10 zaručených a jednoduchých tipů, jak začít hubnout.

03.09.2020

Chcete se pustit do hubnutí, ale vůbec nevíte, jak začít? Tak se pojďme podívat na několik jednoduchých, ale zaručených rad, které odstartují vaše hubnutí a cestu za vysněnou postavou.

1. Dodržujte pitný režim

Začněte si hlídat, kolik toho za den vypijete. Uvádí se, že byste měli vypít cca 35-40 ml vody na kilo své váhy. Opravdu se snažte pít vodu, kterou si můžete ochutit dle libosti. Například citronem, okurkou, různými druhy ovoce nebo existují i různá sladidla jako například Flavdrops a podobné.

Jestli nejste zvyklí pít, musíte se to naučit. Jak na to? Například jsou různé zábavné aplikace do mobilního telefonu, které vám s tím pomohou. Dále může pomoci, mít pořád připravenou sklenici s vodou na očích, případně si pořídit nějakou novou pěknou lahev, kterou budete všude brát s sebou, abyste nezapomínali.

Když začnete více pít, tak vám to kromě zdravotních benefitů přinese to, že omezíte své zavodnění, může vám splasknout bříško, zmenšit se oteklé nohy a celkově se budete cítit lépe. Více o tom najdete ve článku o pitném režimu.

2. Omezte sladké

Zkuste postupně omezit příjem sladkostí a sladkých limonád. Místo klasického cukru si domů kupte nějaké z vhodných sladidel, jako je například xylitol (březový cukr), stevie, erythritol nebo čekankový sirup (zde je sladící složkou vláknina, takže to není jen jeden z dalších tak módních sirupů, které se tváří zdravě, ale bohužel zdravé nejsou). Tím jsme u toho, že hodně lidí sladí místo klasickým cukrem, tím třtinovým, medem nebo výše zmíněnými sirupy (agávový, datlový, ...), těmito sladidly si bohužel nepomůžete. Vše je to prostě cukr. Ano, med má oproti "obyčejnému" cukru více vitamínů, ale stále je to cukr, obzvlášť po tepelné úpravě.

Co vám omezení cukru přinese je asi zřejmé, vaše váha vám jiste poděkuje, a zdraví také. Jestli váháte, jaké sladidlo zvlolit, tady najdete jejich výčet a popis.


Potřebujete pomoci se shazováním přebytečných kil? Ráda vám poradím a pomohu!

  • se spoustou kombinací a možností
  • vždy budete vědět, kolik čeho sníst
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

3. Jezte více zeleniny

Že je zelenina zdravá určitě všichni víte, ale jejím dalším plus je vysoký obsah vlákniny, která navozuje větší pocit sytosti, nemáte tedy delší dobu hlad a chutě. Začněte třeba tím, že si ke dvoum jídlům denně přidáte porci zeleniny, není na tom žádná věda, a vašemu hubnutí to určitě pomůže.

4. Vyspěte se

Věděli jste, že nedostatek spánku a přemíra stresu vám mohou vaši hubnoucí snahu pěkně zkomplikovat? Stejně tak vám ale spánek může s hubnutím pomoci. Že není čas se vyspat? Prostě si ho udělejte. Vím, že to není jednoduché, ale dobrý spánek je nejen velice důležitý pro vaše hubnutí, ale hlavně klíčový pro vaše zdraví a psychickou kondici. Nepodceňujte důležitost spánku, uvidíte, že se vám to vrátí nejen v tom, že hubnutí půjde snáze, ale hlavně ve vašem zdraví, psychice a výkonnosti.

5. Omezte solení

Nejen, že hodně solit není zdravé, ale sůl také podporuje přebytečné ukládání vody v organismu. Sůl nepřijímáte jen ve chvíli, kdy si něco osolíte, je skrytá ve velkém množství potravin. Nejen v polotovarech, salámech, mazacích sýrech, ale třeba také v pečivu. Pokud solení omezíte, a spolu s tím začnete více pít, vaše tělo se zbaví přebytečné vody, což minimálně pohledově a na váze způsobí to, že budete lehčí a útlejší.

6. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné

I když mnozí tvrdí opak, při hubnutí se nemusíte pečiva vzdát. Ale je důležité dobře vybírat. V obchodech se zaměřte na výběr pečiva celozrnného, žitného, naopak vypusťte to pšeničné a bílé rohlíky. Stejně tak si vybírejte mouky zdravé (špaldová, rýžová, kokosová, ...), místo klasických bílých pšeničných.

Jak vám to pomůže s hubnutím? Ve zdravějším pečivu je více vlákniny, která, jak už jsme si psali, je pro hubnutí velmi důležitá. Takže zase na déle zasytí a má i zdravotní benefity.
Pokud se pečiva stále obáváte, můžete si v tomto článku přečíst, proč nemusíte.

7. Zvyšte příjem zdravých tuků, omezte nezdravé

Teď možná nevíte, co si o tom myslet. Při hubnutí se tuky přeci moc nenosí, ne? Tuky jsou ale pro tělo velice důležité. Problém s nimi je ten, že jich většina lidí jí až moc a vybírá si tuky nezdravé. Kde tedy najdete ty správné tuky? V oříšcích, semínkách, avokádu, mezi oleji volte do studené kuchyně olivový, na smažení řepkový či olivový z pokrutin (ale ani s těmi to moc nepřehánějte). Případně se vyhněte smažení úplně, pečte v troubě na pečícím papíře nebo používejte pánev s nepřilnavým povrchem.

Pokud omezíte tuky, obsažené v klobásách, salámech a podobně, a spolu s tím nadměrné používání tuků na smažení, můžete se těšit nejen na zdravější tělo a krásnější pleť, ale zase také na to, že hubnutí půjde o něco lépe.

8. Jezte pravidelně

Hodně lidí jí velice nepravidelně, přes den na jídlo zapomínají a pak večer vše dohání tím, že u televize spořádají pár sáčků brambůrek, které zají nějakou tou sušenkou. Pokud se tomuto chcete vyhnout, nastolte si nějaký režim, kdy budete jíst. Je jedno, jestli to bude po třech hodinách nebo jenom tři jídla denně. Musí to být ale pravidelné, aby si tělo zvyklo na stálý přísun živin a nehladovělo.

Svému hubnutí tímto pomůžete zcela jasně. Za prvé nebudete mít večer chuť vyjíst celou lednici, a za druhé tělo dostane vše, co je třeba a nebude si syslit tukové zásoby, takže pomalu začnou mizet.

9. Zařaďte do každého svého jídla bílkoviny

Bílkoviny najdete například v mase, rybách, mléčných výrobcích, vajíčkách, ale také v luštěninách i oříšcích. Jejich výhodou je to, že vás více zasytí a zbaví neustálých chutí na sladké a nezdravé dobroty. Hlídejte si, ať je máte obsažené v každém vašem jídle a hubnutí vám půjde jako po másle.

Dostatečný příjem bílkovin je při hubnutí naprosto klíčový a z mé zkušenosti jich má většina z nás ve stravě velký nedostatek. Zařaďte je do svého jídelníčku a dočkáte se úžasných změn. Nebudete trpět hlady a nezvladatelné chutě přejdou.  Víc o tom se dočtete v tomto článku.


10. Kam to jde, jděte pěšky, zacvičte si

Všichni víme, že pohyb při hubnutí pomáhá. Ale většina z nás si pořád říká, že na velké cvičení nemá čas. Nejde o to, jít hned do posilovny nebo uběhnout půl maraton. Stačí pohyb zařadit do běžné činnosti. Pokud to jen trochu jde, choďte pěšky. Ať už do práce, za kamarádkou, pro děti do školy. Nejezděte výtahem nebo po eskalátorech, vyšlápněte si schody. Pokud chcete trochu motivace, stáhněte si do telefonu aplikaci krokoměr, která vám bude kroky za den počítat. Uvidíte, že až se vám tam kroky začnou načítat, začne vás to bavit a přinutí se snažit ještě o něco víc.

Proč pohyb pro hubnutí pomáhá je zřejmé, a žádný pohyb není špatný nebo není málo. I pár kroků na víc vaší snaze hodně pomůže.

I když výše zmíněná chůze je skvělá, tak určitě není na škodu si najít i nějakého "akčního" koníčka. V okolí jistě najdete nějakou kamarádku nebo známého, co chodí běhat, na kolo, na brusle, hrát squash, tancovat břišní tance nebo cokoli jiného. Zkuste to také. Tím, že v tom nebudete sami, je větší šance, že vás to chytne a začne bavit. Je zbytečné chodit na cvičení, které vás nebaví. Možností je spousta, najděte to nejlepší pro sebe.

Nepřemýšlejte u výběru nad tím, u čeho se vám bude nejlépe hubnout. Vycházejte z toho, co vás baví, vyčistíte si u toho hlavu a naberete nové síly.

A poslední rada na závěr. Nezařazujte moc změn najednou. Začněte jednou, dvěmi, a až si na ně zvyknete, přidávejte další zdravé návyky. Je tak větší pravděpodobnost, že hubnutí, jako už tolikrát, nevzdáte proto, že vás to prostě přestane bavit a bude na vás toho prostě moc.

Přeji Vám hodně zdaru a úspěšné hubnutí. Pokud byste měli nějaké dotazy nebo chtěli s hubnutím pomoci, můžete mě kontaktovat.

Kam dál?

Všimla jsem si, že mnoho lidí svádí svůj neúspěch s hubnutím na to, že jsou jednoduše zavodnění. Proto prvním krokem, který ve své hubnoucí snaze podniknou, je úprk do lékárny pro nějaký zázračný odvodňující preparát nebo detoxikační kůru. Vždyť přeci, když se odvodním, tak zhubnu. Za ta kila navíc nemůže to, že se jen válím na gauči a jím samé...

Začalo nám svítit sluníčko, blíží se to hezké období, kdy se budeme moci procházet jen v krátkých kalhotách, šatech nebo prostě v plavkách po pláži. To je super, nás všechny to určitě těší. Co ale docela dost z nás netěší je to, že tam ukážeme třeba nějakou tu "pneumatiku" kolem pasu a další drobné nedostatky, které bychom si raději nechali...

Rozhodli jste se začít s kalorickými tabulkami. Vše pečlivě zadáváte, hlídáte si, co jíte, ale efekt nula. Máte chuť se na to vykašlat, tohle na vás asi prostě nefunguje. Než se s tím rozhodnete definitivně seknout, mrkněte, zda neděláte jednu z nejčastějších chyb.