Když jím tuky, tak přibírám
tělesný tuk
Tuky jsou důležité pro správnou funkci srdce, mozku, hormonů a pomáhají ve vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Jsou tedy stejně nepostradatelné jako další živiny. Je ale důležité myslet na to, z čeho tyto tuky bereme. Zdravé zdroje tuků jsou například oříšky, semínka, avokádo či panenské oleje. Ty také přispívají k zachování správného tukového profilu a regulují hladinu cholesterolu v krvi. Co se týče tuků, například ve slaných dobrotách, smažených jídlech nebo vysoce zpracovaných potravinách, ty nám už tyto bonusy nenabízí.
Když budu jíst zdravě (hodně
ovoce a zeleniny), tak zhubnu
To nemusí být tak úplně pravda. Pořád se na to musíte dívat tak, že hubnutí funguje na základě kalorického deficitu. Tedy toho, abyste za den spálili více kalorií, než sníte. Například když budete celý den pít ovocné šťávy a smoothie, jednoduše vypijete hodně kalorií a cukrů. Pokud si k večeři dáte misku oříšků, tak díky vysoké kalorické hodnotě tuků v nich obsažených můžete jednoduše svůj denní limit přesáhnout. Bohužel ani ty nejzdravější potraviny nemůžete jíst v neomezeném množství. Často se také setkávám s tím, že se v takovémto jídelníčku nachází hodně sacharidů (velké porce ovoce, zeleniny atp.) ale naopak velmi málo bílkovin (masa, vajíček a mléčných produktů). To vede k pocitům hladu a nezvladatelným chutím. Pak také k večernímu přejídání, které samozřejmě hubnutí vůbec nenahrává.
Když chci zhubnout, stačí zmenšit porce jídel
Pokud aktuálně jíte opravdu hodně a porce snížíte, tak to povede ke zvýšení kalorického deficitu, a tím pádem k hubnutí. Většina lidí ale nejí enormně moc, naopak je jejich tělo svým způsobem podvyživené. Scházejí mu důležité živiny, nutné pro jeho fungování. Když tedy příjem těchto živin ještě snížíte, spíše problém prohloubíte. Místo zmenšování porcí byste se měli naopak začít soustředit na jejich výživovou hodnotu. Například hranolky se smaženým sýrem, připravené na velkém množství oleje, vám i v malé porci dají veliké množství kalorií (hlavně nezdravých tuků). Když si ale hranolky připravíte z brambor a upečete je v troubě, sýr si k nim obalíte v celozrnné strouhance a dáte také do trouby, plus třeba přidáte i trochu zeleniny, získáte jídlo méně kalorické a s lepší výživovou hodnotou.
Jsou potraviny, po kterých se hubne a
ty, po kterých se přibírá
Po žádné potravině zázračně nezhubnete. A stejně tak po žádné zázračně neztloustnete. Vždy jde o jejich množství. Samozřejmě jsou potraviny kaloričtější a ty méně kalorické. Těch s vyšší kalorickou hodnotou tedy můžeme sníst méně než těch, které tolik kalorické nejsou. To ale neznamená, že je nutné je vyřazovat. Například hodně kalorické jsou i oříšky, a přes to jsou velmi zdravé. Není tedy nutné zjišťovat, které potraviny při hubnutí jíst, a které naopak vynechat. Ale je dobré hlídat si jejich porce a mít jídla hezky vyvážená. Pak zhubnete i s potravinami, na které jste zvyklí a máte je rádi. Bez pocitu omezování a hladu.
Zdravé stravování je velmi drahé
Není důvod, proč při zdravém stravování sahat do peněženky hlouběji, než při tom nezdravém. Naopak při přechodu na zdravější jídelníček ušetříte za různé pochutiny, sladkosti, polotovary, sladké limonády a tak podobně. Nemusíte nakupovat nic speciálního, většinu potravin, které pro něj potřebujete, máte pravděpodobně už teď doma a jste zvyklí je kupovat úplně běžně. Nemusíte utrácet peníze za žádné speciální výživové doplňky, případně potraviny v bio kvalitě. Vystačíte si s klasickými přílohami, luštěninami, vločkami, kvalitním pečivem, masem, ovocem, zeleninou (ideálně sezónní pokud chcete ušetřit) a mléčnými výrobky. Pro inspiraci na nákupní seznam se můžete podívat na jeden z předchozích článků.