Prosinec je nejen časem radosti, světýlek a příprav na Vánoce, ale také obdobím, kdy si naše tělo zaslouží zvláštní péči. Chladné dny, kratší světlo a často i větší shon nás mohou rychle unavit, a právě tehdy je důležité myslet na vyvážený jídelníček. Naštěstí jsou k dispozici sezónní potraviny, které nás nejen zahřejí, ale také dodají spoustu...
Kalorické tabulky 2: Jak dodržet denní příjem a ulehčit si práci.
Dnes se znovu podíváme na kalorické
tabulky, jak už asi víte, najdete je online na
www.kaloricketabulky.cz,
případně si je můžete stáhnout jako aplikaci do svého chytrého
telefonu. Pro ty, kdo s nimi ještě neměli to dočinění, jde o
pomůcku při hlídání vašeho denního příjmu, zjednodušeně
toho, co za den sníte. Mohou vám tak pomoci k tomu pár kilo
shodit, váhu udržet nebo naopak nabrat. Díky nim budete mít
přehled o tom, zda jíte málo nebo naopak moc, v čem byste měli
přidat, a kde zase ubrat. Můžete si také hlídat svůj pitný
režim, zaznamenávat pokroky, recepty, a mnoho dalšího.
Začneme s tím, že si připomeneme, jak s touto aplikací začít pracovat a dále se podíváme na to, jak ji prakticky používat. Vzhledem k tomu, že o tomto tématu už jsem něco málo napsala, budu vkládat do textu i odkazy na další články, proto pokud jste začátečníci, můžete mrknout i do nich.
Váš denní příjem
První, co pro práci s tabulkami potřebujete, je znát svůj denní příjem pro hubnutí. Aplikace vám ho sice dokáže vypočítat, ale po pravdě řečeno, nemám s tím dobrou zkušenost, počítá to velmi nepřesně, určitě je lepší si to spočítat sám a pak do tabulek pouze zapsat. Výpočet není nijak složitý, nemusíte k tomu být velký matematik, nebojte, podrobný návod najdete ve článku JAK SI SPOČÍTAT DENNÍ PŘÍJEM A MAKRA. Pokud s tím budete bojovat, nebojte se mi napsat o radu, případně vám ráda příjem spočítám. Ale opravdu na tom není nic vědeckého, určitě to vyzkoušejte :) Jak celá tahle věc s denním příjmem vlastně funguje - mrkněte na článek o jídelníčku sestaveného pomocí IIFYM.
Tvorba profilu, zadání hodnot
Pokud už máte vypočítané hodnoty, stačí se do aplikace přihlásit a hodnoty tam zadat. Jak na to najdete v prvním článku o kalorických tabulkách: KALORICKÉ TABULKY, JAK ZADAT HODNOTY. Vše si tam zadejte "natvrdo" tak, jak jste si spočítali. Vypněte započítávání hodnoty trávení, stejně jako započítávání aktivit (to vše už je zohledněné ve výpočtu, který máte z předchozího kroku). Každý den budou čísla, která máte splnit, stejná. Je to tak nejjednodušší a nejpřesnější.
Jak splnit zadaný denní příjem
A jsme u třetího kroku, o kterém je vlastně náš dnešní článek. Teď už totiž stačí "jen" dodržovat zadané hodnoty a hubnutí půjde jako po másle. Bohužel, tenhle bod je ale pro mnoho lidí kamenem úrazu, protože mají pocit, že jim to nikdy nemůže vyjít. Začneme tedy tipy, jak si práci usnadnit.
Sepište si do tabulek jeden den "starého" stravování
Myslím, že se vyplatí začít tím,
že se podíváte na to, co jste vlastně do dneška dělali špatně.
I když se vám na to asi nebude koukat úplně zvesela, zadejte si
do tabulek vše, co za jeden den klasicky sníte. I se sladkými
dobrotami, ochucenými minerálkami, pivem, vínem, dortíky, ...
Proč je to dobré? Zjistíte tak, co vlastně každé z vašich
oblíbených jídel obsahuje. Třeba, že to müsli, co tak rádi
snídáte a jste přesvědčeni, jak je zdravé, obsahuje prakticky
jen cukr nebo kolik takové nevinné víno může přidat kalorií.
Díky tomu získáte lepší obraz toho, jaká je příčina nějakého
toho faldíku navíc.
Naplánujte si jídelníček den do předu
Už se určitě moc těšíte, jak si budete do tabulek zadávat samé zdravé věci a kolečka se budou hezky zelenat. To ale není vůbec jednoduché. I když jíte zdravě, nemusí vám úplně pěkně vycházet makroživiny (bílkoviny, sacharidy a tuky). Pak třeba večer zjistíte, ze sacharidů jste snědli moc, tuků taky a bílkovin ani ne půlku a složitě budete hledat potravinu, která bílkoviny dožene, ale zase nepřidá vše ostatní (takových dotazů jsou plné hubnoucí skupiny). Většinou už to moc vylepšit nejde a vy půjdete spát s tím, že se prostě nepodařilo, že na to nemáte a je to moc složité. Tomu ale jednoduše předejdete tím, že si jídelníček naplánujete den předem. Už určitě přibližně víte, co budete mít k hlavním větším jídlům (oběd, snídaně, třeba i večeře). Když zadáte jídla do tabulek, hned uvidíte, kde přidat, čeho ubrat a co si dát ke sváče. Odpadá taky takové to zmatkování, mám hlad, něco bych si dal, ale nic zdravého tu není. Budete vědět, co budete jíst, budete na to připravení, vše bude vycházet jak má, a hubnutí půjde jedna radost.
Ukládejte si svá oblíbená jídla
Jak už víme z minulého článku, veškeré potraviny zadáváme v syrovém stavu. Pokud jde o jídlo z více ingrediencí, zadáváme každou zvlášť. To je ale vcelku pracné a dělat to každý den není moc velká zábava. Obzvlášť naklikat tam všechny suroviny na koláč, plus nějaká ta poleva, ovoce atd a pak to rozpočítávat, je dost otrava. Proto vřele doporučuji každé jídlo, které si takto zapíšete, rovnou uložit (v aplikaci je na to taková disketa). Příště už nemusíte nic vypisovat, pouze si jídlo najdete ve složce "Jídla" a zadáte buď v gramech nebo % kolik si ho dáte. Což se třeba u takového výše zmíněného koláče opravdu hodí. Prostě vypíšete recept na celý koláč a uložíte. Pak už jen vyberete, kolik si ho dáte (krájím ho na 10 kousků, dám si jeden kus, takže 10%) a je to. Časem si takto můžete vytvořit celou databázi a máte to bez práce.
Oblíbené potraviny
Kalorické tabulky mají opravdu velikou a obsáhlou databázi potravin. Najdete v ní snad vše, co vás jen napadne. Jen to hledání může být někdy na hlavu, je tam toho prostě hrozně moc. Každý máme nějaký obchod, kam rádi jezdíme, stejně jako značky jídel, které kupujeme a často používáme. Postupně si tyto potraviny naskládejte mezi oblíbené (stačí zmáčknout hvězdičku vedle jména výrobku), tím se vám hledání velmi ulehčí, a zase máte o práci méně.
Nezblázněte se z toho
Je sice skvělé, že do toho chcete jít naplno, ale nepanikařte, když vám vždy vše nevyjde přesně tak, jak má. Nemůžete čekat, že vám všechny hodnoty denně vyjdou na 100%. Nebuďte smutní, nevzdávejte to, jsme jen lidi. Jestli to s nějakou hodnotou přepísknete, není to žádná velká katastrofa. Prostě to další den uděláte lépe. Nejde o to, plnit vše pořád na jedničku. Hlavní je, snažit se jíst zdravě, hubnutí si užívat a těšit se na výsledky. Že dneska bylo těch tuků nějak moc? To už raději nebudete jíst až do večera vůbec nic a budete hladovět? Ale hloupost. Najezte se, dejte si něco zdravého a příště si na tuky dáte "bacha".
Přeji vám s kalorickými tabulkami
hodně hubnoucích úspěchů. A pokud vám to s nimi nepůjde,
nepanikařte, nesmutněte. Hubnout se dá různými způsoby, třeba
zrovna tento není pro vás ten pravý, jestli by vás to mělo jen
stresovat, zvolte jiný. Na druhou stranu se ale určitě
vyplatí tomu trochu času a snahy dát, protože mé zkušenosti s
dodržováním denního příjmu jsou opravdu velmi dobré a výsledky
skvělé. Tak s chutí do toho :)
Nejnovější články:
Jak si během Vánoc udržet motivaci?
Vánoce – období, na které se většina z nás těší celý rok. Čas plný rodinných setkání, tradic, dobrého jídla a vůní cukroví linoucích se z každého rohu. Na druhou stranu je to ale také období, kdy máme tendenci polevit ze svých zdravých návyků. Často si říkáme: "V lednu to napravím" nebo "Teď se přece nebudu omezovat".
Vánoce jsou obdobím, plným radosti, vůně cukroví a chvílí s našimi blízkými. Ale často je doprovází stres, únava a strach, že všechny zdravé návyky vezmou za své. Co dělat, abyste si svátky užili naplno, a přitom se cítili dobře v těle i na duši?