Druhy kardia a kdy je zařadit
1. Nízkointenzivní kardio (LISS - Low Intensity Steady State)
LISS - jako je procházka nebo lehká jízda na kole, je ideální pro začátečníky nebo dny, kdy se necítíte na intenzivní trénink. LISS se hodí, když chcete na startu své snahy zlepšit kondici a spalovat tuky, ale nechcete se hned vrhnout do náročného cvičení. Takže je vhodné hlavně pro začátečníky nebo ty, kdo mají vyšší váhu a na větší cvičení si zatím netroufají nebo se na něj prostě necítí.
2. Vysokointenzivní kardio (HIIT - High Intensity Interval Training)
HIIT je skvělý způsob, jak spálit hodně kalorií za krátkou dobu. Kombinuje krátké, velmi intenzivní intervaly cvičení s odpočinkem. HIIT zrychluje metabolismus a spaluje kalorie i po tréninku (uvádí se, že až několik hodin či dnů). Je vhodný pro pokročilé, kteří mají už nějakou kondici, a chtějí svůj trénink posunout zase o kus výš. Naopak bych ho určitě nedoporučila začátečníkům nebo osobám s problémy se zdravím, srdcem či pohybovým aparátem.
3. Středně intenzivní kardio
Tohle je někde mezi. Jde o aktivity jako běh nebo tanec, kde se dostanete do středního tempa, kdy se pořádně zapotíte a zadýcháte. Výhodou je, že spálíte hodně kalorií, ale zároveň není tak náročné na regeneraci a kondici jako HIIT. Takže bude ideální pro středně pokročilé a ty, kdo už s pohybem mají nějakou zkušenost.
Úskalí kardio tréninku
Pokud se soustředíte pouze na kardio a zapomenete na silový trénink, můžete narazit na pár problémů:
- Ztráta svalů: Jak už jsem zmínila, když se věnujete jen kardiu bez hlídání jídelníčku a silového tréninku, můžete ztrácet svalovou hmotu.
- Adaptace těla: Pokud neobměňujete svůj trénink, tělo si na něj zvykne a hubnutí se zpomalí či úplně zastaví.
- Vyčerpání a únava: Nadbytek kardia může být hodně náročný na regeneraci. Pokud si nedopřejete dostatek odpočinku, může dojít k vyčerpání a ztrátě motivace, stejně tak nárůstu stresového hormonu (kortizolu), který hubnutí rád sabotuje.
Jak kardio pomáhá našemu zdraví
Když kardio zařadíte chytře do svého tréninkového plánu, můžete z něj vytěžit opravdu maximum. Pomůže vám nejen spalovat tuky, ale zlepší i celkové zdraví. Když ho zkombinujete se silovým tréninkem, správným jídelníčkem a dostatečným odpočinkem, dosáhnete skvělých výsledků.
Výhody kardia pro zdraví:
- Lepší kondice a vytrvalost.
- Snížení rizika srdečních onemocnění.
- Lepší spánek a snížení úrovně stresu.
Kardio je tedy opravdu účinný nástroj pro hubnutí, ale musí být zařazeno s rozumem. Klíčem k úspěchu je kombinace různých druhů pohybu, pravidelná změna tréninkového plánu, správně nastavený jídelníček a naslouchání vlastnímu tělu.