Kalorické tabulky: Proč na vás nefungují, kde děláte chybu?

18.05.2020

Rozhodli jste se začít s kalorickými tabulkami. Vše pečlivě zadáváte, hlídáte si, co jíte, ale efekt nula. Máte chuť se na to vykašlat, tohle na vás asi prostě nefunguje. Než se s tím rozhodnete definitivně seknout, mrkněte, zda neděláte jednu z nejčastějších chyb.

Prošla jsem spoustu skupinek o hubnutí, kde se stále dokola opakují dotazy, jak tabulky nastavit, zda je to takto správně a jak s nimi pracovat. Pokud jste ještě nezačali, napsala jsem pro vás ebook, jak se na to vrhnout. Základem je uvědomit si, jak tato aplikace vlastně funguje. Hubnutí s pomocí denního příjmu se zakládá na stravování formou IIFYM, více o ní najdete v předchozím článku. Zjednodušeně jde o to, že když jíte více než spálíte, tak přibíráte, když jíte méně než spálíte, hubnete. Jednoduché, ne? Když jste zdravý člověk bez medikace, zdravotních komplikací a podobných překážek, neexistuje žádný důvod, proč by to na vás nefungovalo. Tedy krom toho, že to, co dodržujete je už od počátku úplně špatně nastavené. Podíváme se tedy na to, kde jste mohli udělat chybu, že hubnutí nejde tak, jak by jít mělo.


Špatně jste si spočítali denní příjem

Na internetu najdete mnoho rad a kalkulaček, jak si denní příjem vypočítat, pokud se na to chcete vrhnout, i já jsem sepsala návod. Vzorečky se ale dnes zabývat nebudeme, řekneme si, kde se ve výpočtu nejčastěji dělají chyby.

Chyba v jednotkách

Vše vypočtete správně, ale zadáte si to ve špatných jednotkách. Jsou dvě jednotky, ve kterých se energetický příjem zadává, KJ a Kcal. Zkontrolujte, zda jste si to nespočítali v jedněch, a nezadali ve druhých.

Chyba v % tuku

Hlavně ženy mají tendenci si procento tuku zadávat o dost vyšší než ho opravdu mají. Pokud vážíte 60 kg, těžko budete mít 40% tělesného tuku, jakkoli se sami sobě v zrcadle nelíbíte. Jestli máte tu možnost, zajděte si na měření do fitness centra či do lékárny na speciální přístroj a budete mít jasno. Případně se pokuste na to podívat co nejvíce realisticky.

Chyba v aktivitě

Zase kámen úrazu hlavně u žen, konkrétně maminek. Sice je všude psáno, že aktivita je tolik a tolik tréninků týdně, ale musíte vzít v úvahu i to, že celý den běháte za dětmi, chodíte s nimi na procházky, uklízíte dům a okopáváte zahrádku. Spousta maminek si zadává aktivitu MALOU, tato aktivita odpovídá nemocnému člověku, který jen leží v posteli, nebo tomu, kdo jen sedí u televize, maximálně se dojde najíst. Stejně tak je to u pracujících, kteří nesedí v kanceláři na židli, ale například se starají o nemocné, vykládají regály v obchodech a tak podobně. Tam bych také volila aktivitu lehkou, ne malou.


Nechcete se do výpočtu příjmu pouštět sami nebo vám to prostě nejde? Ráda Vám ho spočítám a poradím s tím, jak s ním pracovat :) 


Příjem je na hranici bazálního metabolismu nebo pod ním

Při zadávání denního příjmu se nedívejte jen na příjem samotný, ale i na bazální metabolismus. NIKDY NESMÍTE JÍST MÉNĚ NEŽ JE TATO HODNOTA. Jíst tak nějak kolem něj je také málo. Zjednodušeně vám můžu říct, že pokud jste průměrný dospělý zdravý člověk a jíte pod 1500 Kcal, jíte málo.

Máte zapnuté započítávání aktivit

V tomto případě se vám stále něco odečítá, pak zase přičítá a je v tom zmatek a chaos. Aktivity vypněte, měli byste je mít započtené už ve výchozím příjmu, který jste si do tabulek zadaly. Takto byste je tam měli dvakrát a nikdy byste se "nedojedli" toho, co máte.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU


  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Špatně denní příjem dodržujete

Chyba v zadávání potravin

Všechny potraviny zadávejte v syrovém stavu, je to tak přesnější, každý produkt vařením mění hmotnost, podle toho, jak ho upravujete. Recepty nevyužívejte předvolené, zadávejte jídla po surovinách, pak si je uložte pro další použití. Zase je to tak o mnoho přesnější.

Chyba v makroživinách

Máte špatně nastavená "makra" (bílkoviny, sacharidy, tuky). Hlavně bílkoviny jsou při hubnutí naprosto zásadní, takový zjednodušený poměr může být kolem 30% bílkovin, 40% sacharidů, 30% tuku. Takže pokud máte bílkovin 90g, sacharidů naopak 190 g, tak je někde chyba.

Dodržujete jen denní příjem, makroživiny ne

Držet se správného denního příjmu je sice hlavní, ale když ho naplníte jen sacharidy (cukry), a vykašlete se na zdravé tuky a bílkoviny, nikdy to nebude ono.

Celkově volíte špatné potraviny

Teoreticky je možné hubnout a dodržovat příjem i s nezdravými potravinami, naším cílem ale je nejen zhubnout, ale také jíst zdravě. Na pizze a cole nikdy nebude vaše tělo vypadat tak, jako na zdravém jídle.

Nedodržujete pitný režim

Mnoho lidí stále funkci pitného režimu podceňuje. Je sice hezké, že máte všechna kolečka zelená, ale pokud nebudete pít, tak hubnutí nikdy nepůjde podle plánu.

Samozřejmě je spousta dalších věcí, které vaše hubnutí ovlivňují, jako je spánek, stres, psychický stav a tak podobně. O tom ale zase někdy příště. Tak co, přišli jste na to, kde je chyba?


Jíte zdravě, zmenšili jste porce, jíte z malého talířku a k večeři už jen zeleninu, ale nic se neděje. Ještě tedy pro jistotu přestanete jíst pečivo a koupíte nějaké tabletky, které spalují tuk. Pořád nic. Zkoušíte zadávat do kalorických tabulek, hlídáte vše co sníte, přidáte na cvičení a váha najednou ještě vyleze nahoru. Už máte pocit, že...

V tomto článku se dozvíte, co to znamená, sestavit jídelníček s pomocí IIFYM metody. Je to způsob stravování, ve kterým se řídíte svým doporučeným příjmem makroživin, podle toho volíte vhodné potraviny a pěkně hubnete. Nejedná se o žádnou dietu nebo omezování. Řídíte se zde svým správným kalorickým příjmem a díky tomu víte přesně, kolik čeho denně...

Stále pátráte po nějakém zázraku, který by vám pomohl zhubnout. Zkoumáte a zkoušíte různé druhy diet, drinků, prášků, vynecháváte různé potraviny, ale váha se nehýbe? Představím vám tedy jediné, a 100% funkční řešení, jak úspěšně zhubnout, kterým je kalorický deficit. Zapoměňte na potraviny, které při hubnutí můžete a nemůžete, stejně tak na to, v...