Doplňky stravy při hubnutí: vitamíny, proteiny a spalovače.

27.01.2020

Doplňky stravy jsou hodně diskutovaným tématem obzvlášť ve spojení s hubnutím nebo se sportem. Často narážím na diskuze a dotazy typu: Jaký spalovač koupit abych hubla co nejrychleji? Musím pít po cvičení protein? A měla bych brát vitamínové doplňky když jím ovoce a zeleninu? Dnes se tedy podíváme na doplňky vhodné pro redukci, abyste věděli, jak vlastně působí a jestli se vůbec vyplatí do nich investovat vaše těžce vydělané peníze.

Co jsou doplňky stravy?

Doplňky stravy jsou produkty, které nám pomáhají doplňovat nedostatky v naší stravě. Používáme je tedy ve chvíli, kdy máme zvýšené nároky na vitamíny nebo živiny (vlivem nemoci, sportu, redukce hmotnosti a tak dále). Jde o různé vitamíny, minerální látky, rostlinné extrakty, aminokyseliny, bílkoviny a podobně. Takže vlastně látky, které jsou tělu vlastní a pro organismus přirozené. Nejedná se o chemická léčiva. To je dobré si hned na začátku ujasnit, protože hodně lidí vidí doplňky stravy jako nebezpečné chemické koktejly a bojí se jich jako čert kříže.


Jaké doplňky se hodí a fungují při hubnutí?

  • Kvalitní multivitamín a multiminerál

Bohužel je smutnou pravdou, že potraviny už nejsou tak kvalitní, jako bývaly kdysi. Dokonce i ovoce a zelenina, obzvlášť pokud k nám putuje přes půlku světa a dozrává kdesi v náklaďáku, neobsahuje tolik vitamínů, kolik byste si mysleli. Dále je také spousta vitamínů, které doplnit pouze stravou, je prakticky nemožné.

Nejen při nemoci a v zimním období, ale právě i při redukci hmotnosti má vaše tělo na vitamíny a minerály zvýšené nároky. Proto je dobré mu je dodat kvalitním vitamínovým doplňkem. Jeho užívání vám může pomoci s únavou, imunitou, kvalitou pleti, nehtů, vlasů ale také třeba s bolestmi hlavy a pocity nesoustředěnosti a vyčerpání. Jak moc jeho vliv pocítíte záleží samozřejmě na tom, jaké vitamíny vám schází a hlavně jak moc vám schází. Proto bych se vůbec nebála do kvalitního multivitamínu zainvestovat.

  • Omega 3 - rybí olej

Omega jsou důležité nejen pro vaše celkové zdraví, ale zase právě i pro zdárné hubnutí. Najdete je hlavně v rybách a mořských plodech. A přiznejme si to, kdo z nás jí dostatečné množství ryb? Mnoho lidí nemůže ryby vidět ani cítit. Pokud máte ryby rádi, stejně si je dáte jen jednou za čas, protože sehnat kvalitní rybu za rozumnou cenu je u nás vcelku těžké.

Nejjednodušším i nejlevnějším řešením je tedy zase sáhnout po doplňku stravy. Můžete vybírat z různých olejů (v mnoha případech i ochucených, takže se nemusíte bát rybí pachuti), případně kapslí. Zase vybírejte kvalitní přípravky, s vysokým obsahem DHA. Ideálně s certifikací na těžké kovy. Pro úplnost jen ještě upozorním, že tyto přípravky je vhodné skladovat v ledničce.

Multivitamín a Omega je opravdu takový základ, do kterého doporučuji zainvestovat. Nejsou to nikterak drahé doplňky, a pro vaše hubnutí a zdraví jsou velmi prospěšné.


  • Protein

Z nějakého důvodu spousta lidí v proteinu vidí nějaký zvláštní chemický koktejl, vhodný pro namakance na steroidech. Pro běžného smrtelníka nebo pro ženu naprosto zbytečnou a nepoužitelnou věc. Co je tedy protein? Jednoduše bílkovina. Nic víc, nic míň. Když to vezmeme zjednodušeně, je to prostě mléko (protein je vyroben speciální metodou ze syrovátky). Plus nějaké to ochucovadlo, aby dobře chutnal, případně další prospěšné látky, které najdete i v běžné stravě. Není to tedy žádný chemický koktejl ani zázračný prášek, ale jen bílkovina v trochu jiném "obleku".

Kdy se tedy protein používá?

Když potřebujete pokrýt zvýšenou potřebu bílkovin. Takže například po sportu nebo při hubnutí. Bílkoviny jsou totiž pro redukci tuků velmi důležité a mnoho lidí jich není schopno přijmout dostatek v běžné stravě. Proteinů existuje spousta druhů a chutí. Vybírejte CFM protein ze syrovátky. Je kvalitní a za rozumnou cenu. Existují samozřejmě i rostlinné proteiny, tam už je trochu složitější je správně nakombinovat pro ideální poměr aminokyselin, takže pokud nejste vegetarián/vegan, nemáte alergii na mléko, volila bych klasický protein ze syrovátky.

Více o tom, jak vám bílkoviny pomohou s hubnutím najdete v tomto článku o jejich přínosech.

Jak protein používat?

Pokud cvičíte, pije se půl hodiny po skončení aktivity, zamíchaný ve vodě. Proč? Protože tělo po cvičení potřebuje doplnit bílkoviny, a toto je nejjednodušší a nejrychlejší cesta. Jasně, můžete si dát i velký stejk, ale určitě znáte ten pocit po cvičení v žaludku, kdy pokud byste do sebe nacpali flák masa, asi by v břiše dlouho nezůstal. Díky speciálnímu zpracování proteinu ho tělo jednoduše a rychle stráví, žaludek nebude prostestovat a vám bude fajn. Dalšímu využití se meze nekladou. Můžete ho přidávat do kaší, při pečení, na ochucení jogurtu, tvarohu, do palačinek, lívanců.. Projděte internet, receptů a rad, co s ním, najdete opravdu mnoho. Obzvlášť ve sladkých dobrotách ho oceníte, protože třeba z koláče, ze kterého byste normálně měli výčitky, protože v něm jsou prakticky jen cukry (sacharidy), vykouzlí jídlo s dostatkem bílkovin, které dobře zasytí.

A co proteiny "ladies" "na hubnutí" atp.?

Jak už jsem psala výš, protein je prostě bílkovina, není žádná speciální pro hubnutí nebo pro ženy. Takže v tomto případě jde pouze o marketingové taháky, které mají růžovou krabičku s pěknou paní, ale jde o klasický protein, jen většinou za vyšší cenu :)


JÍDELNÍČEK NA MÍRU

- z běžných potravin, které už máte doma

- bez nutnosti všechno složitě vážit

- s velkým výběrem kombinací jídel

- vařte stejně pro celou rodinu podle oblíbených receptů

- zhubněte jednoduše a trvale bez jojo efektu :)


  • Spalovač/nakopávač

Mnoho z vás v po nějakém tom spalovači tuků už zcela jistě pátralo. Ono by totiž bylo fajn, najít nějakého pomocníka, který by spaloval tuky za nás. Ideálně i při sezení na gauči. Teď vás ale zklamu. Nic takového neexistuje. Ne, že by spalovače neměly žádný efekt, ale fungují jen ve spolupráci se správnou stravou a cvičením. Jako ideální kombinaci za rozumnou cenu vidím kofein + synefrin. Ty se vyskytují prakticky ve všech oblíbených spalovačích, které najdete na trhu. Nekoukejte tedy po velkolepých reklamách, chytlavých názvech a sexy holkách na obalu. Stačí vám pořídit jednoduchý doplněk, založený na těchto složkách, a máte vyhráno. Investovat do něčeho speciálního moc nemá cenu.

Jak tedy tato kombinace funguje?

Kofein - najdete třeba v kávě (možná vás napadlo jestli tedy nestačí dát si místo kofeinu před cvičením silné kvalitní kafe? Ano, stačí.). Pomůže vám tak, že máte víc energie, takže cvičíte déle a usilovněji, pomáhá lépe spalovat a má termogenní efekt.

Synephrine - zase se nejedná o nic chemického, je to přírodní látka, která se získává z pomerančovníku hořkého. Pomáhá k redukci hmotnosti, zvyšuje energetický výdej a fyzickou výkonnost. Plus má zase termogenní efekt. Termogenezi tu zmiňuji už po druhé, proto jen krátké vysvětlení. Tělo produkuje více tepla, takže více využívá tukové zásoby a lépe hubne. Zase je to hodně zjednodušené, ale pro nás dostačující.

Pokud správně vyberete, tak zase vidíte, že to není žádný chemický koktejl. Jen prostě koncentrovanější složky například z kávy, guarany a tak podobně.

Kofein a synephrine se užívají pouze ve dny, kdy cvičíte, berou se půl hodiny před cvičením. I když se na krabičce často dočtete, že je možné ho brát i ve dny, kdy sedíte třeba v práci a pohybu moc nedáte, tak to nedělejte. Nejen, že je to zbytečné, ale taky byste se mohli před kolegy v práci pořádně potit i bez toho, aby na vás řval šéf :)

Hodně známým a podporovaným spalovačem je také L-carnitin. Slyšíme o něm snad v každé druhé reklamě o hubnutí. Tentokrát můžete nechat peníze v peněžence, carnitin pravděpodobně nepotřebujete. Pokud nejste nemocní , nemáte katastrofický jídelníček nebo nejste vegetariáni/vegani, tak ho máte v těle naprostý dostatek. Kupovat ho je tedy úplně zbytečné.

Jste kojící maminka?

V tom případě na spalovače a nakopávače ještě na chvíli zapomeňte. Kojení je samo o sobě veliký výdej energie, takže váš spalovač vám dost pravděpodobně právě leží v náručí :) Vzhledem k obsahu "povzbuzovacích látek" nejsou při kojení vhodné, stejně jako třeba velká konzumace silné kávy :)

Ještě poslední rada ke spalovačům. Investovat do nich má cenu až ve chvíli, kdy máte upravený jídelníček a alespoň trochu se hýbete. Bez toho jsou pro vás vcelku bezcenné. 


Takže abychom to tak nějak shrnuli. Výše zmíněné doplňky stravy opravdu fungují. Ale jen v tom případě, že k nim přidáte správné stravování a ideálně i nějaký ten pohyb. Práci za vás ale bohužel neudělají. Jestli to s hubnutím a zdravým životním stylem myslíte vážně a máte nějakou tu kačku navíc, určitě si pořiďte kvalitní multivitamín a Omega.

Pokud máte problém s nedostatkem bílkovin, investujte do proteinu a jestli chcete podpořit svoji cvičící snahu, pořiďte si kofein se synephrinem. Vrážet velké peníze do doplňků nemá cenu, to raději vyražte na zdravý nákup a investujte do kvalitních potravin.

Nejnovější články:

Bohužel, nikomu z nás nebude navždy dvacet. Léta přibývají a s nimi může váha jít nahoru. Často se tak u žen děje po překlenutí padesáti let věku, kdy se metabolismus začne zpomalovat a tuky se urputněji ukládat. Podíváme se tedy na to, čím je to vše způsobené a jak váhu dostat zase pod kontrolu.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.

Čím mám sladit, když chci omezit cukr ve svém jídelníčku a celkově jíst zdravěji? To je častá otázka těch, kteří se snaží zhubnout nějaké to kilo, které mají navíc a přitom si nechtějí odpustit sladké dobroty jako jsou kaše, palačinky, bábovky, zmrzliny a dortíky. Takže se dnes mrkneme na jedno z mých oblíbených sladidel a řekneme si jaké má...