Jak si neznechutit hubnutí hned v začátcích.

06.01.2019

Rozhodli jste se do toho tentokrát jít naplno a konečně zhubnout. Načetli jste co se dalo, a chystáte se to rozjet ve velkém. Na co si ale dát pozor abyste hned na začátku nedělali zbytečné chyby, díky kterým by hubnutí nemuselo fungovat a celá akce vás brzy přestala bavit?

  • Pitný režim

Základem pro úspěšné hubnutí a samozřejmě i zdraví je dodržovat dostatečný pitný režim. Více informací o něm najdete třeba v tomto článku. Tentokrát si ale řekneme, proč je důležitý z praktického hlediska. Zdravé hubnutí znamená především naučit se jíst zdravější a kvalitnější potraviny. Hned v začátku hodně hubnoucích zařadí do svého jídelníčku vločky, celozrnné pečivo, více zeleniny a další produkty s dostatkem vlákniny. To je samozřejmě správně, ale pokud k tomu nebudete dodržovat pitný režim, mohou vás postihnout jisté nepříjemnosti. Jde například o pocity nafouklosti, bolesti břicha nebo problémy na WC. Což je samozřejmě všechno dost nepříemné a určitě i jeden z důvodů proč hubnutí vzdát. Proto pijte dostatečně, neflákejte pitný režim. Nejen, že se vám to vrátí ve zdravotních benefitech, ale hlavně se těmto nepříjemnostem vyhnete.

  • Postupné změny

Je super, že se do toho chcete pustit teď hned, začít pořádně makat a máte odhodlání spolu s motivací, ale bohužel i toto vám může házet klacky pod nohy. Pokud svůj jídelníček nebo cvičební režim změníte ze dne na den, tělo se s tím bude špatně srovnávat. Jestli jste nikdy necvičili a na začátek si toho naložíte moc, tak si cvičení hned na začátku znechutíte, případně se můžete i zranit. Stejně tak, když ze dne na den začnete jíst úplně něco jiného, mohou nastat problémy s bolestí břicha, únavou, bolesti hlavy, plynatost a další nepříjemnosti. Samozřejmě každý, kdo se na hubnutí vrhne chce výsledky vidět co nejdříve, ale v tomto případě je spěch tak akorát na škodu. Jděte cestou postupných změn, a uvidíte, jak pěkně vám to půde.

  • Váš jedinečný jídelníček

Na internetu najdete spousty návodů, rad a pomůcek, jak hubnout. Různé zázračné prášky, výživové směry, diety, tukožroutské polévky, drinky a další. Věřte ale, že pokud půjdete do hubnutí touto cestou, je tu zase velká šance, že se vším brzy seknete. Jestli se dáte na nějakou dietu, bude vám za chvíli chybět jídlo, které máte rádi, neovládnete se a vašemu hubnutí bude konec. Ať už jde o to, že nebudete jíst pečivo, přílohy nebo budete jíst naopak pořád jen kuřecí maso a zeleninu, je to pro většinu lidí naprosto neudržitelné. A není čemu se divit. Každý jsme zvyklí na nějaká svá oblíbená jídla a nějaký typ stravování. Někdo z nás má rád hodně masa, někdo je spíše na zeleninu, ryby, další zase na sladké. Nenechte si vnutit, že zhubnete jen s tím jedným a ověřeným přístupem, který někdo sepsal a hodil na internet. To, že to vyhovuje a funguje u něj, vůbec neznamená, že je to to pravé i pro vás. Najděte si tedy ten svůj správný směr, nic si nezakazujte. Pouze začněte o jídle více přemýšlet, kupujte kvalitní potraviny a základní suroviny, vařte to, co máte rádi jen s tím vylepšením, že podle zásad zdravého vaření (informace třeba v tomto článku). Uvidíte, jak pěkně a přirozeně vám hubnutí půjde. Nebudete mít chuť to vzdát, protože budete jíst to, co máte rádi a hlavně vás to bude bavit.

  • Cvičení, které baví

Určitě jste si teď po Vánocích, i když vlastně i přes celý rok, všimli ve spoustě skupin dotazů typu: "které cvičení je nejlepší na hubnutí?", "jak mám zhubnout zadek, břicho, ...?" a tak podobně. Nechytejte se toho, po čem sousedka zhubla dvacet kilo. Je to stejné jako s jídelníčkem. To, že ona denně běhá a má super nohy, plus jí to ještě baví neznamená, že to pomůže i vám. Třeba zrovna vás běh bavit nebude, tak akorát budete naštvaní, že zase musíte vyběhnout a očumují vás sousedi a zase s celou hubnoucí akcí seknete. Naděte si něco, co bude bavit vás, a je fuk, jak po tom kdo zhubnul nebo co o tom kdo píše. Nehledejte pohyb podle toho, jak s ním zhubnete, ale podle toho, jak vám bude zlepšovat náladu.

  • Potraviny, které máte rádi

Se změnou jídelníčku se samozřejmě nějakým změnám na nákupním seznamu nevyhnete. Nemusíte ale přeorganizovat naprosto vše, co jíte, a nakupovat potraviny jen proto, že se o nich píše, že jsou na hubnutí naprosto super, i když vy je nepozřete. V potravinách je obrovský výběr, není nutné jíst ty, které nemáte rádi jen proto, že vám mají pomoci zhubnout. Žádné zázračné hubnoucí potraviny neexistují, jen jsou ty vhodnější, méně vhodné a nevhodné. Takže zapomeňte na to, že budete u televize chroupat mrkev, k snídani jíst dietní suchary a k obědu pořád dokola kuřecí na páře. Udělejte si z nového jídelníčku hobby. Zkoušejte nové potraviny, nové chutě. Najděte si nové zajímavé recepty a uvidíte, jak snadno a pěkně se vám bude hubnout. Využívejte potraviny, na které jste zvyklí, jen ve zdravějších verzích a kombinacích.

Nejnovější články na webu

Jíte zdravě, zmenšili jste porce, jíte z malého talířku a k večeři už jen zeleninu, ale nic se neděje. Ještě tedy pro jistotu přestanete jíst pečivo a koupíte nějaké tabletky, které spalují tuk. Pořád nic. Zkoušíte zadávat do kalorických tabulek, hlídáte vše co sníte, přidáte na cvičení a váha najednou ještě vyleze nahoru. Už máte pocit, že...

V tomto článku se dozvíte, co to znamená, sestavit jídelníček s pomocí IIFYM metody. Je to způsob stravování, ve kterým se řídíte svým doporučeným příjmem makroživin, podle toho volíte vhodné potraviny a pěkně hubnete. Nejedná se o žádnou dietu nebo omezování. Řídíte se zde svým správným kalorickým příjmem a díky tomu víte přesně, kolik čeho denně...

Stále pátráte po nějakém zázraku, který by vám pomohl zhubnout. Zkoumáte a zkoušíte různé druhy diet, drinků, prášků, vynecháváte různé potraviny, ale váha se nehýbe? Představím vám tedy jediné, a 100% funkční řešení, jak úspěšně zhubnout, kterým je kalorický deficit. Zapoměňte na potraviny, které při hubnutí můžete a nemůžete, stejně tak na to, v...