Cvičíme se Shaunem T. - Focus T25

20.01.2019

Na úvod:

Shaunem T.
Shaunem T.

Focus T 25 je cvičební program od amerického fitness trenéra Shauna Thompsona, určený pro naši uspěchanou dobu, kdy má každý málo času. Videa jsou poskládaná formou HIIT (High Intensity Interval Training), proto s ním dokážete změnit vaši postavu a kondičku za pouhých 25 minut denně.

Program je poskládaný do třech fází - Alpha, Beta, Gamma. Fáze vám postupně představím. Cvičí se vždy podle daného kalendáře. Pondělí až pátek - na pátek jsou dvě videa. Každé video má 25 minut. Na víkend je video Stretch na protažení nebo se prostě můžete celý víkend flákat. Doporučuji si o víkendu opravdu dát relax, aby se tělo ze cvičení vzpamatovalo, odpočinulo si, tuk hezky mizel a svaly rostly.

U každého videa je i paní, která cvičí bez skákání jednodušší verzi. Nestyďte se, pokud je na vás klasika moc náročná, výsledky budou i s ní.  

Idea programu je, že se těch 25 minut opravdu vydržíte hýbat a nebudete si dávat pauzy, ale chápu, že ne vždy to člověk zvládne. Zkuste se trochu vyhecovat, když už máte dost, najeďte na jednodušší verzi a uvidíte, že časem těch 25 minut dáte jako nic. Abyste věděli, jak dlouho se ještě budete snažit, jede vám u každého videa dole odpočítávání časomírou.

Za mě super věc, když to chcete vzdát, ale zjistíte, že už "jen" 15 minut, donutí vás to se snažit dál.


Nejlepších výsledků dosáhneš v kombinaci se správným stravováním!

VYZKOUŠEJ JÍDELNÍČEK NA MÍRU

 • bez nutnosti vše vážit
 • se spoustou variant a kombinací
 • ze surovin, které máš běžně doma
 • trvalé hubnutí bez hladovění

Alpha fáze - 5 týdnů

Shaunem T. - Focus T25 - CARDIO
Shaunem T. - Focus T25 - CARDIO

Co je potřeba:

 • Odhodlání vydržet
 • Ručník
 • Pití
 • Podložka (karimatka)

Videa:

 • Cardio - spousta poskakování na rozjetí metabolismu a rozproudění krve
 • Speed 1.0 - rychlé cviky kombinované s protahováním
 • Total Body Circut - z mého pohledu nejnamáhavější z Alphy, hlavně kvůli různým obměnám kliků
 • AB Intervals - video na posílení břicha a core
 • Lower Focus - připravte se, že vás budou bolet nohy a zadek


Alpha je celkově zaměřená spíše na Cardio, měla by rozjet vaše hubnutí, posílit kondičku, abyste se mohli vrhnout na další fázi.


ZÍSKEJTE EBOOK MAKRA A KALORICKÉ TABULKY ZDARMA!


Beta fáze - 5 týdnů

Shaunem T. - Focus T25 - CORE CARDIO
Shaunem T. - Focus T25 - CORE CARDIO

Co je potřeba:

 • Činky dle vašeho uvážení (nebo expandér)
 • Dva ručníky
 • Pití
 • Podložka

Videa:

 • Core Cardio - zase se pořádně zapotíte, zaskáčete si, a plank se zvedáním nohou i rukou na konci je opravdu třešnička na dortu
 • Speed 2.0 - to je už vcelku maso, vše je hrozně rychlé, klasicky uskákané, ale hraje muzika jak z videohry a je to skvělá zábava
 • Rip´T Circuit - zde se poprvé objeví činky ale nebojte, poskakování se nezbavíte
 • Dynamic Core - za mě skvělé posilování na břicho 
 • Upper Focus - posilování s činkami na ruce


Beta mi přišla zábavnější, objevují se tu činky, takže trochu změna a pořád se jen neskáče. Očekávejte nejen zvýšení kondičky, ale i svaly by se měly začít objevovat.Gamma fáze - 4 týdny

Shaunem T. - Focus T25 - THE PIRAMID
Shaunem T. - Focus T25 - THE PIRAMID

Na tuto fázi si můžete vybrat ze dvou kalendářů. První jsou jen nová videa s tím, že v pátek cvičíte jen jednou. Ve druhém jsou nakombinovaná i videa z předešlých fází a na pátek tedy máte klasicky dvě cvičení.

Co je potřeba:

 • Činky (případně expandér nebo hrazda pro větší aktivisty)
 • Tři ručníky
 • Pití
 • Podložka

Videa:

 • Speed 3.0 - jestli vám Speed 2.0 přišel šílený, tak tohle je dvakrát šílenější, nejen že se nezastavíte a vše je hrozně rychlé, ale střídá se poskakovaní na nohou a poskakování na zemi, Speed 2.0 mě bavil víc, tohle už je trochu moc
 •  Rip´T Up - posilování na ruce 
 • Extreme Circuit - super, celou dobu máte činky v ruce, vžy se jede nejdříve pomalejší posilování, pak rychlý Burnout, moc mě to bavilo
 • The Pyramid - pyramidové cviky s činkami a bez, za mě teda vcelku zábava

Gamma se mi ze všech fází líbila nejvíc. Střídají se cviky s činkami i bez. Není to tak úskákané, videa rychle utečou, jedinou výhradu mám ke Speedu 3.0, protože ho prostě nechápu :D

Moje dojmy

Program mě ohromně bavil i když ze začátku to bylo hodně náročné. Zvýšila se mi fyzička, objevily se svaly a nějaké centimetry taky zmizely, takže ho můžu vřele doporučit. No nebudu se tu rozepisovat a přidávám foto s mým progresem :)


Časté dotazy k programu:

Je program vhodný pro začátečníky?

Řekla bych, že to si každý musí zvážit dle svého svědomí a kondice. Myslím, že začátečníci můžou začít s jednodušší verzí, a časem se prokousat k té složitější. Za zkoušku nic nedáte :) Pokud máte velkou nadváhu, tak bych asi toto cvičení s klidným svědomím nedoporučila. Rozhýbejte se třeba u něčeho od Jillian Michaels, ta není tak náročná. S velkou nadváhou se spíše zaměřte na procházky, plavání a tak podobně, jinak by to bohužel mohly odnést vaše klouby.


Musím cvičit v pátek obě videa nebo si jedno vybrat?

Za mě bych doporučila odcvičit si obě, ať už za sebou nebo jedno ráno, druhé večer, případně jsem si na začátku nechávala jedno na víkend.


Jak těžké činky mám použít?

Já používala 2 kg, ale je to čistě na vašem uvážení, a na tom, v jaké jste kondici. Vzhledem k tomu, že se cvičí každý den, doporučuji se nepřeceňovat, abyste se hned ze začátku neodpravili.


Budu mít výsledky i s jednodušší - modifikovanou - verzí?

Ano, výsledky budou, možná né takové, ale i když se u této verze neskáče, stále je to 25 minut pohybu.


Na Gammu jsou dva kalendáře, co s tím?

Jeden si vyberte, jak je vám to příjemnější, jestli jen nová videa a jedno video v pátek nebo spíše kombinace se starými videi a v pátek klasicky dvě cvičení. Někdo také cvičí nejdříve jeden kalendář, pak druhý, to už je o tom, jak se vám bude chtít. Já po těch 14ti týdnech měla Focusu dost :D


Den, týden, jsem měl/a pauzu, tak začít od začátku nebo pokračovat?

Pokud jde o nějakou rozumnou pauzu, tak bych pokračovala dál, samozřejmě pokud třeba měsíc, začala bych znovu. Jde o to, že když budete pořád začínat od začátku, brzy vás to přestane bavit. A týden pauzy nic nezmění ani neskazí, jen bude trochu náročné zase začít.


Mám si na Betu a Gammu pořizovat ten "provaz" - expandér?

Tohle je opravdu dle libosti, expandér se dá koupit v každém sportu za pár korun, takže si to s ním klidně vyzkoušejte. Mě to nějak nelákalo, zůstala jsem u činek.

Shaunem T. - Focus T25
Shaunem T. - Focus T25

Tak a to je asi vše, co mě k tomuto programu napadá. Pokud máte nějaké dotazy, ráda je zodpovím. Doufám, že se vám článek libíl, a děkuji všem co se prokousali až do konce.


Kam dál?

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.