10 nejčastějších výživových mýtů o hubnutí

09.02.2023

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.  

Musím jíst každé 2 - 3 hodiny

Frekvence jídel je velmi individuální. Někomu vyhovuje více malých jídel, dalšímu jen tři větší. Oba způsoby jsou správné a na obou se vám hubnutí může velmi dobře dařit. Redukce hmotnosti totiž není o tom, kolik porcí jídel za den budete jíst. Důležité je, kolik jídla celkově za celý den/týden/měsíc sníte. Takže záleží na energetické bilanci. Rozložte si tedy jídla podle svých preferencí a samozřejmě i možností. Když budu pracovat ve směnném provozu nebo jako prodavačka, dost obtížně budu jíst přesně po třech hodinách. Naopak pokud jsem například maminka na mateřské dovolené a dělám pravidelně svačiny svému dítěti, je pro mě pravděpodobně snazší, dát si svačinu rovnou s ním. 

Ovoce se může jen dopoledne, odpoledne se po něm tloustne

Tělo nevnímá odpolední hodinu jako impuls k tomu, že by se mělo ovoce jinak metabolizovat a ukládat přímo do tuků. Samozřejmě není úplně vhodné si třeba chvíli před spaním dopřát velké množství sacharidů (cukrů), které ovoce obsahuje. Ale když si ho dáte na odpolední svačinu, třeba i dobře načasovanou večeři, hubnutí vám to určitě nepokazí. Vždy jde zase o množství, ne o určitou hodinu. 

Můžu jíst jen do pěti odpoledne

Poslední jídlo si můžete dát bez obav 2 - 3 hodiny před spaním. A ani u tohoto doporučení není důvodem to, že byste pak začali tloustnout. Důvod je ten, abyste nešli spát s plným žaludkem.

V začátcích hubnutí se musím detoxikovat

Lidské tělo se odpadních a toxických látek zbavuje průběžně. Slouží mu k tomu ledviny, játra a další účinné mechanismy. Není tedy nutné ho násilně detoxikovat speciálními produkty, poradí si samo. Nejlépe mu to jde ve chvíli, kdy má dostatek paliva (zdravé stravy) a pohybu. Proto se ve svých začátcích nevěnujte nákupu předražených produktů či půstům. Naopak začněte jíst zdravěji, pravidelně, vyváženě a vaše tělo bude spokojené. Více o detoxikaci se dozvíte tady. 

Sacharidy se večer nesmí jíst, ukládají se ve formě tuků

Věřte, že sacharidy mají stejnou kalorickou a nutriční hodnotu ráno i večer. Dejte si pozor, abyste celý den jedli vyváženě, nehladověli a jídla nevynechávali. To totiž vede k večerním chutím a přejídání. Pak hrozí, že sníte velké množství kalorií, které už k ukládání ve formě tuků bohužel směřuje. Správná večeře může být tedy například salát s masem, sýrem či vajíčkem. Ale také klasické jídlo s přílohou. Pokud se sacharidů, příloh a pečiva tak trochu obáváte, můžete se podívat na předchozí článek


Nevíte si rady s hubnutím a tím, co jíst?

Objednejte si jídelníček přímo pro vás na míru!

  • se spoustou kombinací a možností
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • obsahuje i povídání o zdravém stravování, vaření, cvičení a motivaci
  • ebook receptů pro vaši inspiraci
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Když jím tuky, tak přibírám tělesný tuk

Tuky jsou důležité pro správnou funkci srdce, mozku, hormonů a pomáhají ve vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Jsou tedy stejně nepostradatelné jako další živiny. Je ale důležité myslet na to, z čeho tyto tuky bereme. Zdravé zdroje tuků jsou například oříšky, semínka, avokádo či panenské oleje. Ty také přispívají k zachování správného tukového profilu a regulují hladinu cholesterolu v krvi. Co se týče tuků, například ve slaných dobrotách, smažených jídlech nebo vysoce zpracovaných potravinách, ty nám už tyto bonusy nenabízí. 

Když budu jíst zdravě (hodně ovoce a zeleniny), tak zhubnu

To nemusí být tak úplně pravda. Pořád se na to musíte dívat tak, že hubnutí funguje na základě kalorického deficitu. Tedy toho, abyste za den spálili více kalorií, než sníte. Například když budete celý den pít ovocné šťávy a smoothie, jednoduše vypijete hodně kalorií a cukrů. Pokud si k večeři dáte misku oříšků, tak díky vysoké kalorické hodnotě tuků v nich obsažených můžete jednoduše svůj denní limit přesáhnout. Bohužel ani ty nejzdravější potraviny nemůžete jíst v neomezeném množství. Často se také setkávám s tím, že se v takovémto jídelníčku nachází hodně sacharidů (velké porce ovoce, zeleniny atp.) ale naopak velmi málo bílkovin (masa, vajíček a mléčných produktů). To vede k pocitům hladu a nezvladatelným chutím. Pak také k večernímu přejídání, které samozřejmě hubnutí vůbec nenahrává. 

Když chci zhubnout, stačí zmenšit porce jídel

Pokud aktuálně jíte opravdu hodně a porce snížíte, tak to povede ke zvýšení kalorického deficitu, a tím pádem k hubnutí. Většina lidí ale nejí enormně moc, naopak je jejich tělo svým způsobem podvyživené. Scházejí mu důležité živiny, nutné pro jeho fungování. Když tedy příjem těchto živin ještě snížíte, spíše problém prohloubíte. Místo zmenšování porcí byste se měli naopak začít soustředit na jejich výživovou hodnotu. Například hranolky se smaženým sýrem, připravené na velkém množství oleje, vám i v malé porci dají veliké množství kalorií (hlavně nezdravých tuků). Když si ale hranolky připravíte z brambor a upečete je v troubě, sýr si k nim obalíte v celozrnné strouhance a dáte také do trouby, plus třeba přidáte i trochu zeleniny, získáte jídlo méně kalorické a s lepší výživovou hodnotou. 

Jsou potraviny, po kterých se hubne a ty, po kterých se přibírá

Po žádné potravině zázračně nezhubnete. A stejně tak po žádné zázračně neztloustnete. Vždy jde o jejich množství. Samozřejmě jsou potraviny kaloričtější a ty méně kalorické. Těch s vyšší kalorickou hodnotou tedy můžeme sníst méně než těch, které tolik kalorické nejsou. To ale neznamená, že je nutné je vyřazovat. Například hodně kalorické jsou i oříšky, a přes to jsou velmi zdravé. Není tedy nutné zjišťovat, které potraviny při hubnutí jíst, a které naopak vynechat. Ale je dobré hlídat si jejich porce a mít jídla hezky vyvážená. Pak zhubnete i s potravinami, na které jste zvyklí a máte je rádi. Bez pocitu omezování a hladu. 

Zdravé stravování je velmi drahé

Není důvod, proč při zdravém stravování sahat do peněženky hlouběji, než při tom nezdravém. Naopak při přechodu na zdravější jídelníček ušetříte za různé pochutiny, sladkosti, polotovary, sladké limonády a tak podobně. Nemusíte nakupovat nic speciálního, většinu potravin, které pro něj potřebujete, máte pravděpodobně už teď doma a jste zvyklí je kupovat úplně běžně. Nemusíte utrácet peníze za žádné speciální výživové doplňky, případně potraviny v bio kvalitě. Vystačíte si s klasickými přílohami, luštěninami, vločkami, kvalitním pečivem, masem, ovocem, zeleninou (ideálně sezónní pokud chcete ušetřit) a mléčnými výrobky. Pro inspiraci na nákupní seznam se můžete podívat na jeden z předchozích článků.  

Všimla jsem si, že mnoho lidí svádí svůj neúspěch s hubnutím na to, že jsou jednoduše zavodnění. Proto prvním krokem, který ve své hubnoucí snaze podniknou, je úprk do lékárny pro nějaký zázračný odvodňující preparát nebo detoxikační kůru. Vždyť přeci, když se odvodním, tak zhubnu. Za ta kila navíc nemůže to, že se jen válím na gauči a jím samé...

Spoustě z vás určitě leží v hlavě otázka, jak sakra konečně zatočit s těmi faldy na břiše. Někdo na to jde tak, že denně dělá tisíce sklapovaček, další vyřadí z jídelníčku přílohy a pečivo, ti odvážnější si rovnou nařídí hladovku a mnoho z vás jen smutně na internetu hledá jednodílné plavky, které tu tragédii schovají. Asi je vám jasné, že...

Vyřazení pečiva z jídelníčku je jedním z prvních kroků, které většina lidí, kteří se snaží zhubnout, podnikne. Věděli jste, že to ale vůbec není nutné? Že i při hubnutí si můžete dát křupavý rohlík nebo dobrou bábovku k odpolední kávě? Pojďme se dnes tedy podívat na to, jak to s pečivem opravdu je.

Jíte zdravě, zmenšili jste porce, jíte z malého talířku a k večeři už jen zeleninu, ale nic se neděje. Ještě tedy pro jistotu přestanete jíst pečivo a koupíte nějaké tabletky, které spalují tuk. Pořád nic. Zkoušíte zadávat do kalorických tabulek, hlídáte vše co sníte, přidáte na cvičení a váha najednou ještě vyleze nahoru. Už máte pocit, že...

První věc, která každého na startu hubnutí zajímá, případně by zajímat měla, je jak si správně poskládat jídelníček. Pro vaši inspiraci jsem se tedy rozhodla sepsat takový malý zjednodušený návod. Je jasné, že každý máme jiné zvyklosti, chutě a preferujeme jiné potraviny. Berte to proto opravdu jen jako takovou inspiraci, jestli jste v hubnutí a...

Stále pátráte po nějakém zázraku, který by vám pomohl zhubnout. Zkoumáte a zkoušíte různé druhy diet, drinků, prášků, vynecháváte různé potraviny, ale váha se nehýbe? Představím vám tedy jediné, a 100% funkční řešení, jak úspěšně zhubnout, kterým je kalorický deficit. Zapoměňte na potraviny, které při hubnutí můžete a nemůžete, stejně tak na to, v...