Vařit zdravě pro celou rodinu může být výzva, zejména pokud chcete, aby vaše jídlo podporovalo vaše hubnutí a zároveň chutnalo dospělým i dětem. Dobrou zprávou je, že to jde jednoduše – a stačí využít běžné potraviny! Pojďme se podívat, jak můžete připravit zdravá a chutná jídla, která uspokojí všechny členy rodiny.
Doplňky stravy při hubnutí a sportu: vitamíny, proteiny a spalovače.
Doplňky stravy jsou hodně diskutovaným tématem obzvlášť ve spojení s hubnutím nebo se sportem. Často narážím na diskuze a dotazy typu: Jaký spalovač koupit abych hubla co nejrychleji? Musím pít po cvičení protein? A měla bych brát vitamínové doplňky když jím ovoce a zeleninu? Dnes se tedy podíváme na doplňky vhodné pro redukci, abyste věděli, jak vlastně působí a jestli se vůbec vyplatí do nich investovat vaše těžce vydělané peníze.
Co jsou doplňky stravy?
Doplňky stravy jsou produkty, které nám pomáhají doplňovat nedostatky v naší stravě. Používáme je tedy ve chvíli, kdy máme zvýšené nároky na vitamíny nebo živiny (vlivem nemoci, sportu, redukce hmotnosti a tak dále). Jde o různé vitamíny, minerální látky, rostlinné extrakty, aminokyseliny, bílkoviny a podobně. Takže vlastně látky, které jsou tělu vlastní a pro organismus přirozené. Nejedná se o chemická léčiva. To je dobré si hned na začátku ujasnit, protože hodně lidí vidí doplňky stravy jako nebezpečné chemické koktejly a bojí se jich jako čert kříže.
Jaké doplňky se hodí a fungují při hubnutí a sportu?
- Kvalitní multivitamín a multiminerál
Bohužel je smutnou pravdou, že
potraviny už nejsou tak kvalitní, jako bývaly kdysi. Dokonce i
ovoce a zelenina, obzvlášť pokud k nám putuje přes půlku světa
a dozrává kdesi v náklaďáku, neobsahuje tolik vitamínů, kolik
byste si mysleli. Dále je také spousta vitamínů, které doplnit
pouze stravou, je prakticky nemožné.
Nejen při nemoci a v zimním období, ale právě i při redukci hmotnosti má vaše tělo na vitamíny a minerály zvýšené nároky. Proto je dobré, když je nezvládáte z nějakého důvodu doplnit stravou, mu je dodat kvalitním vitamínovým doplňkem. Jeho užívání vám může pomoci s únavou, imunitou, kvalitou pleti, nehtů, vlasů ale také třeba s bolestmi hlavy a pocity nesoustředěnosti a vyčerpání. Jak moc jeho vliv pocítíte záleží samozřejmě na tom, jaké vitamíny vám schází a hlavně jak moc vám schází. Proto bych se vůbec nebála do kvalitního multivitamínu zainvestovat. Vitamíny vybírejte ideálně v chelátových vazbách, aby byly pro tělo snadno a kvalitně využitelné.
- Omega 3 - rybí olej
Omega jsou důležité nejen pro vaše
celkové zdraví, ale zase právě i pro zdárné hubnutí. Najdete
je hlavně v rybách a mořských plodech. A přiznejme si to, kdo z
nás jí dostatečné množství ryb? Mnoho lidí nemůže ryby vidět
ani cítit. Pokud máte ryby rádi, stejně si je dáte jen jednou za
čas, protože sehnat kvalitní rybu za rozumnou cenu je u nás
vcelku těžké.
Nejjednodušším i nejlevnějším řešením při jejich nedostatku je tedy zase sáhnout po doplňku stravy. Můžete vybírat z různých olejů (v mnoha případech i ochucených, takže se nemusíte bát rybí pachuti), případně kapslí. Vybírejte kvalitní přípravky, s vysokým obsahem DHA. Ideálně s certifikací na těžké kovy. Pro úplnost jen ještě upozorním, že tyto přípravky je vhodné skladovat v ledničce.
Multivitamín a Omega je opravdu takový základ, do kterého doporučuji v případ potřeby zainvestovat. Nejsou to nikterak drahé doplňky, a pro vaše hubnutí a zdraví jsou velmi prospěšné.
- Magnesium (hořčík)
Hořčík je nutný pro správné fungování našeho organismu a přes to ho má dle výzkumů většina z nás ve stravě nedostatek. Potřebují ho nejen ti, kdo trpí chronickou únavou (protože dodává energii), ale také sportovci či ti, kdo jsou aktuálně v redukci (snaží se zhubnout). Zapojuje se totiž do metabolických funkcí, je tedy nezbytný pro spalování energie. Pak působí proti křečím nebo pomáhá s nervozitou a nespavostí (napomáhá správnému fungování nervové soustavy).
Pokud máte pocit, že nespavost, křeče, nervozita, nesoustředěnost či extrémní únava jsou u vás na denním pořádku, zkuste se zamyslet nad vyšším příjmem právě tohoto minerálu. Nemusíte na to samozřejmě jít pouze cestou potravinových doplňků. Hořčík najdete například v celozrnných produktech, luštěninách, čokoládě (kakao), ovesných vločkách či oříšcích a semínkách.
Jestli je to pro vás ale stále málo, můžete zase sáhnout po doplňku stravy (ideálně ve formě hořčík chelát - bisglycinát hořečnatý nebo citrát).
- Protein
Z nějakého důvodu spousta lidí v proteinu vidí nějaký zvláštní chemický koktejl, vhodný pouze pro kulturisty. Pro běžného smrtelníka nebo pro ženu naprosto zbytečnou a nepoužitelnou věc. Co je tedy protein? Jednoduše bílkovina. Nic víc, nic míň. Když to vezmeme zjednodušeně, je to prostě mléko (protein je vyroben speciální metodou ze syrovátky). Plus nějaké ochucovadlo či sladidlo aby dobře chutnal. Není to tedy žádný chemický koktejl ani zázračný prášek, ale jen bílkovina v trochu jiném "obleku".
Kdy se tedy protein používá?
Když potřebujete pokrýt zvýšenou potřebu bílkovin. Takže například po sportu nebo při hubnutí. Bílkoviny jsou totiž pro redukci tuků velmi důležité a mnoho lidí jich není schopno přijmout dostatek v běžné stravě. Proteinů existuje spousta druhů a chutí. Ideálně vybírejte protein ze syrovátky. Je kvalitní a za rozumnou cenu. Existují samozřejmě i rostlinné proteiny, tam už je trochu složitější je správně nakombinovat pro ideální poměr aminokyselin, takže pokud nejste vegetarián/vegan, nemáte alergii na mléko, volila bych klasický protein ze syrovátky.
Více o tom, jak vám bílkoviny pomohou s hubnutím najdete v tomto článku o jejich přínosech.
Jak protein používat?
Pokud cvičíte, pije se půl hodiny po skončení aktivity, zamíchaný ve vodě. Proč? Protože tělo po cvičení potřebuje doplnit bílkoviny, a toto je nejjednodušší a nejrychlejší cesta. Jasně, můžete si dát i velký stejk, ale určitě znáte ten pocit po cvičení v žaludku, kdy pokud byste do sebe nacpali flák masa, asi by v břiše dlouho nezůstal. Díky speciálnímu zpracování proteinu ho tělo jednoduše a rychle stráví, žaludek nebude protestovat a vám bude fajn. Dalšímu využití se meze nekladou. Můžete ho přidávat do kaší, při pečení, na ochucení jogurtu, tvarohu, do palačinek, lívanců.. Projděte internet, receptů a rad, co s ním, najdete opravdu mnoho. Obzvlášť ve sladkých dobrotách ho oceníte, protože třeba z koláče, ze kterého byste normálně měli pravděpodobně výčitky, protože v něm jsou prakticky jen cukry (sacharidy), vykouzlí jídlo s dostatkem bílkovin, které dobře zasytí.
A co proteiny "ladies" "na hubnutí" atp.?
Jak už jsem psala výš, protein je prostě bílkovina, není žádný speciální pro hubnutí nebo pro ženy. Takže v tomto případě jde pouze o marketingové taháky, které mají růžovou krabičku s pěknou paní, ale jde o klasický protein, jen většinou za vyšší cenu.
- Spalovač/nakopávač
Mnoho z vás po nějakém tom spalovači tuků už zcela jistě pátralo. Ono by totiž bylo fajn najít pomocníka, který by spaloval tuky za nás. Ideálně i při sezení na gauči. Teď vás ale zklamu. Nic takového neexistuje. Ne, že by spalovače neměly žádný efekt, ale fungují jen ve spolupráci se správnou stravou a cvičením a jejich efekt je v porovnání s nimi pouze malý. Jako ideální kombinaci za rozumnou cenu vidím kofein + synefrin. Ty se vyskytují prakticky ve všech oblíbených spalovačích, které najdete na trhu. Nekoukejte tedy po velkolepých reklamách, chytlavých názvech a sexy holkách na obalu. Stačí vám pořídit jednoduchý doplněk, založený na těchto složkách, a máte vyhráno. Investovat do něčeho speciálního za mě moc nemá cenu.
Jak tedy tato kombinace funguje?
Kofein - najdete třeba v kávě (možná vás napadlo jestli tedy nestačí dát si místo kofeinu před cvičením silné kvalitní kafe? Ano, stačí.). Pomůže vám tak, že máte víc energie, takže cvičíte déle a usilovněji, pomáhá lépe spalovat a má termogenní efekt.
Synephrine - zase se nejedná o nic chemického, je to přírodní látka, která se získává z pomerančovníku hořkého. Pomáhá k redukci hmotnosti, zvyšuje energetický výdej a fyzickou výkonnost. Plus má zase termogenní efekt. Termogenezi tu zmiňuji už po druhé, proto jen krátké vysvětlení. Tělo produkuje více tepla, takže více využívá tukové zásoby a lépe hubne. Zase je to hodně zjednodušené, ale pro nás dostačující.
Pokud správně vyberete, tak zase vidíte, že to není žádný chemický koktejl. Jen prostě koncentrovanější složky například z kávy, guarany a tak podobně.
Kofein a synephrine se užívají pouze ve dny, kdy cvičíte, berou se většinou půl hodiny před cvičením. I když se na krabičce často dočtete, že je možné je brát i ve dny, kdy sedíte třeba v práci a pohybu moc nedáte, tak to nedělejte. Nejen, že je to zbytečné, ale taky byste se mohli před kolegy v práci pořádně potit i bez toho, aby na vás řval šéf :)
Hodně známým a podporovaným spalovačem je také L-carnitin. Slyšíme o něm snad v každé druhé reklamě o hubnutí. Tentokrát můžete nechat peníze v peněžence, carnitin pravděpodobně nepotřebujete. Pokud nejste nemocní , nemáte katastrofický jídelníček nebo nejste vegetariáni/vegani, tak ho máte v těle pravděpodobně naprostý dostatek. Kupovat ho je tedy nemusíte.
Jste kojící maminka?
V tom případě na spalovače a nakopávače ještě na chvíli zapomeňte. Kojení je samo o sobě veliký výdej energie, takže váš spalovač vám dost pravděpodobně právě leží v náručí. Vzhledem k obsahu "povzbuzovacích látek" nejsou při kojení vhodné, stejně jako třeba velká konzumace silné kávy.
Ještě poslední rada ke spalovačům. Investovat do nich má cenu až ve chvíli, kdy máte upravený jídelníček a alespoň trochu se hýbete. Bez toho jsou pro vás vcelku bezcenné.
Takže abychom to tak nějak shrnuli.
Výše zmíněné doplňky stravy opravdu fungují. Ale jen v tom
případě, že k nim přidáte správné stravování a ideálně i
nějaký ten pohyb a hlavně když trpíte jejich nedostatkem. Práci za vás ale bohužel neudělají.
Vrážet hned na začátku hubnutí velké peníze do doplňků tedy nemá cenu, to raději vyrazte na zdravý nákup a investujte do kvalitních potravin.
Nejnovější články:
Jak zhubnout břicho? Komplexní návod.
Břicho je jednou z nejnáročnějších partií, pokud jde o hubnutí. Mnoho žen se potýká s tím, že na něm zůstává tuk - ať už po těhotenství, vlivem stresu, nebo prostě kvůli špatnému stravování. Ať už je váš problém jakýkoli, mám pro vás několik tipů, jak se s tím vypořádat.
Hubnutí je cesta, která by měla být příjemná, udržitelná a hlavně bez zbytečného stresu. Když se rozhodnete zhubnout, je důležité zaměřit se na to, co jíte, ale zároveň se nevystavovat nesmyslným dietám nebo omezování. Klíčem je vyvážený jídelníček, který poskytne tělu všechny důležité živiny. A co by nemělo chybět na talíři, abyste zhubli zdravě a...