Keto dieta: Co to je, jak funguje, jak ji dodržovat.

21.03.2023

Keto dieta je teď velmi oblíbená. Určitě už jste si všimli spousty televizních i internetových reklam, které vám nabízí nějaké tajuplné sáčky s čímsi. První co si tedy musíme ujasnit je to, že tyto instantní náhražky jídel mají s ketogenní dietou jen málo společného. Jsou to vlastně proteinové přípravky s nekvalitním složením, kterým chybí spousta živin, potřebných pro naše zdraví a dobrou kondici. Fungují na bázi hladovky a podvýživy těla. Pokud s nimi zhubnete, tak velmi nezdravě, a s jistým jojo efektem. Plus si jako bonus poničíte zdraví a zažívání. Všechny tyto instantní "keto diety" jsou proto velice nebezpečné, a je třeba se jim vyhnout. Jestli chcete ketogenní dietu vyzkoušet, je třeba na to jít s rozumem, znalostmi a vhodnými potravinami. Takže jak na to?


Co je ketogenní dieta, kde se vzala?

Keto dietu začal využívat Dr. Russell Morse Wilder už v minulém století pro léčbu epilepsie u dětí a slavil s ní velkou řadu úspěchů. Nedávno se objevila znovu a to jako pomůcka ke zdárnému hubnutí a těší se stále větší oblibě. Většina lidí na ní má velmi vyhraněný názor, je to hlavně tím, že opravdu není pro každého.

Jak keto dieta funguje?

Idea tohoto výživového směru je ta, že tělo při něm zvýší podíl ketonů v krvi. To samozřejmě velmi ovlivní celý náš organismus. Tomuto stavu se říká ketóza a cílem keto diety je vás do něj úspěšně dostat. Když se dostanete do výše zmíněné ketózy, vaše tělo v játrech vytváří z mastných kyselin (z tuků) ketony, které zásobují vaše tělo energií místo běžné glukózy. Prostě a jednoduše, tělo více využívá tuky, kterých se právě vy chcete zbavit. A to je pro mnoho lidí velikým lákadlem, proč ji vyzkoušet.

Ale pozor! Jak už víte z jednoho z minulých článků, tělo hubne na základě kalorického deficitu (více o tom najdete tady). Abyste tedy při keto dietě zhubli, musíte stejně jako u ostatních výživových směrů vydat více energie než přijmete (spálit víc kalorií než sníte). Je to tedy jen jiný způsob, kterým se můžete vydat. Neodpustím si podotknout, že o mnoho složitější než začít jednoduše jíst zdravě a hlídat si denní příjem se svými oblíbenými potravinami.

Jak prakticky dodržovat keto dietu

Nejdřív, jako u každého stravovacího režimu pro zdárné hubnutí, musíte znát svůj denní příjem (jak si ho spočítate najdete tady). Je to z toho důvodu, abyste byli v kalorickém deficitu, a tím pádem hubli. Takže první krok je stejný, jako u všech dalších hubnoucích snažení.

Pak přijde ale ta složitější (pro mnoho lidí zvyklých na klasické stravování i značně nepříjemná) část, a tou je rozložení hlavních makroživin.

Bílkoviny zůstávají velmi podobné, jako u klasického stravování. Podle vaší aktivity, výšky, hmotnosti, věku a dalších proměnných. Obecně to nelze říci, u každého z nás je to jiné. A také podle toho, jaký procentuální podíl zvolíte u tuků (viz. níže).

Sacharidy jsou velmi omezené. Doporučuje se maximálně 50 gramů na den, ideálně ze zeleniny. To už bude pro řadu z vás problém, protože vynechat veškeré přílohy, pečivo atd. je prostě nezvyk. Většině lidí to nedělá moc dobře, nastoupí velká únava, bolesti hlavy a další obtíže. Jsou samozřejmě ale i tací, kteří se naopak cítí skvěle. Třeba lidé, kteří kvůli zdravotním omezením sacharidy musí mít snížené a jsou na to tedy zvyklí, a jejich tělu to vyhovuje.

Tuků si naopak dopřejete v hojné míře. Při keto dietě se doporučuje cca 70-80% denního příjmu naplnit právě jimi. Ideálně ale těmi zdravými, jako jsou oříšky, kvalitní oleje, avokádo, ryby, pak samozřejmě i kvalitním masem a mléčnými produkty. Tady ale narážíme na velký problém keto diety. Spousta lidí si ji vykládá tak, že můžou nezřízeně jíst mastná a tučná jídla, jako jsou různé smažené dobroty, uzeniny a podobné. Mělo by nám ale jít nejen o to dodržet denní příjem, ale také jíst zdravě a našemu tělu prospěšně.

Když budete vše dodržovat, tak jak máte, za určitý čas (opravdu to není hned, u někoho i v rámci týdnů), dostanete se do vytoužené ketózy. Pro zjištění, zda jste dosáhli svého cíle se využívají speciální testy, které vám ukáží kolik ketolátek se u vás vyskytuje.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

  • se spoustou kombinací a možností
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • obsahuje i povídání o zdravém stravování, vaření, cvičení a motivaci
  • ebook receptů pro vaši inspiraci
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Jaké jsou přínosy keto diety?

  • Tělo více využívá tuky jako palivo
  • Tím pádem se omezí jejich ukládání
  • Vzhledem ke konzumaci tučných a sytých jídel se sníží pocit hladu
  • A proto sníte méně jídla, zvýšíte kalorický deficit a lépe zhubnete
  • Dále se keto dieta doporučuje a využívá například při léčbě cukrovky, neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerova a Parkinsonova nemoc), případně se uvádí i pozitivní vliv při léčbě nádorových onemocnění

Jaká jsou negativa keto diety?

  • Nedostatečný příjem vlákniny, zhoršení zažívání
  • Nadměrný příjem "nezdravých tuků", zvýšení hladiny cholesterolu
  • Nedostatečný příjem některých vitamínů a minerálů
  • Malý výběr potravin, spoustu jich jste nuceni vynechat
  • Velké omezení ve vašem jídelníčku
  • U řady lidí se projeví únava a problémy se zažíváním z nezvyklé a nové stravy

Zkusit či nezkusit?

Abychom se tedy dopracovali k nějakému závěru, zkusíme si to celé shrnout. Keto dieta funguje stejně, jako kterákoli jiná dieta. Na základě kalorického deficitu. Stále při ní musíte dodržovat svůj denní příjem, jen jinak rozložíte makroživiny. Bílkoviny zůstávají stejné, sacharidy se omezí na maximálně 50 gramů na den, tuky naopak zvednou až na 80% vašeho denního příjmu.

Není to žádný zázrak, nefunguje lépe než kterýkoli jiný výživový směr, v podstatě funguje úplně stejně jako jakékoli jiné hubnutí. Na základě vyššího výdeje energie než jejího příjmu. Může být přínosná pro lidi s některými chorobami, případně pro ty, kdo v jídelníčku preferují velké zastoupení tuků, naopak nechtějí (nebo nemohou) konzumovat vyšší množství sacharidů. Jestli máte rádi křupavé pečivo, chutné přílohy a sem tam nějaké to zdravé mlsání, není to nic pro vás. Akorát byste se trápili tím, že to všechno musíte vynechat, i když ke zdárnému hubnutí to vůbec není potřeba.

Pokud uvažujete o "keto dietě" ve formě instantních sáčků s otřesným složením, věřte, že to je ta úplně nejhorší volba, kterou můžete udělat. Nejen, že zhubne hlavně vaše peněženka, ale také si poškodíte zdraví, zažívání, zpomalíte metabolismus a zamotáte se do bludného kruhu jojo efektu.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Kardio je často první volbou, když se někdo rozhodne shodit pár kilo. Spaluje kalorie a pomůže vám rozjet metabolismus. V tomto článku se podíváme na to, proč je kardio pro hubnutí fajn a kdy ho naopak raději omezit. Plus i na to, jaký druh kardio tréninků je pro koho vhodný.

Hubnutí je proces, který často začíná nadšením, ale brzy končí frustrací a nezdarem. Udělali jste první kroky, změnili jídelníček, začali se hýbat… a teď se už jen těšíte na výsledky. Jenže po pár dnech či dokonce týdnech se může zdát, že se vůbec nic neděje. Váha stojí, nebo klesá jen velmi pomalu. A tohle je přesně ten moment, kdy mnoho...

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.