Detoxikace: spása nebo hloupost?

06.05.2023

Začalo nám svítit sluníčko, blíží se to hezké období, kdy se budeme moci procházet jen v krátkých kalhotách, šatech nebo prostě v plavkách po pláži. To je super, nás všechny to určitě těší. Co ale docela dost z nás netěší je to, že tam ukážeme třeba nějakou tu "pneumatiku" kolem pasu a další drobné nedostatky, které bychom si raději nechali jen pro sebe.

Všimla jsem si, že tohle opravdu hodně lidí, i ty, kdo normálně nějaké extra zdravé stravě, vzývání lesních bohů, polykání pilulek z reklam na facebooku atp. nevěří, vede k nějakému tomu "detoxu", aby tělo zbavili nějakých škodlivin a tím pádem zhubli a u vody se ukázali v tom nejlepším světle. Takže se pojďme podívat na to, jak to s těmi detoxy vlastně je a jak to funguje.

Jak si myslím, že se detoxikuji:

dám si den hladovku, jestli vydržím déle, tak i lépe, tělo se očistí

budu pít jen ovocné a zeleninové šťávy, tělo se očistí

koupím si speciální doplňky stravy, které mi tělo očistí

budu pít speciální čaje, to určitě zabere

vynechám nebo zcela omezím sacharidy, to přece musí fungovat

najedu na speciální dietu, vydržím alespoň měsíc, to mě detoxikuje

jsem moc zakyselený, mám kyselý organismus (na základě počůraného papírku, který detekuje jen kyselost moči, a podle toho se zařídím)

Jak reálně detoxikuji

mám své tělo, které mám opravdu rád a starám se o něj, detoxikuje se non-stop 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, za detoxikaci můžou játra, ledviny, plíce, dokonce i kůže, zažívací a lymfatický systém... takhle to funguje každý den, celý den, takže pokud v mém okolí nevypukla jaderná katastrofa nebo nemám otravu, tělo to zvládá a toxické není. Jen pokud chci, aby to správně fungovalo, musím mu dát správné palivo, ale to není problém když jím tak nějak zdravě a občas si zacvičím nebo zajdu na procházku.

Celkově většina "detoxikačních" programů a preparátů jede na tom, že eliminujete klasické jídlo, případně hladovíte. A nahradíte tento klasický denní příjem nějakými čaji, pilulkami nebo úplnou hladovkou. Vzhledem k tomu, že tohle zkouší hodně lidí (třeba i maminky vytížené na mateřské a kojící nebo naopak manželé pracující celý dem právě pro ty maminky) je to hrozně rizikové. Protože je to nebezpečné i pro "normální" smrtelníky. Takové hladovky nebo velké omezování jednoduše mohou nabourat vaše zdraví. Náš organismus je vybavený schopností se detoxikovat sám (pomocí orgánů, které jsem uvedla výše), nepotřebuje, abyste ho hodili do hladovky, nepotřebuje abyste do něj sypali různé chemikálie ani to, abyste celý den byli jen o čajích. Potřebuje správné palivo v rozumném množství, aby plně fungoval, metabolismus jel o sto šest, a pak bude tělo sokojené a přirozená detoxikace bude fungovat tak, jak má. Co ale naopak nepotřebuje je zůstat bez energie (s tím, že hladovíte) nebo jen na sacharidech (s tím, že pijete jen čaje, ovocné či zeleninové šťávy). Tohle je takové zvláštní, většina lidí si při hubnutí snižuje sacharidy, cukry ale jak jde o detox, tak na nich naopak tráví celé dny a další živiny, důležité pro správné fungování, jako jsou bílkoviny a zdravé tuky úplně vynechávají. Možná se teď smějete, ale opravdu znám dost lidí, co klasicky jedou low carb a pak si dají "detox" tím, že jsou pár dní na ovocných a zeleninových šťávách (takže  "only carb). 


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • nemusíte nic počítat ani zadávat do tabulek, vše spočítám za vás
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • obsahuje i povídání o zdravém stravování, vaření, cvičení a motivaci
  • ebook receptů pro vaši inspiraci
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Proč jsou tedy tyto detoxy tak oblíbené? 

Je to velmi jednoduché. Když nebudete den/dva jíst, ano, váha bude nižší. Stejně tak když budete pár dní o ovoci/zelenině nebo nějakém drinku či pilulce za pár stovek, tak vám váha taky ukáže nižší číslo. Je to tím, že byste byli štíhlejší a "detoxikovaní"? Ne, je to jen tím, že jste prostě dlouho nejedli a byli ve větším kalorickém deficitu, tak šla váha dolů. Stejná situace by nastala i bez pilulek, čajů, kdybyste prostě nejedli a jen pili čaj, co zrovna najdete doma. Pak ale nastane klasický "jojo" efekt. Začnete jíst normálně, váha se vyhoupne zpět nebo i výš. Ne, to není tím, že jste zase "toxičtí", je to tím, že jste prostě shodili nějakou vodu, možná trochu svalů, ale tuky zůstaly tam, kde byly a tím, že jste tělu dali informaci "hele nejím, šetříme" je dost možné, že začne střádat tuky i do budoucna... třeba právě na těch problémových partiích, kterých jste se chtěli zbavit.

Co si z toho vzít?

Pokud se chcete opravdu detoxikovat a zhubnout, dodržujte pravidla zdravého životního stylu, jezte zdravě, přidejte pohyb. Vaše tělo pak veškerou detoxikaci zvládne za vás. Místo jednorázových detoxikací a diet se zaměřte na to, aby váš jídelníček byl dlouhodobě pestrý a zdravý... plus obsahoval dostatek živin. Nepijte moc alkoholu, ale naopak dodržujte pitný režim, jezte čerstvé potraviny, dbejte na dostatečný spánek. To, že budete celé dny pít vodu s citronem vám opravdu detox nezaručí, ale dost dobře vám to může zaručit problémy se zuby.

Samozřejmě výjimka je v případě, že opravdu toxičtí jste v rámci nějaké otravy a tak podobně, ale to dnes v tomto článku neřeším.

A hlavně, pokud vás někdo v nějaké reklamě přesvědčuje o tom, že jste toxičtí a bez jeho produktů či rad se snad ani nedožijete léta, buďte obezřetní. Zdravý člověk se nemusí "detoxem" vůbec zabývat, jeho tělo ho zvládá prakticky samo bez jeho přičinění (a to i s nezdravým jídelníčkem, tělo se snaží pracovat na sobě i vaší pohodě). 

Cizorodých látek se zbavuje neustále, a vy byste se měli snažit mu v tom napomoci pohybem a zdravým jídelníčkem, ne ho sabotovat chemickými koktejly, pilulkami nebo hladovkou, kdy mu odepřete energii na to, aby správně fungovalo a mělo dost sil na své fungování. A to, že tělo lépe tráví zdravou běžnou stravu než různé koktejly nebo směs pilulek snad ani nemusím zmiňovat.  

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.