Káva s mlékem: Škodí a zabíjí? Určitě ne!

11.06.2022

Dnes jsem se rozhodla celý článek věnovat jednomu z velmi rozšířených mýtů a to tomu, že káva s mlékem vám může velmi uškodit, způsobit rakovinu a dokonce vás snad i zabít. Někdo se usmívá, někdo přikyvuje, další nechápe. Tak na vysvětlenou, na internetu najdete spoustu článků o tom, jak vám káva s mlékem může způsobit nejen zdravotní potíže, ale třeba i rakovinu a smrt. Byl o tom i nějaký článek od "věhlasného" lékaře, kde apeloval "nepijte to kafe s mlékem" (nakonec se ukázalo, že to ani lékař nebyl a snad ani neexistuje), po kterém se bál člověk na tuhle kombinaci i jen podívat, sdílely ho miliony lidí a bylo to velké haló.

A slogany typu "kafe a mlíko, do rakve víko" nebo "nepijte to kafe s mlékem, je to třaskavina" a podobné tomu nepřidaly. Jestli se pořád ještě usmíváte, hoďte "kafe s mlékem" do googlu, určitě se pobavíte. A vězte, že mi chodí do kanceláře spousta klientek a ptá se, jestli je ta káva s mlékem opravdu tak špatná a jestli ji můžou alespoň jednou denně. Nevím, jak a proč se tento mýtus rozšířil, ale žije dodnes a má velkou sílu. Proto se mrkneme na to, jak to s touto kombinací je. Tak nějak rozumně, bez předsudků a se selským rozumem spojeným s tím, co víme o tom, jak tělo funguje a nějakými těmi studiemi a výzkumy k tomu. Takže si jdeme rozebrat body tohoto mýtu jeden po druhém.


 1. Káva s mlékem způsobuje rakovinu

  Nikdy a nikým nebylo tohle tvrzení prokázáno ani ověřeno. Bylo provedeno několik nezávislých studií a žádná nedošla k názoru, že by tohle mohla být pravda. Kdo by nevěřil a chtěl si ověřit zdroj, může se mrknout třeba na práci European Journal of Cancer Prevention z roku 2017. Vám ostatním snad bude stačit to, že nebylo nalezeno vůbec žádné spojení mezi pitím kávy s mlékem a rizikem nádorových onemocnění. Je pravdou, že pití nápojů velmi horkých (nad 65 stupňů) je pro náš organismus nebezpečné, ale za prvé, kdo by pil kávu tak horkou, za druhé tím, že do ní přidáte mléko ji naopak ochladíte, takže si vlastně pomůžete, ne uškodíte. A to nebezpečí spočívá v tom, že ohrožujte vysokou teplotou váš jícen, což dává smysl, to si pak uškodíte i horkou polévkou.

 2. Káva s mlékem ničí slinivku, žlučník a zase nahrává rakovině

  Zase mrkneme na studie, ty zjistily, že pití kávy naopak činnost žlučníku a tenkého střeva podporuje. Je pravdou, že káva s mlékem nemusí všem "sednout", může vás po ní pálit žáha nebo vám po ní nebýt dobře. To ale značí pouze to, že to pro vás není to pravé, pro vás ne pro všechny na světě. Pak je samozřejmě dobré její pití omezit. Může jít o osoby, které mají jistá onemocnění (například slinivky, žlučníku, kdy je celkově problém s mléčnými bílkovinami, takže je celkově šetříme a mléko využíváme minimálně) nebo třeba jen dráždivý tračník, kdy dochází k refluxu (žaludeční obsah se dostává do jícnu a žaludeční kyseliny tam škodí). Ale to nemusí způsobovat jen káva, ale i jiné potraviny. Problém budou mít samozřejmě i ti, kdo mají laktozovou intoleranci, ale tady už nejde jen o kávu s mlékem, ale celkově o mléčné výrobky.


Teď už je vám snad jasné, že kafe a mléko vás do rakve jen tak nedostanou. Ale abychom nejeli jen na negativní vlně, mrkneme teď i na pozitivní účinky kávy (klidně i s mlékem). • se spoustou kombinací a možností
 • vždy budete vědět, kolik čeho sníst
 • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
 • ze známých a běžně dostupných potravin
 • žádné zázračné přípravky a drastické diety
 • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ 1. Káva povzbudí vás i vaši hubnoucí snahu

  Jak už určitě víte, káva obsahuje kofein, který má povzbuzující účinky. Kofein najdete i ve většině doplňků na hubnutí nebo spalovačů, většinou je to hlavní a nejvíce zastoupená látka v nich. Proč? Povzbuzuje vás k vyšším výkonům, oddaluje únavu, zvyšuje vaše nasazení a soustředění. Prostě je to stimulant pro vaše tělo a metabolismus, podporuje spalování tuků. Také snižuje hlad a pomáhá k dosažení pocitu sytosti. Jestli se teď tedy ptáte jestli si místo pilule před tréninkem nedat silnou kávu tak jo, je to možnost a ne špatná. Jde o to, jak to bude vyhovovat právě vám. Víc ale o tom třeba příště. Když zůstaneme u tématu kávy s mlékem, vězte, že mléko účinky kofeinu nijak neomezuje. Pouze vám pak káva třeba lépe chutná (díky mléku je tučnější - tuky přenáší chuť a sladší - obsahuje laktozu, což je mléčný cukr). Jediné, co mohou zarytí sporťáci kávě s mlékem ve srovnání té bez mléka zazlívat je to, že nástup účinku kofeinu bude díky mléku pomalejší. A ano, i mléko má nějaké ty kalorie navíc, ale za mě to není nic, co by vám v rozumném množství mohlo narušit vaši hubnoucí snahu.

 2. Pití kávy vám pomůže k lepšímu zdraví

  A teď to bude vypadat, že jsem se od jednoho mýtu dostala k dalšímu a budu vám tu vykládat nesmysly. Ale ať to celé zakončíme na pozitivní vlně, je potřeba si to říct. Četli jste někdy studie ohledně účinků kávy na lidský organismus, co v ní vlastně je? Antioxidanty. O těch už jste určitě slyšeli. Kyselina chlorogenová a polyfenoly jsou pro naše tělo prospěšné. Najdete je i v tak opěvované zelené kávě, kterou spousta lidí bere za zázrak a velký životabudič a dávají za ni nemalé peníze. Když se zase zaměříme na to mléko, jeho přidání do kávy nemá vliv na tyto antioxidanty, takže z nich budete benefitovat i s ním.

Jaké je tedy resumé? Kávy s mlékem se bát nemusíte. Pokud ji máte rádi, můžete ji pít dál, dokonce ji i využít jako "nakopávač a spalovač" před cvičením místo různých pilulek. Naopak když ji neholduteje, nevadí, nutně ji také nepotřebujete. Na druhou stranu známým faktem je, že káva odvodňuje a všeho moc skodí. Proto pokud pijete hodně kávy, soustřeďte se o to více na váš pitný režim, hodně lidí s ním má potíže a pitím kávy místo vody tyto potíže určitě nevyřešíte, naopak prohloubíte. Co se týče toho, kolik kávy za den vypít, tak to samozřejmě závisí na tom, jaký druh pijete, jak silnou a tak podobně. Udává se, že 400 mg kofeinu za den je ještě pořád v normě a nepředstavuje riziko u běžné populace (nebereme teď těhotné ženy). Jestli vás zajímá to, jak je na tom káva a hubnutí, tak trocha mléka do kávy vám ho nepřekazí, ale několik lžiček cukru už není to pravé. Pokud tedy nevypijete kávu bez něj, je vhodně si najít nějakou alternativu :)


Nejnovější články na webu:

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.

O makrech už toho bylo napsáno mnoho, na internetu najdete spoustu kalkulaček, které vám je jsou schopné spočítat.

Všimla jsem si, že mnoho lidí svádí svůj neúspěch s hubnutím na to, že jsou jednoduše zavodnění. Proto prvním krokem, který ve své hubnoucí snaze podniknou, je úprk do lékárny pro nějaký zázračný odvodňující preparát nebo detoxikační kůru. Vždyť přeci, když se odvodním, tak zhubnu. Za ta kila navíc nemůže to, že se jen válím na gauči a jím samé...