Nebojte se najíst! A projezte se ke štíhlosti.

06.05.2021

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně. Je pravdou, že pro hubnutí je potřeba kalorický deficit, ale rozumný, vám na míru a s dostatkem živin pro vaše tělo. S největší pravděpodobností máte tedy kila navíc ne proto, že byste se přecpávali, ale z toho důvodu, že vaše tělo hladoví a nedostává to, co potřebuje. Asi teď kroutíte hlavou a říkáte si, že tohle určitě není váš případ. Vždyť přeci jíte hrozně moc. Tohle mi totiž povídá většina těch, kteří se na mě obrací o radu s tím, že na ně diety nefungují, jedí zdravě, ale stále mají kila navrch, stejně jako ti, kdo zhubnou, ale za chvíli mají vše zpět i s úroky. A pak taky tací, kterým přijde, že přibírají už i ze vzduchu. Dnes se vás tedy pokusím přesvědčit o tom, že když se přestanete jídla bát, omezovat se a zkoušet různé diety, a místo toho se pořádně dosyta najíte, tak konečně dosáhnete postavy svých snů a kila navíc nenávratně zmizí.

Začnu tím, že vám položím pár otázek:

 • Jíte zdravě, ale hubnutí se vám nedaří?
 • Vždy když zhubnete a pak trochu polevíte, máte zase kila zpátky?
 • Přijde vám, že přibíráte už snad i ze vzduchu?
 • Trápí vás ustavičné chutě na nezdravé dobroty?
 • Máte pocit, že jste závislí na sladkém?
 • Hubnoucí snaha vás vůbec nebaví, protože se cítíte omezováni?
 • Je vám líto, že vaši přátelé můžou jíst "normálně" a vy si nemůžete dát, co máte rádi?
 • Máte často pocity hladu?
 • Jste unavení, věčně bez energie?
 • Trpíte na bolesti hlavy, máte špatný spánek?


Odpověděli jste na některé z otázek ANO? A myslíte, že je to způsobené tím, že jíte moc? Ne, tohle přesně jsou příznaky toho, že vaše tělo nedostává to, co potřebuje, takže jsme u toho, že jíte málo a špatně.

Jaké jsou nejčastější chyby těch, kteří chtějí zhubnout?

 • Zmenšují porce, což může vézt k chvilkovému hubnutí, ale zmenšovat porce nejde do nekonečna. Nejen, že to není zdravé, ale vede to k jistému jojo efektu. Jednoduše hladověním dosáhnete nějakého kila dolů, třeba i rychle, ale tělo vám to nedaruje, potřebuje živiny, jednou prostě nevydržíte, přejíte se a tuky si bude ukládat dál a ještě víc. Dále si zabrzdíte metabolismus takže dojde právě k tomu efektu, kdy začnete přibírat i "ze vzduchu".
 • Vynechávají přílohy, nebo je nahrazují zeleninou. To zase vede k hladovění a také k nedostatku energie. Ten se časem projeví bolestmi hlavy, nervozitou, špatným spánkem, nezvladatelnými chutěmi a v konečném důsledku i zdravotními problémy. Více o tom najdete tady.
 • Jedí jen přes den, večer nebo od určité hodiny už ne. To zase vede k tomu, že tělo je omezováno, hladoví. Jako v prvním bodě sice nárazově a rychle zhubnete, dostaví se nezvladatelné chutě a zase se vám vše vrátí zpět, nejen v kilech navrch, ale i dalších obtížích.
 • Odbývají se neúplnými jídly. Jen jogurt nebo banán či meloun ke svačině se jako pořádné jídlo prostě nepočítá. Kouskem ovoce tělu dodáte jen něco málo cukru, nic víc. Takže si vůbec nepomůžete, tělo nedostane potřebné živiny a tuky si bude dál schovávat. Nehledě na dopad na vaše zažívání, kdy se musí rozjet kvůli jednomu banánu, cukr v krvi vyskočí vysoko, pak zase spadne a vy tak akorát pocítíte únavu a touhu po sladkém.


Tím, že se budete omezovat a jíst málo krásné postavy nedosáhnete.

Dosáhnete naopak toho, že se dostanete do bludného kruhu diet, ze kterého se velmi těžko utíká. Zmenšíte porce, dostanete pár kilo dolů, a pak se zaseknete. Co uděláte? Ještě víc snížíte porce, vynecháte přílohy a pečivo, zase se dostanete o kus níž. A tak budete pokračovat až dojdete do bodu, že nebudete mít, co omezovat. Nejen, že se váha nehne, vy nebudete vypadat ani náhodou podle svých představ, a tuk na břiše zůstane. Ale v té chvíli ať uděláte, co uděláte, ať sníte, co sníte, tak váha půjde nahoru. Budete mít pocit, že se pořád jen omezujete, přibíráte i z vody a budete závidět kamarádům, kteří můžou jíst normálně. V té chvíli budete smutní, nešťastní, pravděpodobně celou snahu vzdáte a naberete zpět, co jste shodili, pravděpodobně i s úroky. Tudy opravdu cesta nevede.


JÍDELNÍČEK PŘÍMO PRO VÁS NA MÍRU

 • se spoustou kombinací a možností
 • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
 • ze známých a běžně dostupných potravin
 • žádné zázračné přípravky a drastické diety
 • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Jedinou správnou cestou ke krásné postavě je pořádně a zdravě se najíst.

Nebojte se jídla, neberte ho, jako to, co vám brání mít krásnou postavu. Naopak si v hlavě přenastavte, že jídlo je to, co vám tu krásnou postavu dokáže vcelku jednoduše zařídit. Hubnutí je totiž z více než 80% o jídle, další věci, jako cvičení a podobně jsou také důležité, ale jídlo je to nejdůležitější a zásadní. Bez cvičení úplně v pohodě zhubnout jde, bez správného jídla prostě ne.

Co se stane, když se přestanete omezovat, hladovět a začnete správně a pořádně jíst?

 • Tělo pustí tukové zásoby, které si doteď schovávalo, kila půjdou rychle dolů.
 • Tuky, které shodíte, už zpátky nenaberete, protože tělo bude spokojené a už je nebude potřebovat.
 • Můžete si dát jakékoli své milované jídlo bez výčitek a obav z toho, že kila půjdou nahorů.
 • Váš metabolismus se rozjede naplno, tělo bude tuky spalovat rychleji a efektivněji.
 • Přejdou vás nezvladatelné chutě na sladké a nezdravé dobroty, nebude vás honit mlsná.
 • Hubnutí vás bude bavit, budete si užívat dobrého jídla a u toho hubnout.
 • Budete se moci pořádně najíst, dát si, co máte rádi.
 • Najednou budete mít víc energie pro všechny své aktivity a rodinu.
 • Budete ve větší pohodě, spokojenější a méně unavení, lépe se vám bude spát.
 • Můžete se radovat z toho, že se staráte o své tělo a zdraví, vždyť všichni chceme být zdraví co nejdéle.
 • A KONEČNĚ BUDETE MÍT POSTAVU, PO KTERÉ JSTE TAK TOUŽILI


Pokud jsem vás doteď nepřesvědčila a říkáte si, že přeci nemáte vůbec hlad, tak vězte, že je to právě tím, že máte zpomalený metabolismus, což je jednou z příčin těch nevzhledných tuků, které vám přebývají. Jestli vám stačí ke snídani jogurt, ke svačině banán, k obědu kousek masa se zeleninou a večer už ani jíst nemusíte, je to prostě celé špatně. Jediným řešením pro vás je postupně začít jídlo přidávat a jíst se naučit. Pak konečně dosáhnete toho, že tuky nebudou potřeba a odporoučí se do věčných lovišť.

Ještě jedna poznámka na závěr. Článkem určitě nechci říct, ať jedete vyrabovat Mekáč. Nejde jen o množství jídla, ale samozřejmě také o kvalitu. Jezte co nejméně průmyslově zpracované potraviny. Maso, ryby, mléčné výrobky, vajíčka, žitné nebo celozrnné pečivo a přílohy, ovoce, zeleninu, oříšky, ... prostě základní potraviny. Pokud v tomhle tak trochu tápete, můžete se začíst do článku o hlavních zásadách zdravého stravování pro vaše úspěšné hubnutí.

Určitě už jste četli něco o tom, že "hubnutí je v hlavě". Zkuste si to tedy v hlavě přenastavit tak, že jídlo není nepřítel, ale naopak ten nejlepší kamarád, který vám dá spoustu potěšení, dobré chuti a také tu krásnou postavu, po které už tak dlouho toužíte.

Možná si nejste jisti, jaké porce jídel jsou pro vás tedy správné. V tomto vám můžou pomoci například kalorické tabulky, více o nich najdete tady. Obzvlášť pro věčné dietáře je to dobrý pomocník, protože uvidí černé na bílém, jak moc špatně doteď jedli. Jestli se vám tímto vůbec nechce zabývat, začněte prostě jíst kvalitně, zdravě a bez zbytečného omezování a vynechávání jídel. Jezte pravidelně a každé jídlo mějte komplexní, aby obsahovalo vše, co má. Uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Vždyť co můžete ztratit? Už víte, jak hubnutí nejde, zkuste to tedy jiným způsobem a budete příjemně překvapeni.

Víc se už nebudu rozepisovat. Rady ohledně správného zdravého jídelníčku najdete v dalších článcích na webu. Případně můžete mrknout i na mé vzorové jídelníčky, informace o tom, jak si jídelníček sestavit nebo na recepty na Instagramu.

Všimla jsem si, že mnoho lidí svádí svůj neúspěch s hubnutím na to, že jsou jednoduše zavodnění. Proto prvním krokem, který ve své hubnoucí snaze podniknou, je úprk do lékárny pro nějaký zázračný odvodňující preparát nebo detoxikační kůru. Vždyť přeci, když se odvodním, tak zhubnu. Za ta kila navíc nemůže to, že se jen válím na gauči a jím samé...

Začalo nám svítit sluníčko, blíží se to hezké období, kdy se budeme moci procházet jen v krátkých kalhotách, šatech nebo prostě v plavkách po pláži. To je super, nás všechny to určitě těší. Co ale docela dost z nás netěší je to, že tam ukážeme třeba nějakou tu "pneumatiku" kolem pasu a další drobné nedostatky, které bychom si raději nechali...

Rozhodli jste se začít s kalorickými tabulkami. Vše pečlivě zadáváte, hlídáte si, co jíte, ale efekt nula. Máte chuť se na to vykašlat, tohle na vás asi prostě nefunguje. Než se s tím rozhodnete definitivně seknout, mrkněte, zda neděláte jednu z nejčastějších chyb.