Hubnoucí výzva 2: Pitný režim

02.09.2021

Vítám vás u druhého článku naší hubnoucí výzvy. Tentokrát se zaměříme na pitný režim, protože ten hodně lidí podceňuje, ale je velice důležitý nejen pro naše hubnutí, ale také pro krásnou pleť a naše zdraví. Takže se tento týden zkusíme naučit pravidelně a dostatečně pít.

Benefity správného pitného režimu:

 • pomáhá k odvodnění oraganismu - mizí otoky a "nafouklé" bříško

 • vyplavuje nečistoty z organismu, takže ho detoxikuje

 • vaše pleť bude více vypnutá, krásnější a jemnější

 • celulitida pomalu mizí

 • omezuje únavu a deprese

 • a samozřejmě celkově pomáhá vašemu zdraví

Obsáhlejší povídání o pitném režimu najdete v tomto článku.

Když teď víte, jak vám správný pitný režim může pomoci, podíváme se na to, co do něj počítá, a co naopak ne.

Voda:

Nejlepší a nejprospěšnější je prostě obyčejná voda. Bez příchutě, bez bublinek, klidně z kohoutku. Pokud vám samotná nechutná, můžete si do ní přidávat ovoce, bylinky, případně třeba nějaké zdravé slazení (za sebe doporučuji ovocné Flavdrops). Bublinky také  nejsou zakázané, jen není dobré stavět pitný režim pouze na nich.

Čaje:

Z čajů si vyberte ty, které vám chutnají. Jediné, na které si dejte pozor jsou čaje ovocné, protože ve vysokém množství způsobují překyselení organismu a dále černé čaje, obsahující kofein, který naopak podporuje odvodnění. Jestli si chcete trochu osladit život, přidejte si do čaje čekankový sirup (chutná skoro jako med, nesladíte cukrem, ale vlákninou, prodává ho například DM, Rossmann, Tesco nebo Albert). V létě jsou skvělé ledové čaje, ale to už asi nebude aktuální, uvidíme :)

Článek o tom, čím sladit najdete tady.

Káva:

Kvalitní káva se při hubnutí doporučuje. Ale samozřejmě bez cukru, na její doslazení můžete zase použít některé ze zdravých sladidel. Kávu kvůli obsahu kofeinu ale do pitného režimu nezapočítávejte. Naopak si k ní vždy přidejte sklenici vody.

Alkohol:

Asi je vám jasné, že alkohol ke zdravému živnotnímu stylu moc nepasuje, zkuste ho tedy omezit na minimum. A ne, ani ten se do pitného režimu nepočítá.

Slazené limonády, džusy, ochucené vody:

Ve všech těchto nápojích je velké množství přidaného cukru a chemie, zkuste je tedy postupně omezit a nakonec i vyřadit. Asi byste se divili, kolik cukru je jen v jedné malé skleničce těchto dobrot. Zkuste někdy otočit lahev a obsah cukru si přepočítat na kostky cukru (cca 5g cukru - jedna kostka), myslím, že pak už si žádnou takovou limču nedáte. Co se týče limonád bez cukru, většinou jsou opravdu bez kalorií, takže pro hubnutí bez problémů, ale obsahují hodně chemie, éček a tak dále, takže nic dobrého pro zdravý životní styl.


 • se spoustou kombinací a možností
 • ze známých a běžně dostupných potravin
 • žádné zázračné přípravky a drastické diety
 • s kuchařkou jednoduchých receptů
 • s návodem na zdravé hubnutí a životní styl
 • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

Jak se naučit dodržovat pitný režim?

Hodně lidí si myslí, že je nutné se napít až ve chvíli, kdy má tělo žizeň, obhajují to tím, že si tělo samo řekne. Ne, neřekne. Pokud nejste zvyklí dostatečně pít, tělo si prostě samo neřekne. Proto je nutné se pít naučit. Může vám k tomu pomoci několik menších vychytávek.

1. Mějte sklenici s vodou pořád na očích. Nalijte si vodu a nechte si ji třeba na stole u počítače nebo tam, kde trávíte většinu času.

2. Pořiďte si nějakou pěknou lahev na pití, kterou budete s sebou nosit v kabelce. Kdykoli na ní pak při hrabání a hledání klíčů narazíte, připomene vám to, že je potřeba se napít.

3. Doma na stůl si připravte nějaké dobré pití. Třeba výše zmíněný ledový čaj, konvici s vodou a ovocem, prostě pití, které je zdravé a chutná vám. Zase to budete mít na očích a spíše si na pitný režim vzpomenete.

4. Pokud jste vlastníkem chytrého telefonu, můžete si do něj nainstalovat některou z aplikací, která bude pitný režim hlídat za vás (ne, nenapije se za vás, ale včas vám pití připomene). Existuje spousta takových vychytávek, v některých plavou rybičky a vy jim zvětšujete rybníček, některé jen počítají sklenice, je jich prostě opravdu mnoho a různorodých. Za mně je to fajn pomůcka, je to takové učení hrou :)

A přejdeme k tomu hlavnímu, co je předmětem této výzvy, kolik toho tedy za den vypít?

Doporučuje se vypít cca 0,35 - 0,4 vody na kilogram vaší váhy. Pokud máte větší podíl tuku v těle, % tuku se pak odčítá a počítá se to trochu složitěji.


Pro zjednodušení si tedy naordinujeme 2 - 2,5 l za den, a to je naše nová výzva.


Pamatujte na to, že v horkých dnech nebo při cvičení se vaše potřeba vody ještě zvyšuje.

Jestli jste do teď pili hodně málo, nelámejte to přes koleno, postupně příjem tekutin navyšujte, nic by se nemělo dělat násilím. Uvidíte, že při troše snahy se vám brzy povede dosáhnout ideálního stavu. A výše zmíněné benefity za to přeci stojí :)

P.S. Pokud vám tato výzva přijde málo hubnoucí, věřte, že bez pitného režimu to prostě nepůjde. Takže skleničku (ideálně ne s vínem) do ruky, a jdem na to!


Nejnovější články na webu:

 

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.