Kolagen: moderní vlna reklam nebo pomocník?

13.08.2022

Všichni bychom chtěli být zdraví, krásní a štíhlí... ideálně bez práce a navždy. Z čehož může vzniknout hezká reklama, ale už ne tak hezká situace pro naši peněženku nebo zdraví. Na bazarech, dokonce i od výživových poradců se v současné době dočkáte kupy reklam na různé kolageny, aloe sirupy, l-carnitiny a další doplňky bez kterých prostě nechápete, jak jste mohli doteď žít. Je toho hrozně moc a musím přiznat, že i mně každý den do e-mailu nebo na instagramu přistávají nabídky na spolupráci s těmito produkty, a to od různých lidí, kteří píší naprosto stejné e-maily, používají stejné argumenty a posílají stejné výsledky "klientů". Jak je to možné? Protože jsou to prostě prodejci. A co chtějí prodejci? Prodat, to je nám snad jasné. Pokud sledujete vícero výživových poradců nebo tedy z mé zkušenosti spíše poradkyň (jo, sleduji konkurenci :)), kolik z nich má ve sklence na víno nalitou tu super "limču" která jim dává zdraví, krásu a jmenuje se kolagen? A vy ji přeci taky musíte mít, když to funguje na ně, proč ne na vás. A napadlo vás, proč vlastně ten kolagen tak moc potřebují? Proč "najednou" mají problémy s vlasy a řeší je právě tímto? Nebo proč vám roky říkali, že zdravý jídelníček je top, ať si ho od nich necháte vytvořit, ale najednou musíte kupovat tenhle doplněk stravy, protože bez něj to ani profíkovi, který by si měl hezký vyvážený jídelníček sestavit mrknutím oka nejde? Proč? Je to tím, že je to tak super... nebo je to jen reklama? To už nechám na vás. Dnes se podíváme spíše na praktickou stránku věci a to ve znamení kolagenu.

Kolagen

Tkáně našeho těla jsou tvořené proteiny, když se budeme bavit o pojivových tkáních (což jsou v překladu chrupavky nebo kůže, na které záleží nám ženám opravdu hodně), tak se tomuhle proteinu - bílkovině říká kolagen. Je několik druhů kolagenu, tím vás tu nebudu trápit, nám pro pochopení dnešního článku bude stačit to, že kolagen 1. typu najdeme hlavně v kůži, 2. typu v chrupavkách.

Doplňky stravy s kolagenem

Ve výživových doplňcích můžeme najít různé formy kolagenu. Většinou se jedná o hydrolyzovaný kolagen (a teď se nelekejte, je to "předtrávený" kolagen, který zvyšuje jeho vstřebatelnost). Pak se můžete mrknout na jeho původ, je třeba z chrupavek vepřových, hovězích, žraločích.... Koupit ho samozřejmě můžete v hodně variantách jako prášek, který si zamícháte do jídla, přímo ochucený nápoj nebo klasické kapsle. Případně je často i součástí komplexních kloubních výživ v kombinaci například s MSM , vitaminem C atp. ale tím vás dnes trápit nebudu.

Využitelnost a funkce kolagenu v našem těle

Teď jsme asi u bodu, na který čekáte. "Jak mi kolagen pomůže k tomu nemít vrásky, ale naopak mít funkční klouby a celkově krásnou pleť a vlasy". Teoreticky hodně, prakticky vlastně těžko říct, třeba vůbec. Jde totiž o to, a teď se odborníkům omlouvám, opravdu se to snažím psát pro ty, kdo se neorientují v druzích aminokyselin/jejich zpracování atd. Pro vás laiky, vy prostě neovlivníte, kam kolagen, který si ve vypitém drinku nalijete do krku následně doputuje. Je to prostě aminokyselina, která je neesenciální (tělo si ji samo nevytvoří, je potřeba ji dodat), ale vy si nevyberete, kam ji přesně dodá. Takže laicky řečeno, nejde říct kolagenu - hej, mám ošklivé vlasy a pleť, tam bys měl zamakat. Nebo mám povislou kůži na břiše, jdi tam. To bohužel nejde, je to škoda, ale je to tak.

Další věcí je, že pokud aktuálně hubnete/držíte se zdravějšího stravování, určitě dbáte na přísun bílkovin, bílkoviny mají aminokyseliny a dost možná i právě ty, které jsou právě v tom předraženém kolagenu, který se chystáte koupit. Takže proč by naše tělo nemohlo využívat bílkoviny, které mu nabízíme "přírodně" místo toho, abychom si kupovali všemožné ochucené "drinky" za velké peníze?

Ano, hydrolyzovaný kolagen obsahuje specifické peptidy, které mohou pomoci buňkám k vyšší tvorbě kolagenu, ale tady jde zase o jejich vstřebatelnost/množství, samozřejmě i o vaši potřebu (zda chcete pomoci kloubům, chrupavkám nebo "jen" hezkým vlasům a pleti a jestli je přijmete i běžnou stravou nebo ne). Na tom závisí i to, jestli na vás tenhle doplněk stravy bude fungovat nebo ne.


JÍDELNÍČEK PŘÍMO PRO VÁS NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • vždy budete vědět, kolik čeho sníst
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

A co na to studie?

Jak asi víme, tak studie i když mají být přesvědčivé, většinou nejsou, hodně si jich protiřečí. Každopádně když se podíváme na nějaké ze současnosti, zjistíme, že například na kvalitu kloubů jich bylo několik a při užívání kolagenu byly zjištěné viditelné výsledky. Ale až při vyšším dávkování nad 10 g na den (v běžných drincích ve skleničce od vína jich najdete kolem 2 gramů). Tím vás ale určitě neodrazuji od jeho užívání pro tyto účely. Hodně hubnoucích s vyšší váhou (snad se neurazíte) tím, že svůj jídelníček osekají o tučná masa atp. mají příjem kolagenu velmi malý, takže se jim jeho suplementace může vyplatit. Ne však ve formě koktejlů, ale ve formě kvalitní komplexní kloubní výživy, kde znáte přesné množství dávky a která se nezaměřuje pouze na kolagen, ale i na další doplňky, které se k tomuto problému vztahují.

Co se týče vyhlazení vrásek, mladistvějšího vzhledu a dalších spíše optických přínosů, už bych tak pozitivní nebyla. Ať už zase s ohledem na studie nebo přímo na zkušenosti, které jsem si načetla (mimo reklamy prodejců), málokdo vypozoroval pozitivní výsledek. Teď možná kroutíte hlavou, že od kamarádky, co začala zdravý životní styl, jste slyšeli, jak ta kůže pookřála... Jo, to je možné, ale nedávala bych za to jedničku výživovým doplňkům s kolagenem, ale například lepšímu pitnému režimu, zdravému jídelníčku nebo celkově vyššímu podílu bílkovin ve stravě. Takový pitný režim a nějaký ten zdravý jídelníček vás totiž můžou vcelku rychle zbavit celulitidy, nafouklosti a zbarví kůži ze šedé na zářivou ani nemrknete.

Abych něco napsala závěrem, neberte mě prosím jako pomlouvače těchto preparátů, jen člověka, co propaguje zdravou kvalitní stravu a myslí si, že zrovna tyhle drinky nejsou alfa a omega vašeho snažení. Sami se mrkněte na složení, kolik a jakých složek je v nich obsaženo (dost často je to totiž velmi směšné množství), srovnejte to s jejich cenou a nekoukejte jen na hezké reklamy těch, kteří mají jejich prodej za jednoduchý přivýdělek. Pak je jejich funkce hodně individuální i podle toho, jaký máte teď jídelníček, životní styl a celkovou životosprávu. Samozřejmě když je nasadí někdo, kdo jede na sacharidech a tucích, bílkovin má minimum, uvidí výsledek spíš než ten, kdo jí zdravě, vyváženě a dává tělu to, co potřebuje, takže takovéhle doplňky jsou opravdu jen něco navíc.

Pokud už se k užívání kolagenu pro zlepšení pleti rozhodnete, dbejte i na suplementaci vitaminu C, ideálně i zinku, a dbejte na správné množství (minimálně 2,5 g na den, abyste viděli výsledek).  

Nejnovější články na webu

Vyřazení pečiva z jídelníčku je jedním z prvních kroků, které většina lidí, kteří se snaží zhubnout, podnikne. Věděli jste, že to ale vůbec není nutné? Že i při hubnutí si můžete dát křupavý rohlík nebo dobrou bábovku k odpolední kávě? Pojďme se dnes tedy podívat na to, jak to s pečivem opravdu je.

Jíte zdravě, zmenšili jste porce, jíte z malého talířku a k večeři už jen zeleninu, ale nic se neděje. Ještě tedy pro jistotu přestanete jíst pečivo a koupíte nějaké tabletky, které spalují tuk. Pořád nic. Zkoušíte zadávat do kalorických tabulek, hlídáte vše co sníte, přidáte na cvičení a váha najednou ještě vyleze nahoru. Už máte pocit, že...

První věc, která každého na startu hubnutí zajímá, případně by zajímat měla, je jak si správně poskládat jídelníček. Pro vaši inspiraci jsem se tedy rozhodla sepsat takový malý zjednodušený návod. Je jasné, že každý máme jiné zvyklosti, chutě a preferujeme jiné potraviny. Berte to proto opravdu jen jako takovou inspiraci, jestli jste v hubnutí a...

Stále pátráte po nějakém zázraku, který by vám pomohl zhubnout. Zkoumáte a zkoušíte různé druhy diet, drinků, prášků, vynecháváte různé potraviny, ale váha se nehýbe? Představím vám tedy jediné, a 100% funkční řešení, jak úspěšně zhubnout, kterým je kalorický deficit. Zapoměňte na potraviny, které při hubnutí můžete a nemůžete, stejně tak na to, v...