, ale nehlídáte jídelníček

Spousta hubnoucích nadšenců si myslí, že na hubnutí vyzrají tak, že budou hodně cvičit, a pak jim tělo nějaké to nezdravé stravování odpustí. To je sice z části pravda, ale hubnutí není o cvičení, je o kalorickém deficitu. Jednoduše potřebujete jíst dost, aby tělo mělo dostatek živin, ale také tak, aby muselo pro nějakou tu energii sáhnout do rezerv a zbavilo se tukových zásob. Když budete jíst málo, a k tomu ještě cvičit, tělo nebude mít vše potřebné pro své fungování a tukové zásoby prostě nepustí, ani kdybyste cvičili každý den několik hodin. Stejně tak, když si občas zacvičíte, ale pořád budete jíst o hodně víc než máte a spoustu nezdravých pochutin, nikdy nedosáhnete kalorického deficitu, a váha dolů nepůjde. Zjednodušeně řečeno, když chcete shodit kila, zaměřte se na jídelníček, jezte zdravě a jestli si nejste jistí, kolik toho vlastně máte sníst, můžete vyzkoušet například kalorické tabulky.

Jíte zdravě, ale málo

Toto je asi nejčastější případ, kdy se člověk snaží, ale váha se nehne. Většinou je to takto u žen, které si myslí, že ke krásné postavě je nutné se omezovat v porcích a hladovět a také u těch, kdo jsou opravdu šikovní, jedí zdravě, ale jejich porce nestačí. Ono to tedy většinou chvíli jde, tělo je v šoku, a nějaké to kilo dolů dostanete, ale pak se zaseknete a víc ani ťuk. Někdy to skončí dokonce tak, že máte pocit, že tloustnete i po plátku okurky. Proč? Jíte málo. Obzvlášť když cvičíte, je naprosto nutné navýšit denní příjem, aby vaše tělo nestrádalo, jinak prostě tukové zásoby nepustí. Zkuste o tom popřemýšlet, je to jako kdybyste věděli, že přichází krize, budete se muset uskromnit a shromažďovat zásoby ve spíži. Určitě se jich nebudete zbavovat. Takže když cvičíte, jezte! Ke krásné postavě je nutné se projíst, ne prohladovět. Žádné ubírání porcí, příloh, ke svačině jen jablko, k večeři jen salát. Zmíněné věci jsou nejčastějšími hubnoucími chybami. Jezte pořádná komplexní jídla, zahrnující všechny potřebné živiny pro vaše tělo. To vám pak poděkuje tím, že vyprázdní svoji "tukovou spíž" a nebude držet tuky, které už nepotřebuje.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Nařídili jste si moc drastickou dietu

Tak a jde se na hubnutí. Nejdřív vyřadím pečivo a přílohy, to je to největší zlo (kdo tomu věří, tady je důvod, proč je to hloupost). Pak to chce hlídat tuky, už jen proto, že jsou to tuky. Budu jíst tak do 5ti hodin, pak si tělo totiž všechno už jen ukládá. Připomíná vám to něco? Jestli je tohle váš případ, jdete na to od začátku úplně špatně a zaděláváte si na velký problém, protože nic z výše zmíněného není pravda. Jako v předešlém případě vaše tělo ze začátku nějaké to kilo navíc pustí, ale pak se zasekne, a buď budete stagnovat nebo naopak přiberete. Přečtěte si návod, jak jíst zdravě. Vykašlete se na veškeré diety, hladovky, zázračné pilule a koktejly. Pouze zdravé tělo je krásné tělo. Když mu budete dělat radost, ono bude dělat radost vám. Nejen shozenými kily, ale i tím, že bude zdravé a krásné.

Dodržujete Kalorické tabulky, ale špatně

Počítání kalorií je v současné době velmi populární. Není čemu se divit, jedná se o opravdu funkční a jednoduchou cestu, jak dosáhnout skvělých výsledků. Problém je ale v tom, že dost často vidím, že hodnoty, které někteří dodržují, jsou úplně mimo mísu. Výpočty kalorických tabulek nemusí být úplně vám "na míru", když si je spočítáte sami, můžete také udělat chybu. Zkontrolujte tedy, zda je máte opravdu spočítané a nastavené správně. Případně někteří špatně zadávají potraviny a tak podobně. Nedávnou jsem sepsala článek o nejčastějších chybách, které při dodržování kalorických tabulek vznikají. Případně u mě na webu najdete i ebook zdarma, kde je návod krok za krokem, jak vše správně nastavit a úspěšně dodržovat. Takže jestli jste příznivcem kalorických tabulek, kolečka se zelenají, ale výsledky tomu neodpovídají, doporučuji zjistit, kde je tedy chyba.

Změny se dějí, ale vy je vůbec nevidíte

To, že se nepohybuje "ručička" na váze, ještě nemusí nutně znamenat, že nehubnete. Hmotnost je jen jedním z ukazatelů, který byste měli sledovat. Krom toho, jak vaše tělo reaguje, jak se cítíte a jakou máte při hubnutí náladu (ted se možná smějete, ale pokud to děláte správně, dostaví spousta energie, lepší nálada, spánek, a další skvělé benefity zdravého životního stylu), je třeba se fotit a měřit. To, že je na váze pořád stejné číslo neznamená, že jste nezhubnuli 10 cm přes břicho nebo se vaše postava krásné neformuje. Nevažte se každý den. Místo toho vezměte foťák a metr do ruky, možná zjistíte, že vaše obavy z toho, že je vaše snaha marná, jsou úplně mimo, protože naopak dosahujete skvělých výsledků, jen váha to nevidí.

To by byly takové nejčastější důvody, proč se hubnutí nedaří. Jak sami vidíte, dají se vyřešit velmi jednoduše. Více se zaměřit na jídelníček, vyzkoušet práci s kalorickými tabulkami, soustředit se na zdravé stravování, NEHLADOVĚT a jíst dostatečně. Pak už jen vzít metr do ruky a radovat se z výsledků. Tak co, našli jste důvod, proč se u vás doteď výsledky nedostavily?


Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.