Jak zhubnout břicho, zadek a další problémové partie - rady a video ukázky.

18.03.2018

Hodně často narážím na otázky typu: "Jak zhubnu břicho?", "Mám tlusté nohy, co mám cvičit", "Jak sundat tuk ze zadku a zpevnit ho?" a podobné. Troufnu si říct, že každý z nás má nějaké problémové partie, se kterými by rád zatočil, a to ideálně hned. U žen to velmi často bývá právě bříško, takže doma do zblbnutí cvičí sedy-lehy, ale výsledek se ne a ne dostavit. Jak je to možné, co dělají špatně?    

Pravdou je, že si prakticky nemůžete vybrat, jakou část těla budete hubnout. Celý proces zbavování se tuků je o tom, mít vyšší výdej než příjem a správně jíst, o tom se více můžete dočíst v mých článcích o stravování, takže to tu nebudu zbytečně rozepisovat. Jednoduše pokud budete v mírném kalorickém deficitu, budete jíst zdravě a dostatečně, tuky půjdou dolů. Odkud prostě neovlivníte. Tuk bude postupně mizet ze všech možných částí vašeho těla. Nejde si vybrat, že chcete, aby prsa zůstala netknutá, ale zmizelo jen břicho. Není to fér, ale prostě je to tak.

V procesu zbavování se tuku je správná strava cca 80% úspěchu, "jen" zbylých 20% je cvičení. To ale neznamená, že není dobré si dát pořádně do těla. Zvýšíte tím kalorický výdej, takže se vám bude hubnout snadněji, plus samozřejmě tělo pěkně zpevníte a bude vypadat o moc lépe.


Časově neomezený redukční jídelníček na míru z běžných potravin.


Ať už se chystáte zabojovat s bříškem nebo tukem na rukou, není nutné a vlastně ani moc prospěšné, cvičit pořád dokola jen tyto partie. Nejlepší volbou je cvičit celé tělo a hlavně velké svaly, které spotřebují nejvíce energie - tím pádem máte veliký energetický výdej, a zase to podpoří vaši hubnoucí snahu.

Můžete chodit na procházky, běhat, plavat, co vás jenom napadne.

Za sebe doporučuji vyzkoušet například i HIIT Cardio videa od Fitness Blender a další tohoto typu, která najdete na youtube. Případně HIIT zařadit místo klasického běhu, chůze na orbitreku, prostě vašich oblíbených cardio aktivit. 

Více o tom, proč se vrhnout místo klasického cardia na HIIT, a co to vlastně HIIT je, se dočtete zde.

Pokud už tedy máte správně nastavené stravování, občas si procvičíte celé tělo a chcete podpořit právě vaše problémové partie, mám pro vás pár videí, která vám mohou pomoci.

Cvičit můžete jak s vlastní vahou, tak s činkami, kettlebellem, odporovou gumou a tak dále. Zase přidám mé doporučení. Nebojte se závaží, svaly dostanou více zabrat a hubnutí jde zase o něco snáze. A ne, rambo z vás určitě nebude, k tomu je potřeba o dost více snahy než jen vzít činky do ruky.

Cviky na břicho

Velmi diskutované téma je, jestli a jak břicho vůbec cvičit. Už víme, že i když budeme břicho cvičit denně (což mezi námi není mimo jiné ani moc zdravé), tak nám ho to na léto nepřipraví. Občas si ho ale procvičit určitě můžete. Doporučuji však vyhnout se klasickým sklapovačkám, sedům-lehům a podobně, ale zaměřit se na komplexnější cviky a core. Za sebe mohu vřele doporučit plank, který je prakticky funkční na celé tělo. 

Inspiraci můžete najít třeba tady:

A nesmím opomenout oblíbenou Tiffany Rothe, která je hodně vychvalovaná, i když se musím přiznat, že já jí zrovna moc nemusím,ale to je jen o vkusu.

Cviky na nohy a zadek

Jak už jsem psala, cvičit velké svalové skupiny je pro hubnutí celkově velmi prospěšné. Ale stejně jako u břicha, není dobré, cvičit je izolovaně každý den. Lepší je procvičované partie střídat. Na nohy a zadek vám nejlépe zafungují klasické dřepy (tady ale pozor na techniku), výpady, zvedání pánve a podobné

Abyste věděli, co si pod tím představit, přidávám zase pár videí:

Cviky na ruce

Tady vás určitě napadnou klasické kliky, které můžete dělat s mnoha obměnami. Různé kombinace cviků s činkami a tak podobně. Ale abyste si nemysleli, že musíte jen klikovat do zbláznění, dám vám zase několik videí s inspirací:

Spoustu typů na cvičební programy a fitness videa najdete v mých dalších článcích o cvičení. 

Na konec jedna připomínka čemu se vyhnout. Vykašlete se na různé výzvy na břicho, zadek, nohy nebo cokoli tomu podobného. Je to zase jen zbytečné přetěžování jedné partie vašeho těla a nadělá to více škody než užitku.

Cvičte pravidelně, najděte si aktivitu, která vás bude bavit. Je zbytečné cvičit něco, co pro vás bude spíše utrpením. Nejen, že u toho pravděpodobně moc dlouho nevydržíte, ale také vám to může celé hubnutí pěkně znechutit.

Tak doufám, že jsem vám přinesla trochu inspirace, a cvičení zdar :)


Kam dál?

Trápí vás vypouklé břicho, kterého se vám stále nedaří zbavit? Nemusí to být jen vašimi špatnými stravovacími návyky nebo nedostatkem cvičení. Problém je v tomto případě často trochu někde jinde, a to v ochablých hlubokých břišních svalech a slabém hlubokém stabilizačním systému vašeho těla. O těchto svalech se moc nemluví, řada lidí o nich vlastně...

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Diastáza - rozestup břišních svalů. Hodně se o ní mluví v souvislosti s porodem, ale nemusí být způsobená jenom jím. Mohou ji mít také muži, děti nebo ženy, které nikdy nerodily. I když se o ní v poslední době začíná více mluvit a hodně žen ji začíná řešit, je i mnoho těch, kdo o ní nemá vůbec tušení a...