Shaun Week - Workouty

01.08.2017
Shaun T. - Shaun Week
Shaun T. - Shaun Week

Pokud cvičíš se Shaunem T. nebo se chystáš začít, můžeš se na Facebooku připojit do naší skupinky.

Insane Basics

Shaun T. - Shaun Week: Insane Basic
Shaun T. - Shaun Week: Insane Basic

Workout trvá 31 minut i se závěrečným strečinkem a rozehřátím. Po pravdě mě moc nenadchnul a nebavil. Ale jak sám Shaun říká, je to jen začátek a rozehřátí před velkou akcí. 

Cviky se provádí v pomalejším tempu, je zde kladen větší důraz na techniku. Krom ručníku a vody (pro lehčí verzi židle) nepotřebujete vůbec nic. Každou chvíli jsou zde pauzy na pití, takže i začátečníci ho můžou bez obav vyzkoušet. 

Obsahuje cviky na dolní část těla, stejně jako ty zaměřené na "core" - ABS. Zase si ale nemyslete, že se u něj nezapotíte. Je to prostě náš oblíbený Shaun, jen ne tak zběsilý, uskákaný, ale spíše kamarádský a motivační.

Ani jeho cvičící tým tentokrát nejsou jen "vysportovanci", kterým jejich kondici závidíte. Spíše působí, jako lidé z ulice, které jen tak mimochodem někde odchytil. A po pravdě už na tomto prvním videu je na některých vidět, že by si účast v programu raději rozmysleli.  

Pure Cardio 2

Shaun T. - Shaun Week: Pure Cardio 2
Shaun T. - Shaun Week: Pure Cardio 2

Tento workout vám dá zabrat už trochu více. Připravte se, že se zapotíte a některé už začnou pobolívat a pálit stehna. 

Na druhou stranu trvá 25 minut, pokud si odpočítáte rozcvičku a závěrečné protažení, tak jen 15 minut. V těchto minutách ale pořádně makáte, pauzy na pití zde nejsou. Můžete si je však samozřejmě udělat dle svého uvážení.  

Pro některé může být pozitivní zprávou to, že necvičíte na zemi. Prostě celou dobu poskakujete na nohou, takže tentokrát si karimatku ani židli připravovat nemusíte.  

Celkově už je cvičení zábavnější než první, určitě doporučuji si připravit ručník a dostatek vody. Tentokrát jsem tak zklamaná nebyla, člověk už si vcelku dobře mákne, i když stále ještě to není ten Shaun, kterého známe

Možná se trochu začínám bát, co bude další dny, když se má náročnost spíše stupňovat a toto byl teprve druhý den. Ale samozřejmě už se moc těším na zítřek, kdy vám napíšu další recenzi :) 

Insane Weights

Shaun T. - Shaun Week: Insane Weights
Shaun T. - Shaun Week: Insane Weights

Jak už název napovídá, tentokrát si vezmete činky do ruky a dáte zabrat hlavně svalům na rukou.

Začínáme klasickým rozehřátím, které je bohužel stejné, jako v předchozích dvou workoutech. Takže žádné překvapení, ale svůj účel splní. Činky si vyberte podle své kondice a možností. Nic se nemá přehánět, ale zase cvičit s úplně lehkými nepřinese kýžené výsledky. Já použila činky o hmotnosti 3 kg, a to z prostého důvodu, že jiné nevlastním.

Po cca sedmi minutovém rozehřátí se tedy vrhneme na věc. Čeká vás 25 minut hry s činkami s několika pauzami na pití. Cvičení je rozvrženo do tří bloků. První dva zvedáte činky na různé způsoby, třetí je formou pyramidových cviků, kdy se opakování každého z nich navyšuje. Na konci najdete i krátké protažení.

Workout určitě není špatný pro začátečníky, mohl by se líbit i pokročilým. Hlavně samozřejmě záleží na tom, jakou váhu činek zvolíte. Mně přišel vcelku jednoduchý, ale je pravda, že to bude asi těmi lehkými činkami. Kdybych měla například 5ti kilové nebo víc, už by to taková legrace nebyla. Každopádně doporučuji vyzkoušet těm, kteří už jsou otrávení ze Shaunova věčného poskakování a chtějí změnu.  

25 ABS

Shaun T. - Shaun Week: 25ABS
Shaun T. - Shaun Week: 25ABS

O čem bude tento workout je už z názvu zřetelné, dnes se zaměříme na bříško. Ale před tím, než začneme, dáme si klasické rozehřátí. Ano, to stejné jako všechny předchozí dny, mám takový pocit, že brzy se mi o něm bude i zdát.

Pak si rozložíme podložku a trochu se necelých 20 minut potrápíme na zemi. Střídají se cviky na zádech, na břiše a v planku. Taková známá klasika, která nikoho neurazí ani neuchvátí. 

Zase si to mohou vyzkoušet i začátečníci, případně se přeorientovat na cviky na židli. Nečekejte nic světaborného, ale pěkně se zapotíte a břichu dáte zabrat. Tento workout bych doporučila spíše jako doplňkový k nějakému plnohodnotnému cvičení.

Ripsanity

Shaun T. - Shaun Week: Ripsanity
Shaun T. - Shaun Week: Ripsanity

Rozcvičku jsem tentokrát vynechala a raději vyluxovala (ne ledničku, ale podlahu) a vytřela. Protože dávat tu stejnou už po páté, z toho by mi asi přeskočilo.

Pak ale přišlo velké překvapení. Tento workout, pokud si odpočítáte rozehřátí a protahování, má více než třicet minut. Potřebujete činky, vodu a určitě i ručník. Co vás čeká? Spousta zajímavých variací, dokonce celých sestav cviků s činkami, které jsou nápaditě poskládané a moc zábavné. Opakování cviků se stupňuje a vy budete mít pocit, že ze sebe opravdu vydáváte maximum. Svaly dostanou zabrat, a vy se pořádně zapotíte.

Pokud byste si přišli málo schvácení, posledních pět minut vám Shaun naordinuje rychlé uskákané cardio, abyste na konci padli k zemi se skvělým pocitem, že jste pro sebe opravdu něco udělali.

Workout se bude líbit jak začátečníkům, tak i pokročilým, protože je zajímavý, hudba k němu pěkně sedí a Shaun chvílemi koulí očima tak, že se musíte smát. 

Já jsem tedy nadšená a určitě si ho v blízké době zopakuji, ideálně s těžšími činkami, i když asi budu riskovat, že mi upadnou ruce.  

Speed 4.0

Shaun T. - Shaun Week: Speed 4.0
Shaun T. - Shaun Week: Speed 4.0

Kdo už nějaký Speed zažil, tak už přibližně ví, co čekat. Připravte si pár ručníků a pár litrů vody. Je to vlastně Cardio workout ve zběsilém tempu, kde se opakuje několik cviků ze kterých se pak nakonec spojí jakási "sestava". Moc nevím, jak rozumněji to popsat.

Takže jaký je tento Speed? Klasicky rychlý, uskákaný, upocený se skvělou muzikou. První půlka je vážně sympatická, zaskáčete si do hudby, pěkně se zapotíte a myslím, že i pobavíte. Kámen úrazu je ale půlka druhá, která se prakticky celá odehrává na zemi v planku. Nebo tedy, abych to upřesnila, skočíte do planku, tam buď boxujete, děláte plank walk nebo hýbete nohama, pak honem vyskočit a znovu na zem. Je to bláznivé, je to náročné, nic pro slabé nátury nebo ty, kdo mají například problémy s tlakem (přiznávám se, že i mně se v jednu chvíli z toho nahoru-dolů udělaly mžitky před očima).

Celkově je ale tento Speed povedený, i když část strávená na zemi mi přijde zbytečně náročná. Takže doporučuji vyzkoušet, zase jak pokročilým, tak i těm méně zkušeným, kteří si mohou práci ulehčit modifikovanou verzí se židlí.  

Dig Deep

Shaun T. - Shaun Week: Dig deep
Shaun T. - Shaun Week: Dig deep

Poslední workout Shaunova týdne. Začneme již klasickou (a pro mě už nenáviděnou) rozcvičkou, a pak nás čeká 14 cviků, ze kterých každý provádíme minutu. Pauzy na pití si děláte podle sebe, Shaun vás vydechnout nenechá. Pomůcky nejsou potřeba krom vody a ručníku žádné.

Idea je, vydržet co nejdéle, i když už nemůžete, pokračovat dál a trochu se vyhecovat. Najdete zde rychlé cardio, cviky posilovací, i pomalejší na rovnováhu a soustředění.

Náročné to je, ale zase ne tolik, že by to bylo nezvladatelné. Alespoň si vyzkoušíte, jak dlouho vydržíte, a jakou máte kondici.  

Jaké jsou mé dojmy?

Program bych doporučila spíše začátečníkům a mírně pokročilým. Je to pro vás vlastně taková zkouška, zda jste schopní týden cvičit a také seznámení se Shaunem a jeho stylem cvičení. Díky tomu, že se střídají workouty s činkami, na břicho i cardio, uděláte si ucelenou představu, co můžete od Shauna a jeho dalších programů očekávat.

Workouty mě vcelku bavily, ale po pravdě jsem trochu zklamaná, protože jsem čekala, že budou náročnější. Každopádně si ale ještě někdy zacvičím Ripsanity a i ten bláznivý Speed 4.0, za ty má Shaun moji pochvalu :)  


Kam dál?

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Trápí vás vypouklé břicho, kterého se vám stále nedaří zbavit? Nemusí to být jen vašimi špatnými stravovacími návyky nebo nedostatkem cvičení. Problém je v tomto případě často trochu někde jinde, a to v ochablých hlubokých břišních svalech a slabém hlubokém stabilizačním systému vašeho těla. O těchto svalech se moc nemluví, řada lidí o nich vlastně...

Diastáza - rozestup břišních svalů. Hodně se o ní mluví v souvislosti s porodem, ale nemusí být způsobená jenom jím. Mohou ji mít také muži, děti nebo ženy, které nikdy nerodily. I když se o ní v poslední době začíná více mluvit a hodně žen ji začíná řešit, je i mnoho těch, kdo o ní nemá vůbec tušení a...