Hubnoucí výzva 3: Pečivo

21.09.2018

Je pátek, takže nás čeká nová výzva. Tentokrát bude o pečivu. Určitě ho rádi jíte vy, i vaše rodina. Na tom není nic špatného, ale je důležité vybrat to správné pro váš cíl, kterým je redukce tuků a samozřejmě i lepší zdraví. Podíváme se tedy na to, jaké pečivo kupovat a které ne, podle čeho vybírat a na co si dát pozor.

Není pravdou, že pečivo se při hubnutí jíst nesmí a mělo by se z jídelníčku úplně odstranit. Je to naprosto zbytečné a spíše než pomoci, to může vašemu hubnutí a zdraví dokonce uškodit. Proč? Mnoho žen nahrazuje pečivo a celkově přílohy jen zeleninou. Ano, zelenina je samozřejmě zdravá, ale naše tělo tyto komplexní sacharidy potřebuje. Pokud je zbytečně moc omezíte, můžete se "těšit" na věčnou únavu, bolesti hlavy a hlavně záchvaty žravosti a neutuchající touhu po sladkostech. Takže takhle opravdu ne, a jdeme se mrknout na to, jaké pečivo si na příští (a další) týdny nakoupit.


Jaké pečivo nekupovat:

Bílé rohlíky - klasická bílá mouka a spousta lepku, pro nás naprosto nevhodné.

Klasický pšeničný chleba - zase pšeničná mouka, ze které byly odstraněny všechny kvalitní složky.

Tmavé pečivo - i když může vypadat zdravě, většinou je to jen klasické pečivo, obarvené karamelem, a samozřejmě s vyšší cenou.

Vícezrnné pečivo - další z reklamních tahů, to, že na něm nahoře najdete nasypaných pár semínek ještě neznamená, že je kvalitnější a lepší.

Cereální pečivo - zase jako předchozí případy, klasické pečivo, vypadající zdravěji.

Fit (fitness) pečivo - celkově si dejte pozor na "fitness" výrobky, vždy čtěte složení, v drtivé většině případů se jedná jen o pěkný název, ale fit na něm není vůbec nic. Platíte zde jen za reklamu.

Pečivo z listového těsta - pokud se nejedná o celozrnné, tak je pro nás nevhodné.


Jaké pečivo kupovat:

Celozrnné pečivo - toto pečivo (neplést s vícezrnným) už musí obsahovat jistý podíl celozrnné mouky, což je pro nás dobře, více vitamínů a vlákniny. Vybírejte rohlíky, chleby, housky, klidně i toustový chleba, co jen máte rádi. U toustového chleba ale pro jistotu mrkněte do složení. Potkala jsem několik "celozrnných" chlebů, které pak měly malými písmenky v popisu dopsáno, že celozrnné mouky je tam asi 1%.

Žitný chleba - nestojí velké peníze, a pro náš účel je ideální. Většinou je to taková kostka. Vyzkoušejte jich více, nenechte se odradit, první, který jsem kupovala byl opravdu kostka, ale spíš dlažební, ani ukrojit nešel :D I když tyto chleby vzhledem k použité mouce nejsou tak měkoučké a nadýchané jako ty, které je většina populace zvyklá jíst, dají se najít opravdu chutné, které si oblíbíte

Pečivo ze špaldové mouky - v obchodech ho sice moc nevídám, ale kdo má poblíž nějakou kvalitní pekárnu, určitě ho tam sežene.

Pro ty, kdo celozrnné ani žitné pečivo nedokážou pozřít udělám malou vyjímku. Začnete tím, že budete kupovat chleba žitno-pšeničný. V obchodě byste vždy u cenovky měli najít i složení pečiva, které kupujete. Dbejte na to, aby obsah žitné mouky byl vyšší než pšenice. Například v Tescu prodávají chléb Žitan, kde je vcelku dost žita, ale vzhledem k tomu, že jsou tam i jiné mouky, tak se mému manželovi ještě nepodařilo odhalit, že nekupuji ten klasický, který má rád. Takže to je taková pomoc pro ty, kteří prostě výše zmíněné chleby jíst nezvládnou.

Pokud si nebudete nějakým pečivem jistí, jestli ano nebo ne, napište mi klidně na e-mail či FCB profil nebo do Facebookové skupinky výzvy, ráda poradím.

Do skupinky vám také co nejdříve nahraji obrázky a fotky některých doporučených chlebů, tortil a podobné, ať víte, po čem v obchodě koukat :)


Potřebujete poradit, co a kdy jíst?

Nevíte si rady se sestavením jídelníčku?

Kontaktujte mě. Právě nabírám nové klienty :)


Co dalšího místo pečiva:

Knackenbrot - obsahuje hodně vlákniny, je celozrnný a zdravý, zkuste ho zařadit do jídelníčku.

Rýžové chlebíčky - ty nejsou sice pro hubnutí úplně top, ale pořád o dost lepší než klasický rohlík. Takže pokud je máte rádi, tak je máte povoleny. Jen, prosím, vybírejte ty bez zbytečného dochucování a dosolování.

Tortily - pro nás samozřejmě celozrnná verze, za pěknou cenu je najdete například v Lidlu. Je to takové vděčné jídlo, můžete si do nich naskládat, co vás jen napadne. Od zeleniny, masa, vajíček až po fazole, šunky a sýry.


Na závěr pro vás mám recept na skvělé cottage bulky, možná jste ho potkali ve více skupinách, zrovna dost letí. Bulky máte hotové a upečené za chvíli, a jsou opravdu vynikající, pochutná si celá rodina. Dělám je vždy, když zapomenu nakoupit chleba nebo nevím, co k večeři.

Recept najdete tady

Víc se nebudu rozepisovat, myslím, že tato výzva je jasná. Od příštího týdne už žádné bílé pečivo, zkusíme to trochu jinak. Jen mám pro vás ještě jedno upozornění. Nezapomeňte dál dodržovat správný pitný režim, který jste si snad tento týden osvojili. Proč? Vzhledem k tomu, že doporučené druhy pečiva mají o dost více vlákniny, dodržování pitného režimu je velice důležité, abyste ji správně strávili a neměli případné střevní potíže.

Nejnovější články na webu:

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se moří...

Všimla jsem si, že mnoho lidí svádí svůj neúspěch s hubnutím na to, že jsou jednoduše zavodnění. Proto prvním krokem, který ve své hubnoucí snaze podniknou, je úprk do lékárny pro nějaký zázračný odvodňující preparát nebo detoxikační kůru. Vždyť přeci, když se odvodním, tak zhubnu. Za ta kila navíc nemůže to, že se jen válím na gauči a jím samé...

V tomto článku se dozvíte, co to znamená, sestavit jídelníček s pomocí IIFYM metody. Je to způsob stravování, ve kterým se řídíte svým doporučeným příjmem makroživin, podle toho volíte vhodné potraviny a pěkně hubnete. Nejedná se o žádnou dietu nebo omezování. Řídíte se zde svým správným kalorickým příjmem a díky tomu víte přesně, kolik čeho denně...