Jak na břicho po porodu

21.05.2022

Po pravdě zrovna tohle téma pro mě není úplně příjemné, ale myslím, že tak to má spousta maminek. Proto házím foto mého břicha, už po zhubnutí, po dvou porodech, kde hezky vidíte ty strie, vytahanou kůži a veškerou "parádu" kolem. Hubnutí po porodu je fuška, tedy pro většinu z nás. Ale i když dosáhneme cíle v tom, že se dostaneme na rozumnou hmotnost a vypadáme tak, jak bychom si přály, přijde další "problém" a tím je břicho. Bojujeme se striemi, vytahanou kůží, diastázou a podobnými problémy. Takže i po tom, co jsme dosáhly pěkného úbytku váhy a mohly bychom na sebe být pyšné, stejně se stále schováváme v jednodílných plavkách a stydíme se naše bříško ukázat světu (jo, mám to taky tak).

Pravdou ale je, že vzhledem k tomu, jak v období těhotenství břicho nás žen dostává zabrat, není divu, že pak už prostě nevypadá tak, jako vypadalo před ním. Ano, jsou ženy, které nemají diastázu, strie a po příchodu z porodnice mají břicho výstavní. Může za to genetika, jejich životní styl před a v těhotenství, cvičení a spousta dalších aspektů. Ale pravdou je, že většina žen si z porodu prostě nějaký ten "šrám" odnese. Když už ne z porodu tak často právě z hubnutí po něm, kdy po zhubnutí nadbytečných kilogramů zůstane i povolená kůže, se kterou už cvičení a vyvážený jídelníček prostě nic nesvede.

Asi teď čekáte nějaké to moudro ve stylu "berte to jako vizitku toho, že jste matka" nebo "pyšněte se svými striemi, ukazují vaše úspěšné mateřství" ... tohle jsem několikrát někde četla a jo, třeba to tak hodně žen má, já prostě ne, a nemyslím si, že jen kvůli tomu jsem povrchní, jen to prostě beru jinak. Takže pro vás všechny, kdo to berou taky jinak mám pár rad, které zabírají u mě.

Napravte to, co jde. Mrkněte na to bříško.

Je to fakt jenom povolená kůže nebo i nějaký ten tuk? Pokud je tam tuk, máte to vcelku "jednoduché" správným jídelníčkem ho dostanete pryč, a břicho bude hned vypadat lépe.

Je vypouklé? Pořád vypadáte tak trochu jako těhotná? Pravděpodobně máte diastázu. Zaměřte se na cviky na ní a správné postavení těla. Zrovna tohle dělá opravdu hodně. Jen tím, že se naučíte správnému postavení těla, vaše břicho bude o hodně plošší i bez hubnutí a jakýchkoli dalších změn.

S tím souvisí i další věc, a to zpevněné core a hluboký stabilizační systém těla. To je totiž takový "korzet". Představte si když šlechtičny nosily korzet, jak to vypadalo... a vy máte takový svalový korzet přímo na vašem těle. Stačí se ho naučit aktivovat a používat a máte vyhráno.

Strie. Teď už jsme u tématu, kde vám moc neporadím. Je to prostě poranění kůže. Časem budou méně vidět, ale budou tam. Nemusíte se s nimi pyšnit, ale nemusíte je ani nenávidět. Za mě je dobré je brát tak, že tam prostě jsou. Když budete mít hezké ploché bříško, myslím, že si jich nikdo ani nevšimne.

Vytahaná kůže. Tady jsme u posledního a nejméně pozitivního bodu. Pokud je kůže už narušená a vytahaná, pomůže jedině plastika. Jasně, kdo z nás na to má. Já třeba ne. Takže prostě ten převis tam pořád trochu bude. Na druhou stranu, přiznejme si, kdo na to kouká? Váš partner, který je vděčný za ty děti, které jste mu dala? Tomu je to asi fuk. A pak jste tu vy, která na sebe může být pyšná, že má zdravé dítě/děti, dosáhla krásné postavy a tahle drobnost ji vůbec nemusí trápit :)