Kalorické tabulky 2: Jak dodržet denní příjem a ulehčit si práci.

31.03.2019

Dnes se znovu podíváme na kalorické tabulky, jak už asi víte, najdete je online na www.kaloricketabulky.cz, případně si je můžete stáhnout jako aplikaci do svého chytrého telefonu. Pro ty, kdo s nimi ještě neměli to dočinění, jde o pomůcku při hlídání vašeho denního příjmu, zjednodušeně toho, co za den sníte. Mohou vám tak pomoci k tomu pár kilo shodit, váhu udržet nebo naopak nabrat. Díky nim budete mít přehled o tom, zda jíte málo nebo naopak moc, v čem byste měli přidat, a kde zase ubrat. Můžete si také hlídat svůj pitný režim, zaznamenávat pokroky, recepty, a mnoho dalšího.

Začneme s tím, že si připomeneme, jak s touto aplikací začít pracovat a dále se podíváme na to, jak ji prakticky používat. Vzhledem k tomu, že o tomto tématu už jsem něco málo napsala, budu vkládat do textu i odkazy na další články, proto pokud jste začátečníci, můžete mrknout i do nich.

Váš denní příjem

První, co pro práci s tabulkami potřebujete, je znát svůj denní příjem pro hubnutí. Aplikace vám ho sice dokáže vypočítat, ale po pravdě řečeno, nemám s tím dobrou zkušenost, počítá to velmi nepřesně, určitě je lepší si to spočítat sám a pak do tabulek pouze zapsat. Výpočet není nijak složitý, nemusíte k tomu být velký matematik, nebojte, podrobný návod najdete ve článku JAK SI SPOČÍTAT DENNÍ PŘÍJEM A MAKRA. Pokud s tím budete bojovat, nebojte se mi napsat o radu, případně vám ráda příjem spočítám. Ale opravdu na tom není nic vědeckého, určitě to vyzkoušejte :) Jak celá tahle věc s denním příjmem vlastně funguje - mrkněte na článek o jídelníčku sestaveného pomocí IIFYM.


Tvorba profilu, zadání hodnot

Pokud už máte vypočítané hodnoty, stačí se do aplikace přihlásit a hodnoty tam zadat. Jak na to najdete v prvním článku o kalorických tabulkách: KALORICKÉ TABULKY, JAK ZADAT HODNOTY. Vše si tam zadejte "natvrdo" tak, jak jste si spočítali. Vypněte započítávání hodnoty trávení, stejně jako započítávání aktivit (to vše už je zohledněné ve výpočtu, který máte z předchozího kroku). Každý den budou čísla, která máte splnit, stejná. Je to tak nejjednodušší a nejpřesnější.


Jak splnit zadaný denní příjem

A jsme u třetího kroku, o kterém je vlastně náš dnešní článek. Teď už totiž stačí "jen" dodržovat zadané hodnoty a hubnutí půjde jako po másle. Bohužel, tenhle bod je ale pro mnoho lidí kamenem úrazu, protože mají pocit, že jim to nikdy nemůže vyjít. Začneme tedy tipy, jak si práci usnadnit.

Sepište si do tabulek jeden den "starého" stravování

Myslím, že se vyplatí začít tím, že se podíváte na to, co jste vlastně do dneška dělali špatně. I když se vám na to asi nebude koukat úplně zvesela, zadejte si do tabulek vše, co za jeden den klasicky sníte. I se sladkými dobrotami, ochucenými minerálkami, pivem, vínem, dortíky, ... Proč je to dobré? Zjistíte tak, co vlastně každé z vašich oblíbených jídel obsahuje. Třeba, že to müsli, co tak rádi snídáte a jste přesvědčeni, jak je zdravé, obsahuje prakticky jen cukr nebo kolik takové nevinné víno může přidat kalorií. Díky tomu získáte lepší obraz toho, jaká je příčina nějakého toho faldíku navíc.

Naplánujte si jídelníček den do předu

Už se určitě moc těšíte, jak si budete do tabulek zadávat samé zdravé věci a kolečka se budou hezky zelenat. To ale není vůbec jednoduché. I když jíte zdravě, nemusí vám úplně pěkně vycházet makroživiny (bílkoviny, sacharidy a tuky). Pak třeba večer zjistíte, ze sacharidů jste snědli moc, tuků taky a bílkovin ani ne půlku a složitě budete hledat potravinu, která bílkoviny dožene, ale zase nepřidá vše ostatní (takových dotazů jsou plné hubnoucí skupiny). Většinou už to moc vylepšit nejde a vy půjdete spát s tím, že se prostě nepodařilo, že na to nemáte a je to moc složité. Tomu ale jednoduše předejdete tím, že si jídelníček naplánujete den předem. Už určitě přibližně víte, co budete mít k hlavním větším jídlům (oběd, snídaně, třeba i večeře). Když zadáte jídla do tabulek, hned uvidíte, kde přidat, čeho ubrat a co si dát ke sváče. Odpadá taky takové to zmatkování, mám hlad, něco bych si dal, ale nic zdravého tu není. Budete vědět, co budete jíst, budete na to připravení, vše bude vycházet jak má, a hubnutí půjde jedna radost.


- z běžných potravin, které už máte doma

- bez nutnosti všechno složitě vážit

- s velkým výběrem kombinací jídel

- vařte stejně pro celou rodinu podle oblíbených receptů

- zhubněte jednoduše a trvale bez jojo efektu :)Ukládejte si svá oblíbená jídla

Jak už víme z minulého článku, veškeré potraviny zadáváme v syrovém stavu. Pokud jde o jídlo z více ingrediencí, zadáváme každou zvlášť. To je ale vcelku pracné a dělat to každý den není moc velká zábava. Obzvlášť naklikat tam všechny suroviny na koláč, plus nějaká ta poleva, ovoce atd a pak to rozpočítávat, je dost otrava. Proto vřele doporučuji každé jídlo, které si takto zapíšete, rovnou uložit (v aplikaci je na to taková disketa). Příště už nemusíte nic vypisovat, pouze si jídlo najdete ve složce "Jídla" a zadáte buď v gramech nebo % kolik si ho dáte. Což se třeba u takového výše zmíněného koláče opravdu hodí. Prostě vypíšete recept na celý koláč a uložíte. Pak už jen vyberete, kolik si ho dáte (krájím ho na 10 kousků, dám si jeden kus, takže 10%) a je to. Časem si takto můžete vytvořit celou databázi a máte to bez práce.

Oblíbené potraviny

Kalorické tabulky mají opravdu velikou a obsáhlou databázi potravin. Najdete v ní snad vše, co vás jen napadne. Jen to hledání může být někdy na hlavu, je tam toho prostě hrozně moc. Každý máme nějaký obchod, kam rádi jezdíme, stejně jako značky jídel, které kupujeme a často používáme. Postupně si tyto potraviny naskládejte mezi oblíbené (stačí zmáčknout hvězdičku vedle jména výrobku), tím se vám hledání velmi ulehčí, a zase máte o práci méně.

Nezblázněte se z toho

Je sice skvělé, že do toho chcete jít naplno, ale nepanikařte, když vám vždy vše nevyjde přesně tak, jak má. Nemůžete čekat, že vám všechny hodnoty denně vyjdou na 100%. Nebuďte smutní, nevzdávejte to, jsme jen lidi. Jestli to s nějakou hodnotou přepísknete, není to žádná velká katastrofa. Prostě to další den uděláte lépe. Nejde o to, plnit vše pořád na jedničku. Hlavní je, snažit se jíst zdravě, hubnutí si užívat a těšit se na výsledky. Že dneska bylo těch tuků nějak moc? To už raději nebudete jíst až do večera vůbec nic a budete hladovět? Ale hloupost. Najezte se, dejte si něco zdravého a příště si na tuky dáte "bacha".

Přeji vám s kalorickými tabulkami hodně hubnoucích úspěchů. A pokud vám to s nimi nepůjde, nepanikařte, nesmutněte. Hubnout se dá různými způsoby, třeba zrovna tento není pro vás ten pravý, jestli by vás to mělo jen stresovat, zvolte jiný. Na druhou stranu se ale určitě vyplatí tomu trochu času a snahy dát, protože mé zkušenosti s dodržováním denního příjmu jsou opravdu velmi dobré a výsledky skvělé. Tak s chutí do toho :)

Nejnovější články:

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.

Podařilo se vám shodit nějaké to kilo, jste na sebe po zásluze pyšní. Bohužel ale hubnutí dál nejde. Máte pocit, že jste uvízli na mrtvém bodě a nevíte, co dál. Dneska se tedy podíváme na to, jak hubnutí znovu rozjet, abyste dosáhli svého cíle.

Všimla jsem si, že mnoho lidí svádí svůj neúspěch s hubnutím na to, že jsou jednoduše zavodnění. Proto prvním krokem, který ve své hubnoucí snaze podniknou, je úprk do lékárny pro nějaký zázračný odvodňující preparát nebo detoxikační kůru. Vždyť přeci, když se odvodním, tak zhubnu. Za ta kila navíc nemůže to, že se jen válím na gauči a jím samé...