Fitness náramky: co umí a k čemu jsou vlastně dobré?

28.06.2018

Fitness náramky, chytré hodinky, sporttestery, krokoměry a podobné pomůcky jsou v současnosti velmi oblíbené. Používají je jak sportovci, tak i ti, kdo chtějí žít zdravě a shodit nějaké to kilo. Jsou ale vůbec k něčemu dobré, vyplatí se si fitness náramek koupit nebo je to jen drahý módní doplněk?

Nejdřív si samozřejmě musíme uvědomit, že jsou to opravdu jen doplňky. Bohužel si za nás nezacvičí ani nebudou jíst zdravě. Plus je pravdou, že žádné hodinky ani aplikace nejsou úplně přesné, údaje, které v nich najdete jsou čistě informativní. Pro mnoho lidí to jsou vážně jen vyhozené peníze, na druhou stranu si ale myslím, že mnoho z nás opravdu můžou motivovat a pomoci nám k lepším výsledkům.

Před nákupem je určitě dobré si promyslet, na co vlastně hodinky či náramek chcete. Jinak bude vybírat náruživý běžec, a jinak maminka, která chce jen vědět, kolik kroků a kilometrů najede s kočárkem. Dnes se tedy zaměříme na nás "obyčejné" lidi, kteří jsou prostě jen zvědaví, tak nějak sportují a chtějí mít na ruce pomocníka, který bude počítat, jak jim to s aktivitou jde a kolik (jak už jsem psala jen přibližně) za den cvičením spálí kalorií.

První podle čeho asi budete vybírat, když opomenu vzhled, je to, jak vlastně takové hodinky fungují. Zjednodušeně si můžete vybírat mezi sporttestery s hrudním pásem a fitness náramky, které vám měří tep přímo na zápěstí. My se dneska podíváme na fitness náramky s měřením na ruce. Prostě si je nasadíte, zadáte své údaje, jako je hmotnost, výška a tak dále, a od té chvíle vám měří prakticky cokoli za den aktivního provedete.

Co takový fitness náramek umí?

 • měří kroky, které jste za den nachodili a ušlou vzdálenost, plus vychozená patra

 • monitoruje váš spánek a většinou má i možnost buzení (v danou hodinu vám vibruje na zápěstí)

 • počítá kalorie, které během dne spálíte (toto ale berte opravdu jen orientačně)

 • snímá a během dne i vyhodnocuje váš tep

 • po jisté době nečinnosti vás vybídne k tomu, abyste se postavili na nohy a začali se hýbat, případně vám připomene plánované cvičení

 • zobrazuje notifikace z vašeho mobilu (SMS, příchozí hovory nebo zprávy ze sociálních sítí), plus u některých zařízení můžete rovnou i na tyto zprávy odpovědět

 • všechny údaje pak posílá do vašeho mobilního telefonu, kde vytváří různé tabulky a grafy s možností je sdílet se svými přáteli

 • samozřejmě vám taky ukáže, kolik je hodin, jaký den, poskytne stopky, časovač či měření intervalů (vhodné například pro ty, kdo cvičí HIIT)

Lepší fitness náramky mají i další vychytávky:

 • můžete si z nich pouštět hudbu do sluchátek, abyste nemuseli s sebou pořád tahat mobilní telefon

 • mají zabudovanou GPS, takže mapují vaši vzdálenost i bez použití mobilního telefonu

 • některé náramky jsou i voděodolné či vodotěsné (tato odolnost se vždy uvádí přímo ve specifikaci výrobku), takže s nimi můžete chodit plavat

 • dále si můžete v náramku nastavit i zadávání svého denního příjmu, společně s pitným režimem

 • dále podle typu náramku v něm najdete spoustu přednastavených sportů, které můžete monitorovat, od klasického běhu, který nabízí snad všechny náramky až po různé fitness cvičení, výše zmíněné plavání, bruslení a tak dále

 • ještě mě napadá například předpověď počasí, notifikace z vašeho kalendáře, aplikace na hledání mobilního telefonu nebo zadávání do kalorických tabulek

 • ke každému zařízení je pak i software do vašeho telefonu, kde se můžete propojit s vašimi kamarády a hecovat se, kdo toho kolik nachodil či naběhal nebo jen kontrolovat své výsledky a pokroky


HUBNOUCÍ JÍDELNÍČEK NA MÍRU Z BĚŽNÝCH SUROVIN

AKCE - EXPRESNÍ ZPRACOVÁNÍ 

Jídelníček na míru do tří dnů bez jakýchkoli příplatků (kapacita je omezená).


Jaký fitness náramek tedy vybrat?

Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Jde o to, jaké funkce opravdu potřebujete, jakou cenu jste ochotni zaplatit (náramky koupíte od stovek do tisíců korun) a samozřejmě taky o vzhledovou stránku. Pokud pracujete třeba jako manažer, tak se nemusí moc hodit mít na ruce umělohmotný nevzhledný pásek. Jsou náramky s obyčejnými malými displeji, stejně tak jako s velkými barevnými. Na většinu se prodávají i pásky různých barev a materiálů, takže si je můžete přizpůsobit podle oblečení, které rádi nosíte a podle nálady. Pak je samozřejmě nutné brát zřetel na to, jaký telefon a operační systém v něm máte, aby se s ním dal náramek spárovat.

Oblíbené fitness náramky:

Velmi chválený a levný náramek je například Xiaomi Mi Band 2. Má všechny základní funkce, spoustu náhradních pásků ke koupi a seženete ho kolem 500 Kč. Sice nemá pokročilejší funkce a nádherný displej, ale na druhou stranu vám u něj alespoň vydrží dlouho baterka. Případně teď nově uvedený nástupce Mi Band 3.

Dalšími oblíbenými náramky jsou například Huawei Band 2, Honor Band, UMAX U-Band nebo Lamax Bfit.

Z vyšší cenové hladiny pak Fitbit Charge 2 (ten je oblíbený hlavně kvůli svému vzhledu) a další náramky této značky nebo Samsung Gear Fit 2, který má krásný zaoblený barevný displej a disponuje velkým výběrem funkcí. Dále ještě zmíním značku Garmin, která má mnoho spokojených stoupenců.

Než se vrhnete na výběr toho nejlepšího a nejkrásnějšího fitness náramku přímo pro vás, zamyslete se ještě jednou nad tím, k čemu vám vlastně bude dobrý. Pokud opravdu chcete jen spočítat, kolik toho přibližně za den ujdete, vystačíte si s aplikací v mobilním telefonu. Jestli toužíte hlavně po propojení akcí s vaším chytrým telefonem, je možná lepší investovat do chytrých hodinek. A jestli neradi cokoli nosíte na ruce a doteď jste nenosili ani obyčejné hodinky, zvažte, jestli si chcete opravdu pořídit něco, co budete mít na ruce prakticky non-stop (protože pokud budete náramek nosit jen někdy, tak trochu ztrácí smysl).

Osobně jsem si dlouhou dobu myslela, že tyhle náramky jsou prostě jen vyhozené peníze. Ale teď, když jsem si jeden pořídila, a po pravdě od té doby co jsem ho koupila skoro ještě ani nesundala, musím říct, že pro aktivního člověka je to příjemná hračka. Vidíte, jak jste byli aktivní, dokáže vás zvednout ze židle nebo upozornit, že jste plánovali cvičení a měli byste se do něj pustit. Plus ty přehledy v něm prostě vypadají lépe, když člověk jen nesedí na zadku a už několikrát mě donutil se opravdu přemoci a něco málo si odcvičit, jen abych pak nemusela koukat na to, jak jsem zahálela. Dále oceňuji tu spoustu tabulek, protože jsem prostě ten tip, co má všechno zorganizované a černé na bílém.

Takže co říct závěrem? Asi jen to, že pokud se přeci jen rozhodnete pro nákup fitness náramku, přeji vám dobrou ruku při jeho volbě a spousty nachozených kilometrů.

Kam dál?


Nejnovější články a recepty:


Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.

O makrech už toho bylo napsáno mnoho, na internetu najdete spoustu kalkulaček, které vám je jsou schopné spočítat.