Jak na břicho po porodu

26.04.2023

Mám tu už třetí článek o břiše v řadě než se vrhneme zase na jiné téma. Tentokrát si zkusíme vše o hubnutí břicha tak nějak shrnout, abyste měli představu, kde může být váš problém, a jak ho začít řešit. Hubnutí po porodu totiž může být pro většinu žen pořádná fuška. Ale i když dosáhneme cíle v tom, že se dostaneme na rozumnou hmotnost a vypadáme tak, jak bychom si přály, přijde další "problém" a tím je břicho. Bojujeme se striemi, vytahanou kůží, diastázou a podobnými problémy. Takže i po tom, co jsme dosáhly pěkného úbytku váhy a mohly bychom na sebe být pyšné, stejně se stále schováváme v jednodílných plavkách a stydíme se naše bříško ukázat světu. 

Pravdou ale je, že vzhledem k tomu, jak v období těhotenství břicho nás žen dostává zabrat, není divu, že pak už prostě nevypadá tak, jako vypadalo před ním. Ano, jsou ženy, které nemají diastázu, strie a po příchodu z porodnice domů mají břicho výstavní. Může za to genetika, elasticita kůže, jejich životní styl před a v těhotenství, cvičení, pohybová aktivita celkově a spousta dalších aspektů. Ale pravdou je, že většina žen si z porodu prostě nějaký ten "šrám" odnese. Když už ne z porodu tak často právě z hubnutí po něm, kdy po zhubnutí nadbytečných kilogramů zůstane i povolená kůže, se kterou už cvičení a vyvážený jídelníček prostě nic  moc nesvede.

Asi teď čekáte nějaké to moudro ve stylu "berte to jako vizitku toho, že jste matka" nebo "pyšněte se svými striemi, ukazují vaše úspěšné mateřství" ... tohle jsem několikrát někde četla a jo, třeba to tak hodně žen má, já prostě tak úplně ne, a nemyslím si, že jen kvůli tomu jsem povrchní, jen to prostě beru jinak. Takže pro vás všechny, kdo to berou taky jinak mám pár rad, které mohou zabrat a vaše břicho vylepšit. Neslibuji, že bude vypadat tak, jak vypadalo před těhotenstvím, ale může zase vypadat tak, že se nebudete stydět vystavovat v létě na pláži. Základem je zjistit, kde je vlastně s tím břichem problém. 

Tuk na břiše

První, na co je potřeba se zaměřit je, zda je problémem na břichu opravdu jenom povolená kůže nebo i nějaký ten tuk? Pokud je tam tuk, máte to vcelku "jednoduché". Správným jídelníčkem ho dostanete pryč, a břicho bude hned vypadat lépe. V tomhle případě je potřeba se dostat do lehkého kalorického deficitu (správně jíst, případně i přidat pohyb), aby tuk pomalu a jistě mizel. Pokud jste po porodu jen chvíli a zatím plně kojíte, nezapomeňte svůj denní příjem kojení uzpůsobit (kojení je totiž pro tělo velký energetický výdej a pokud s ním nebudete počítat, tak se dostaví pocity únavy, vyčerpání, bolesti, hlavy atp.).

Jestli myslíte, že váš problém je tuk a chcete změnit jídelníček, abyste to napravili, můžete mrknout na článek, kde jsem sepsala takových deset hlavních bodů, na které se v jídelníčku soustředit. Většinou bývá problém v nedostatečném příjmu bílkovin a vlákniny, naopak nadbytku jednoduchých sacharidů a tuků. Případně celkově nevyváženém denním příjmu. 

Případně jestli vůbec nevíte, co je to kalorický deficit/kalorie a k čemu vám může být při hubnutí ku prospěchu, podívejte se na článek, kde je vše vysvětlené. 

Nafouklé břicho

V tomto případě je potřeba se začít soustředit na jídelníček jako celek. Jsou nějaké potraviny, které vám nedělají dobře, máte nějaké potravinové intolerance? Dál je třeba se soustředit na dostatek vlákniny ve stravě a správný pitný režim (ten z mé zkušenosti dělá problém většině lidí a při jeho kvalitním dodržování pak břicho hezky splaskne). Dál tu svoji roli hrají i dostatek spánku spolu s množstvím stresu, který přes den zažíváte. Bohužel se tohle nedá zevšeobecnit a říct, kde je problém přímo pro vás. Můžete si tedy pročíst povídání, kde jsem sepsala ty nejčastější důvody nafouklého břicha a zaměřit se na ty, které myslíte, že jsou u vás aktuální. 

Vypouklé a vyvalené břicho

Pořád vypadáte tak trochu jako těhotná? Břicho i po redukci hmotnosti a s nižším procentu tuku nereaguje a vyvaluje se směrem dopředu? Je možné, že máte diastázu. Zaměřte se na cviky na ní a správné postavení těla. Zrovna tohle dělá opravdu hodně. Jen tím, že se naučíte správnému postavení těla, vaše břicho bude o hodně plošší i bez hubnutí a jakýchkoli dalších změn.

S tím souvisí i další věc, a to zpevněné core a hluboký stabilizační systém těla. To je totiž takový přirozený korzet. Představte si když šlechtičny nosily korzet, jak to vypadalo... a vy máte takový svalový korzet přímo na vašem těle. Stačí se ho naučit aktivovat, používat a máte vyhráno. Používají se k tomu cviky na posílení pánevního dna (s tím má zase hodně žen po porodu potíže, které se projevují například inkontinencí, bolestivou menstruací atp.), a pak také na hluboké břišní svaly. Víc o diastáze zase najdete v jednom z předešlých článků. 

Z mojí zkušenosti zrovna tenhle bod po porodu hodně žen vynechá. Sice začnou hubnout, cvičit, ale klasickým způsobem, hluboké břišní svaly a pánevní dno nereflektují. Na břicho cvičí třeba sedy/lehy, plank a celkově přetěžují přímé břišní svaly, na hluboké nemyslí. To se ale pak může vrátit v tom, že se diastáza po porodu nestáhne a zůstane, třeba se naopak ještě roztáhne, zvětší a zafixuje. Také to může vést k bolestem zad, kloubů a nesprávnému provádění běžných cviků, kde se má právě core druhotně zapojovat, ale díky tomu, že není aktivní, pak cviky nefungují tak, jak mají, třeba jsou i pro ženu bolestivé (například často u cviků bolí záda, hlava atp.). 

Strie

Teď už jsme u tématu, kde vám bohužel moc neporadím. Je to prostě poranění kůže. Časem budou méně vidět, ale budou tam. Nemusíte se jimi pyšnit, ale nemusíte je ani nenávidět. Za mě je dobré je brát tak, že tam prostě jsou. Když budete mít hezké ploché bříško, myslím, že si jich nikdo ani nevšimne. Na strie celkově platí hlavně prevence (v těhotenství břicho mazat, masírovat, pokusit se přibírání na váze nemít nějaké extrémní, držet rozumný jídelníček). Bohužel, tady hraje svou roli i dědičnost. Jsou ženy, které se nemažou, v těhotenství přiberou více, a strie nemají. Stejně tak i ty, které přiberou jen trochu a stejně strie mají. 

Vytahaná kůže 

Tady jsme u posledního a nejméně pozitivního bodu. Pokud je kůže už narušená a vytahaná, tak s tím bohužel nejde nic moc dělat (krom plastické operace). Můžete kůži zase pomoci pravidelnými masážemi, ale výsledky jsou jak u koho. Zase je lepší se v tomhle případě soustředit spíše na prevenci. Takže pokud se rozhodnete po porodu hubnout, jít na to pomalu a postupně, aby se i kůže stahovala postupně. Vytahaná kůže často zůstává při rychlém váhovém úbytku. Pak také přidat k hubnutí i cvičení, aby se tělo postupně formovalo, zpevňovalo a kůže se hezky prokrvovala. Mnoho žen hubne pouze cardio tréninky, případně velkým omezením stravy, kdy krom tuku spalují i hodně svalové hmoty, která pak prostě na tom těle schází a i když je pak žena na své původní váze, kůže je vytahaná a tělo neforemné. Plus je zase důležité hlídat si jídelníček, abyste nebyli v hladovce, ale naopak tělo mělo to, co potřebuje (takže i dostatek bílkovin, vitamínů, minerálů).