Jak zhubnout po padesátce?

21.09.2022

Bohužel, nikomu z nás nebude navždy dvacet. Léta přibývají a s nimi může váha jít nahoru. Často se tak u žen děje po překlenutí padesáti let věku, kdy se metabolismus začne zpomalovat a tuky se urputněji ukládat. Podíváme se tedy na to, čím je to vše způsobené a jak váhu dostat zase pod kontrolu.

Proč po 50. roce často dochází k přibývání na váze?

Po padesátce dochází v těle ženy k různým změnám, které mají vliv na metabolismus a ukládání tuků. Jedná se například o hormonální změny spojené s menopauzou, zpomalení metabolismu, ale také k úbytku aktivní svalové hmoty a naopak přibývání tukové tkáně. Tohle vše může způsobit to, že musíte začít řešit svoji váhu, i když jste se o ni třeba celý život vůbec nemuseli zajímat a jíte pořád stejně, jako jste zvyklí.

Je vůbec možné po padesátce zhubnout?

Setkala jsem se i s názorem, že od jistého věku se hubnout už prostě nedá. A jestli ano, tak jen nějakými drastickými dietami nebo znatelným ubíráním jídla (z každého chodu si dám jen půlku, k večeři jen salát, vynechám přílohy atp.). Což jsou z mého pohledu právě ty věci, díky kterým se hubnutí nedaří a pokud ano, tak jen krátkodobě a určitě ne zdravě. Vy byste totiž neměli chtít trápit své tělo nedostatkem živin a ubíráním porcí si metabolismus, který se přirozeně zpomaluje, zpomalit ještě více. Naopak byste se měli snažit o to, aby se metabolismus co nejvíce zrychlil a vaše tělo mělo všechny potřebné živiny, protože nechceme být jen štíhlí, ale samozřejmě i zdraví a to do co nejvyššího věku. Díky různým dietám, hladovkám, detoxům a restrikci potravin také můžete docílit toho, že namísto, aby tuky mizely, bude si je tělo ještě více ukládat, což samozřejmě nechcete. Špatné stravování se vám pak může vrátit i ve formě únavy, špatné výkonnosti, bolestí hlavy, problémy s pohybovým aparátem atp. Takže takhle určitě ne. Cílem není se omezovat a jíst méně, ale naopak jíst vyváženě, rozumně a dostatečně, aby vaše tělo bylo spokojené, nemělo důvod si tukové zásoby ukládat a metabolismus jel na plné obrátky. Ale jak na to? Mrkneme na pár pravidel která je dobré dodržovat a uvidíte, že nebude lépe vypadat jen vaše postava, ale také budete mít více energie a celkově budete víc fit.

Dodržujte pitný režim

Často dochází k tomu, že s věkem se snižuje pocit žízně. To ale určitě neznamená, že byste svému pitnému režimu neměli věnovat pozornost. Když ho budete pečlivě dodržovat, vyhnete se tomu, že tělo začne zadržovat vodu a tím pádem budete mít hned několik kilogramů navíc. Pak také nebudete muset řešit různé otoky a celulitidu. Pitný režim vám pomůže i v tom, že budete mít hezkou pleť a samozřejmě přispěje k pročištění organismu. Ideálně pijte čistou vodu, čaje, vyhněte se alkoholu, sladkým nápojům a přemíře kofeinu. Víc o důležitosti pitného režimu si můžete přečíst tady.

Soustřeďte se na dostatečný příjem bílkovin

Jak už víme, s vyšším věkem ubývá svalová hmota. Pokud si ji tedy chceme chránit, je nutné mít v jídelníčku dostatek bílkovin, který nám s tím pomůže. Bílkoviny mají také větší sytící efekt - takže s jejich dostatkem nebudete mít chutě na nezdravé dobroty a návaly vlčího hladu. Plus mají vysoký termický efekt, takže na jejich zpracování tělo potřebuje více energie - a pro vás je samozřejmě každá spálená energie navíc bonusem. Proto nezapomeňte do jídelníčku zařazovat kvalitní maso, vajíčka, ryby, mléčné výrobky, luštěniny atp.

Omezte cukry, ale neškrtejte sacharidy. Nevyhýbejte se přílohám.

Už jsem o tom psala výše, vynechávání sacharidů z jídelníčků je častým nešvarem těch, kdo chtějí zhubnout. Ano, když snížíte objem sacharidů ve stravě, zhubnete, ale hlavně vodu, kterou sacharidy na sebe váží. Nám jde ale samozřejmě o hubnutí tuku, plus i zdravé spokojené tělo. A k tomu sacharidy neodmyslitelně patří, protože jsou jak zásobárnou energie tak i důležitých vitamínů a minerálů. Proč se nevyhýbat sacharidům jsem podrobně sepsala tady. Teď si pojďme povědět, které tedy volit. Vyhněte se sladkým dobrotám a potravinám s přidaným cukrem, ideálně i přemíře bílé mouky. Soustřeďte se naopak na komplexní sacharidy, obsahující vlákninu jako jsou celozrnné produkty, zelenina, luštěniny atp.

Nezapomínejte na zdravé tuky.

Tuky bývají strašákem spousty hubnoucích nadšenců. Je pravda, že mají vyšší kalorickou hodnotu, takže při hubnutí byste s nimi měli být trochu umírněnější, ale naopak mají i spoustu benefitů, kvůli kterým je důležité je z jídelníčku nevynechávat. Zdravé tuky obsahují omega mastné kyseliny, které mají velmi pozitivní zdravotní přínos. Zařaďte tedy do jídelníčku pravidelně ryby, oříšky a semínka.


  • se spoustou kombinací a možností
  • vždy budete vědět, kolik čeho sníst
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Jezte pravidelně, nehladovte.

Vymažte si z hlavy pravidlo, že pro hubnutí je nutné jíst například 5x denně a přesně po třech hodinách. Nezáleží na tom, zda budete jíst 3x nebo 6x denně, každému to vyhovuje jinak. Důležitá je ale pravidelnost jako taková. Zvolte si počet jídel, který v klidu a bez stresu za den dokážete sníst a rozložte si svůj denní příjem v průběhu celého dne. Nedoporučuji si poslední jídlo dne dávat moc brzy, pokud nejdete brzy i spát. Například pokud si dám večeři v 6 hodin, ale spát jdu až v 11 je velmi pravděpodobné, že budu mít večer hlad a budou mě honit chutě na "něco dobrého" a to není správně. Neměli byste být hladoví, zbytečně si tím zpomalíte metabolismus a jen postrčíte tělo k dalšímu ukládání tuků. Všechna jídla dne by měla být ideálně komplexní - obsahovat všechny potřebné živiny. Jak bílkoviny, sacharidy i tuky. Když si k večeři dám jen zeleninový salát, jsou to jen sacharidy. Pravděpodobně budu mít pak brzy hlad a chutě na něco dobrého ke sledování televize. Když si dám komplexní jídlo - klidně ten salát, ale s bílkovinou (vajíčkem, masem, sýrem atp.) a na vrch nějaký zdravý olej, zasytí mě to na delší dobu plus doplním i zdravé tuky, které jsou důležité pro správné fungování těla.

Hýbejte se, posilujte svaly.

Jak už bylo řečeno, svaly mají tendenci s věkem ochabovat a svalová hmota se zmenšuje. Tomu krom správného jídelníčku předejdete tím, že budete svaly pravidelně procvičovat. Najděte si pohyb, který vás bude bavit a budete ho s radostí pravidelně dodržovat. Nesoustřeďte se jen na izolované posilování určité části těla. Například pokud se rozhodnete jezdit doma na rotopedu, je to určitě fajn, ale chce to přidat i něco na horní část těla. Stejně tak jestli vás trápí bříško, tuk z něj neshodíte tím, že ho budete každý den drtit sklapovačkami, ale mnohem více vám prospěje komplexní cvičení, kdy posílíte svaly celého těla (budete pracovat na svalové hmotě) plus s ním spálíte i větší množství kalorií (budete hezky spalovat tuky). Pohyb je také dobrý způsob jak zase zrychlit zpomalující se metabolismus.

Co si tedy z článku vzít? Pokud vám po padesátce váha začala stoupat směrem vzhůru, nesmutněte. Zařaďte pravidelný pohyb, upravte jídelníček, hlídejte pitný režim, dostatek kvalitních bílkovin a uvidíte, že se váha vrátí zpět tam, kde ji chcete mít. Vyhněte se unáhleným reakcím jako omezování se v jídle, kterým dosáhnete pouze toho, že si ještě více zpomalíte metabolismus a tělo nastartuje úsporný režim. Stejně tak nevynechávejte určité skupiny potravin jako například přílohy či tuky, protože i tyto živiny jsou pro naše tělo a zdraví důležité. A nám přeci nejde jen o hubnutí, ale hlavně o to být i ve vyšším věku zdraví a ve skvělé kondici.  

Nejnovější články:

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.