10 nejčastějších omylů hubnoucích začátečníků, které jim podráží nohy.

14.04.2019

Musím omezit jídlo

Možná vás to překvapí, ale většina lidí nemá kila navíc proto, že by jedla moc, ale naopak proto, že jí málo a nevyváženě. Takže když začnou jíst ještě méně, možná dostanou tělo do ještě většího šoku, a nějaké to kilo půjde dolů, ale z dlouhodobého hlediska nevyhrají. Tělo si totiž začne ukládat ještě větší tukové zásoby, metabolismus se zpomalí a přijde takové to období, kdy má člověk pocit, že přibírá i po vodě. Kdykoliv se nají jen o trochu víc, nastane jojo efekt. Člověk se pak ocitne v začarovaném kruhu, kdy cokoliv sní, je to špatně a i když se moc snaží, prostě nehubne. Pak se uchyluje k čím dál drastičtějším dietám, podkopávající jeho zdraví, a výsledky stále v nedohlednu. Takže jíst dostatečně, zdravě, vyváženě. Omezování nikam nevede.


Místo příloh budu jíst zeleninu

Vynech přílohy, a zhubneš. Toto moudro už jsem četla mnohokrát ve spoustě diskuzních skupin. "Místo příloh jím už jen zeleninu, a hubnutí jde jako po másle." Jestli uvažujete o tom, že zapomenete na ty voňavé pečené brambory z trouby, rýži a oblíbené těstoviny, jen abyste zhubnuli, tak o tom uvažovat přestaňte. Není to totiž vůbec nutné. Jak to s těmi přílohami funguje, proč se tolika lidem bez nich podaří nějaké to kilo shodit? Je to jednoduché, pokud člověk tloustnul tím, že jedl hodně, tak prostě bez příloh jí méně, tím pádem hubne. Stejné by to bylo jako kdyby vyřadil z jídelníčku cokoli jiného. Plus jsou přílohy prakticky sacharidy, které váží vodu v těle, takže když je vynecháte, voda odejde, a máte nějaké kilo dole. Ne tuku, ale vody. A nám by se přeci jen hodilo víc shodit ten tuk. A co když pak začnete přílohy zase jíst? Přijde jojo efekt, voda je zpět a s ní i bonus v podobě pár kilo navrch k těm předchozím. Takže taky ne. Víc o sacharidech a proč se jich nebát se dočtete v tomto článku.


Nebudu jíst nic sladkého

Pokud jste náruživý milovník dortíku ke kávě a čokolády, tak s vámi toto rozhodnutí pravděpodobně dost zamává. Už za pár dní si budete vyčítat, že jste s hubnutím vůbec začali, a do týdne sníte všechny zásoby sušenek, které máte schované ve spíži. Hubnutí není o tom si něco odpírat, jde o to, najít vhodnou zdravou alternativu. Existuje spousta zdravých a nekalorických sladidel - povídání o nich najdete tady. Díky nim si doma můžete dělat zmrzlinu, péct dortíky, bábovky, koláče, buchty... prostě co hrdlo ráčí, a to vše bez výčitek. Pak se hned hubne lépe a s větší radostí :)


Vyřadím z jídelníčku pečivo

Toto je stejný případ jako příloh. Vyřadit jakoukoli složku stravy, na kterou jste zvyklí, je prostě hloupost. Většině lidí budou ty křupavé rohlíčky prostě scházet, já bych určitě byla jedním z nich. Nebojte se pečiva, volte ale to, které není z klasické bílé mouky (nemá v sobě nic prospěšného, mouka je ochuzená o vše, co jí delalo kvalitní). Kupujte celozrnné, žitné, špaldové, ... v obchodech je obrovský výběr. Určitě najdete to, které vám zachutná, od celozrnných rohlíků, toustového chleba až po různé druhy chlebů. Pokud máte trochu času, můžete si pečivo upéct i doma. Víc povídání o pečivu a jaké vybrat zase najdete v mém předchozím článku.Místo cukru budu používat nějaký zdravý sirup nebo med

Pořád převládá všeobecný názor, že různé sirupy (datlový, rýžový, sirup z agáve atd) jsou velmi zdravé a dietní. Nevím, zda za to můžou poutavé reklamy, pěkné obaly nebo to, že když je to přeci z ovoce, zdravé to být musí. Teď vás tedy asi hodně zklamu, ale všechny tyto sirupy (až na sirup čekankový) jsou prostě cukry, stejně jako med. Ano, v medu navíc najdete i zdraví prospěšné látky, ale z hlediska hubnutí je to cukr. Stejně jako třtinový cukr, to je taky cukr, jen jinak barevný. Máte tedy dvě možnosti, buď zůstaňte u těchto sirupů, medu a cukru, ale budete mít na paměti, že ten cukr tam prostě je, a nebudete je jíst ve velkém množství. Nebo místo cukru koupíte nějaké sladidlo, vhodné pro hubnutí.Přestanu pít kávu

Nějakou dobu už po internetu koluje HOAX, kde nějaký doktor varuje, ať nepijete kávu s mlékem, jinak je snad do roka a do dne po vás. Po pravdě mě docela udivuje, jak dlouho se tato fáma šíří a lidé jí věří. Takže za prvé, kávu při hubnutí můžete pít dle libosti, samozřejmě ideálně neslazenou cukrem a kvalitní, trocha mléka do ní vás opravdu nezabije. Jak víme, káva obsahuje kofein, a ten urychluje celé tělo. Takže i spalování a vaše hubnutí. Pokud tedy zkoumáte, jaký spalovač tuků byste si koupili, stačí vám dát si před cvičením kávu, a víc nepotřebujete.


Musím cvičit, jinak nebudu hubnout

Hodně lidí si myslí, že pokud nebudou cvičit, tak nezhubnou. Proto pro jistotu ani nezačínají, potože to přeci nemá smysl. Ale to je samozřejmě hloupost, redukce je hlavně o jídle, cvičení je jen takový doplněk, který vám pomůže hubnutí urychlit a zpevnit postavu. Hubnout ale můžete i bez cvičení. Z mé zkušenosti většina lidí, kteří se na hubnutí vrhnou s tím, že necvičí, tak časem cvičit začnou. Proč? Protože po pár sundaných kilech mají více energie a chtějí své hubnoucí úspěchy co nejvíce podpořit. Takže začněte správně jíst a to další přijde samo.


Je nutné najet na nějakou dietu

Internet je plný různých "zaručených" diet. Ať už jsou to očistné kůry, nějaké tabletky, náplasti na nohy, detoxikační čaje nebo takové ty diety tipu jez jen mrkev, nevěřte tomu, nezačínejte s tím. Jak jednou najedete do kolejí "věčné dietářky" jste prostě lapeni. Nakonec budete zoufalí, protože nic nebude fungovat, jak má, bude vám líto promarněného času plus jediné, co tyto diety umí je pochroumat zdraví, vyluxovat peněženku a nadělit vám pěkný jojo efekt. Takže, jak někde uvidíte nadpis článku "dieta" utíkejte, co vám nohy stačí.


Spoustu potravin musím vyřadit a zapomenout na ně

Co jíst a co nejíst při hubnutí? Sama si pamatuji, jak jsem s hubnutím začínala, pročítala jsem diskuze a články ve snaze zjistit, jaké potraviny můžu a jaké ne. Zjištění, že nemůžu prakticky nic, pro mě nebylo zrovna milé. Mrkev je zdravá, ale sladká, tak tu ne. Vajíčka zdravá, ale je v nich hodně tuku, ty taky ne... a maso jen kuřecí. Resumé mého výzkumu bylo asi takové, že bych měla jíst jen listovou zelenou zeleninu s kouskem kuřecího na páře. Super, to člověka opravdu potěší a dodá mu elán do jeho hubnoucí snahy. Nebojte, takhle to opravdu nefunguje. Pokud chcete hubnout, neznamená to automaticky zapomenout na většinu oblíbených potravin. Jíst můžete prakticky vše, jen je nutné přemýšlet o kvalitě, množství potravin, a o tom, zda jsou zdravé. Místo slaných salámů, ve kterých není snad ani ždibec masa, jen sůl a zbytky, si kupte vysoko% šunku, místo Milky, která s čokoládou nemá nic společného, sáhněte po čokoládě s vysokým procentem kakaa. I párky se dají pořídit s 90% masa, pokud jste jejich milovník. Stejně jako si můžete udělat domácí hranolky z brambor, hamburger s celozrnnou bulkou a kvalitním masem nebo smažený sýr pečený v troubě místo ve friťáku. Dál můžete prakticky vše, co máte rádi, jen trochu zdravěji. Pozor na potraviny, které se tváří, jako zdravé, ale nejsou.


Až tyhle věci zvládnu a zhubnu, konečně se pořádně najím!

Mnoho lidí se pouští do hubnutí s tím, že teď se budou nějaký čas trápit, jíst něco, co je pro ně fakt hnusné, ale až konečně dosáhnou vysněné váhy, pořádně si to vynahradí. Hubnutí by pro vás měla být zábava a něco nového. Objevování nových jídel, potravin a jejich kombinací. Nemělo by vám nic scházet, něměli byste slintat u ledničky a mučit se hlady. Je to nová cesta za zdravím a krásnou postavou, po které se vydáte a už z ní nesejdete. Pokud budete hubnout s tím, že budete strádat a těšit se až to skončí a vy se konečně pořádně najíte, tak nejen, že nikdy nezhubnete, ale jen se zbytečně týráte.

Nejnovější články na webu:

 

Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

V mnoha z nás je stále zakořeněno přesvědčení, že pokud chceme zhubnout, měli bychom se věnovat cardio tréninku a vyhýbat se silovému cvičení. Toto platí hlavně u žen, které se cvičení se závažím obávají z toho důvodu, že s ním nejen nezhubnou, ale ještě ke všemu přiberou svaly, díky kterým se spíše než svému ideálu přiblíží Hulkovi. Proto se...

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.