HIIT: Krátké a účinné domácí cvičení na podporu hubnutí.

13.12.2020

Chcete cvičit doma, ale nemáte k dispozici mnoho prostoru, vychytané stroje, pomůcky a už vůbec ne dostatek času? Tak zbystřete, dnes pro vás mám informace o intervalovém tréninku HIIT, který zvládnete klidně i v malém bytě a potřebujete k němu jen vaše odhodlání a stopky nebo mobilní telefon.

Co je vlastně HIIT?

Je to vysoce intenzivní intervalový trénink (zkratka vychází s anglického High Intensity Interval Training). Jde o to, že střídáte intervaly cvičení ve vysoké intenzitě s intervalem odpočinku.  Jednoduše řečeno, chvíli pořádně makáte, pak máte pauzu a jdete znovu na věc.

Tento typ cvičení má mnoho výhod:

  • nemusíte cvičit dlouhou dobu, stáčí vám třeba i pár minut
  • spalujete veliké množství kalorií nejen při tréninku, ale i hodiny po něm
  • zrychlí se vám metabolismus, vyplavené endorfiny zlepší náladu
  • pozitivní vliv na vaše zdraví
  • pomáhá hubnutí a rychlému odbourání tuku
  • zvyšuje vaši zdatnost a kondici

A co tepová frekvence a spalování až po půl hodině?

Teď jste možná zmatení, asi jste slyšeli o tom, že tělo začíná spalovat až po 30ti minutách, takže je nutné se mořit cvičením alespoň půl hodinu, abyste viděli výsledky. To ale není pravda. Nové studie ukázaly, že při intervalovém tréninku dochází k vyššímu úbytku tuku, většímu spalování kalorií a to, jak už jsem psala, nejen při cvičení, ale i dlouho po něm. Takže za méně času lepší výsledky. V čem je háček? V tom, že místo toho, abyste cvičili v "tepovce", takže v tempu, kdy si můžete povídat s kámoškou a vymýšlet, co hezkého si koupíte, tak budete makat opravdu naplno a pořádně se zapotíte.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT? 

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ!

Jak prakticky takové cvičení vypadá?

Nejdříve si stanovíte časové intervaly, podle kterých budete cvičit. To se odvíjí hlavně od vaší kondice. Začátečníci mohou cvičit třeba v poměru 1:1, takže 30 sekund makám, 30 sekund mám pauzu, a dle svých možností intervaly pak dále upravuji. Vyberete si například 5 cviků a opakujte po dobu 20 minut, takže 4 kola. To je samozřejmě jen příklad, můžete volit množství kol, cviků a intervaly podle sebe. Vtip je v tom, dát to té chvilky cvičení opravdu všechno. Žádné flákání, pokuste se za stanovený čas udělat co nejvíc opakování, samozřejmě ale s tím, že budete cvik provádět správně.

Jak si hlídat intervaly?

Postačí vám obyčejné stopky. Pro mě osobně je ale příjemnější stažená aplikace do telefonu, kde si nastavím intervaly, časy odpočinku, opakování, kola a ona pak pípá a upozorňuje, kdy je čas cvičit a kdy odpočívat. Příjemnou alternativou jsou také různá videa na youtube s hudbou a odpočtem času.

Najdete i několik fitness programů, postavených na principu intervalového tréninku. Třeba cvičení se Shaunem T. nebo Zuzkou Light.

Je mi jasné, že ne každému se chce vymýšlet svoje vlastní cvičení, obzvlášť začátečníci s tím budou mít problém. Na youtube ale najdete spoustu HIIT a tabata workoutů, podle kterých si můžete zacvičit.

Jak už jsem zmínila, jedním z typů intervalového tréninku je TABATA. Pokud na ní narazíte, neváhejte ji vyzkoušet. Více o ní v tomto článku.

Intervalové cvičení samozřejmě nemusíte praktikovat jen doma, můžete ho vyzkoušet i při běhu a dalších aktivitách. 

Tak co, koho z vás jsem navnadila a hned zítra HIIT vyzkouší?

Nejnovější články na webu

Prosinec je nejen časem radosti, světýlek a příprav na Vánoce, ale také obdobím, kdy si naše tělo zaslouží zvláštní péči. Chladné dny, kratší světlo a často i větší shon nás mohou rychle unavit, a právě tehdy je důležité myslet na vyvážený jídelníček. Naštěstí jsou k dispozici sezónní potraviny, které nás nejen zahřejí, ale také dodají spoustu...

Vánoce – období, na které se většina z nás těší celý rok. Čas plný rodinných setkání, tradic, dobrého jídla a vůní cukroví linoucích se z každého rohu. Na druhou stranu je to ale také období, kdy máme tendenci polevit ze svých zdravých návyků. Často si říkáme: "V lednu to napravím" nebo "Teď se přece nebudu omezovat".