Hubnutí: Co a kdy jíst?

03.11.2017

Kolikrát denně mám jíst?

Tohle je velice individuální, někomu vyhovuje jíst stylem snídaně - svačina - oběd - svačina - večeře (případně druhá večeře), a jinému klasicky jen snídaně - oběd - večeře (zase případně druhá večeře). To, kolikrát denně budete jíst není pro vaše hubnutí to hlavní. Nejdůležitější je za den sníst vše, co vaše tělo potřebuje, do kolika porcí si to rozložíte je jen na vašem uvážení, životním stylu, také samozřejmě vašem zaměstnání a tak podobně. Vyzkoušejte, jak vám to bude nejvíce vyhovovat. Není na to univerzální pravidlo, které by sedělo všem.

Po kolika hodinách mám jíst?

Jak už bylo řečeno v prvním bodě, časování jídel není až tak klíčové. Jediné, čeho bych vám doporučila se držet je to, abyste mezi jídly měli rozestup alespoň tři hodiny, tělo pak má dostatek času vše strávit. Pokud ale s hubnutím začínáte a máte špatné a nepravidelné stravovací návyky, může vám nějaký časový harmonogram hodně pomoci. Promyslete si, jak by vám to přes den vyhovovalo, abyste se stihli plnohodnotně a ideálně i v klidu najíst a podle toho se zařiďte.

Mám ubrat přílohy nebo je úplně vynechat?

O tomto jste již určitě někde slyšeli či četli. "Pokud chcete hubnout, vyhněte se přílohám. Místo přílohy si dejte prostě jen zeleninu, budete skvěle hubnout a taky budete hned zdravější." Myslíte, že je to pravda? Je, i není. Pokud drasticky omezíte přílohy, může vám to z počátku pomoci nějaké to kilo shodit. Vzhledem k omezení sacharidů, které na sebe váží hodně vody, se může zdát, že hubnete jednoduše a rychle. Ale přiznejme si to, chcete takhle jíst po celý zbytek života? Omezení sacharidů není dobré ani pro vaše zdraví. Tělo je potřebuje stejně tak, jako další makroživiny. Po jejich omezení můžete trpět únavou, bolestmi hlavy a hlavně, jakmile začnete jíst zase "normálně", to, co jste dali dolů se vám pravděpodobně vrátí i s úroky. Proto jezte rozumně a vyváženě. V každém jídle se pokuste mít zastoupené všechny makroživiny: bílkoviny - sacharidy i tuky. Nebojte se rýže, brambor ani těstovin, žitného a celozrnného chleba. Nejen k obědu, ale klidně i k večeři. Samozřejmě v míře, ve které vám to bude sedět do celkového denního příjmu.

Ovoce se může jíst jen dopoledne?

Tato rada se objevuje skoro všude a velmi často, i když vlastně nemá žádné rozumné opodstatnění. Samozřejmě víme, že v ovoci jsou cukry, ale není žádný rozumný důvod, proč ho konzumovat jen dopoledne nebo do jisté hodiny. Ovoce vám prostě rychleji dodá energii, kterou potřebujete. A ne, energii nepotřebujete jen dopoledne. Takže se nebojte si ovoce dát v kteroukoli denní hodinu (jen večer už ho moc nedoporučuji, protože před spaním zase tolik energie nepotřebujete). Spíše se zaměřte na to, s čím ovoce zkombinujete. Jen banán, jablko nebo mandarinka se opravdu nepočítají jako plnohodnotné jídlo (např. svačina). Nakombinujte si ho třeba s jogurtem, tvarohem, oříšky a máte rychlou a kvalitní svačinu (ať už dopolední či odpolední).


Objednejte si jídelníček přímo pro vás na míru!

  • se spoustou kombinací a možností
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • obsahuje i povídání o zdravém stravování, vaření, cvičení a motivaci
  • ebook receptů pro vaši inspiraci
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Večer už nemůžu sacharidy?

Další ze "zaručených" rad, kterých je plný celý internet. Ne, není pravda, že večer už sacharidy nemůžete. Samozřejmě zase musíte počítat se svým celým denním energetickým příjmem, ale neplatí, že když si večer dáte sacharidy, tak ztloustnete. To se stane jen když budete mít energetický příjem vyšší než výdej (jednoduše budete jíst moc a málo spálíte), a to se vám může podařit klidně i se zeleninou. Takže se nebojte si dát hezky komplexní večeři. Například, pokud si děláte zeleninový salát, přidejte si do něj tuňáka, sýr, vajíčko (bílkovinu) a k tomu si dej knackenbrot, žitný chleba či celozrnné pečivo. Jako u minulého příkladu jen zeleninový salát není pořádné jídlo a riskujete to, že než půjdete spát, přepadnou vás chutě na sladké nebo hlad a půjdete rabovat do ledničky. Nehledě na to, že s kručícím žaludkem se dost špatně spí.

Mám jíst jen do určité hodiny, pak už raději hladovět?

Určitě jste někde četli, že můžete jíst třeba jen do šesti, pak už nic, jinak si to tělo někam nějak záhadně uloží. Ne, takhle to také není. To, kdy se naposledy najíst se odvíjí hlavně od toho, v kolik hodin chodíte spát. V klidu se můžete najíst hodinu - hodinu a půl před spaním. Zase na sobě musíte vyzkoušet, jak vám to bude vyhovovat, abyste nešli spát hladoví, ale naopak ani "těžcí a přecpaní".  Hlavní je nehladovět. 


Hubnutí je proces, který často začíná nadšením, ale brzy končí frustrací a nezdarem. Udělali jste první kroky, změnili jídelníček, začali se hýbat… a teď se už jen těšíte na výsledky. Jenže po pár dnech či dokonce týdnech se může zdát, že se vůbec nic neděje. Váha stojí, nebo klesá jen velmi pomalu. A tohle je přesně ten moment, kdy mnoho...

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.