Přerušovaný půst IF: Jak ho praktikovat, jaké má benefity.

10.02.2021

Přerušovaný půst je v současné době populární záležitostí. Drží ho spousta blogerek, sportovců i celebrit. Možná si říkáte, že je to zase další módní hloupost, která je úplně k ničemu. Tentokrát to tak ale úplně není pravda. Podívejme se tedy na to, pro koho může být tento způsob stravování prospěšný, a jak vám pomůže zhubnout.


Nejdříve si musíme ujasnit to, že i když se pro IF (intermittent fasting) u nás vžil název přerušovaný půst, tak to úplně klasický půst není. Většina z vás si totiž půst představí tak, že člověk nejí a hladoví, schází mu potřebné živiny a jeho tělo strádá. V tomto případě se sice větší část dne postíte, ale zbytek jíte prakticky dle libosti, takže se o žádnou dlouhodobou hladovku nejedná.

V případě přerušovaného půstu máte totiž na jídlo daná tak zvaná "okna", kdy jíte, a naopak i časové úseky, kdy jste vlastně jen o vodě (čaji, kávě bez mléka). Toto "okno" si zvolíte podle sebe. Nejčastěji používané jsou 14/10, 16/8 či 18/6. První číslo udává počet hodin dne, kdy se postíte, a to druhé hodiny, kdy jíte. Tyto časy si samozřejmě můžete nastavit volně podle sebe, svých preferencí a zvyklostí. Možná vám 14 či 18 hodin bez jídla přijde jako hrozně velký časový úsek. Uvědomte si ale, že do tohoto času se počítá i spánek, takže u většiny lidí to znamená jen vynechat snídani a dopolední svačinu. To se může hodit třeba těm, pro které jsou tato jídla problém. Vstávají brzy, neradi ráno něco připravují a pospíchají do práce.

Uvedeme si tedy takový příklad:

Pepa vstává ve čtyři ráno, v 5 už je v práci. Nastaví si tedy "okno" až od 12:00, kdy mají restaurace v okolí polední menu. Tím se mu odstartuje (v případě 16/8) osmi hodinový interval, kdy může jíst. Dejme tomu, že v půl druhé v práci skončí a jde domů. Tam si pak dá nějakou dobrou svačinu, skočí ven se psem, po procházce pořádné jídlo a do šesti zvládne ještě nějakou dobrou večeři. V 8 mu jídelní čas končí. To ale nevadí, protože kolem 9. už chodí spát, ráno ve 4 už zase startuje do práce. V mezičase samozřejmě pečlivě dodržuje pitný režim. Pepovi se tenhle způsob stravování moc líbí. Nemusí si ráno připravovat snídani a večer tvořit jídelní krabičky do práce. Plus odpoledne když už má klid a volno, pořádně se nají podle svých představ. Tím, že v práci se vždy stravoval v kantýně, takže nějaké ty chlebíčky s vlašákem a pár sušenek, což teď odpadlo, úspěšně hubne a má z toho radost.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • obsahuje i povídání o zdravém stravování, vaření, cvičení a motivaci
  • ebook receptů pro vaši inspiraci
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

K čemu je tedy přerušovaný půst dobrý?

  • Ušetříte si čas s přípravou jídel
  • Nemusíte se stresovat tím, kdy a kde se v práci najíst
  • Pokud přes den hodně cestujete, najíte se v klidu až doma
  • Máte vymezený čas, kdy jíst, takže omezíte "zobání" a ochutnávání
  • Vynecháte jedení z nudy či záchvatovité jedení
  • Jak už vyplývá z předchozích bodů, snížíte příjem jídla, zvýšíte kalorický deficit, zhubnete

Jaké jsou možné nástrahy přerušovaného půstu?

  • Nebudete jíst zdravě, v jídelním oknu splácáte páté přes deváté
  • Budete se zbytečně přejídat při představě několika hodin bez jídla
  • Díky nevyvážené stravě vám budou chybět potřebné živiny
  • Za kratší časový úsek nezvládnete sníst vše potřebné, tělo bude strádat
  • Když se vám vše potřebné sníst podaří, budete nacpaní a bude vám zle
  • Tento typ stravování může mít nepříznivý vliv na ženské hormony a plodnost

Co na přerušovaný půst říkají vědci?

  • Podle některých s ním zhubnete efektivněji než s klasickým stravováním
  • Další věří, že půst má vliv na dlouhověkost
  • Uvádí se pozitivní účinky na snížení cholesterolu
  • Někdo dokonce tvrdí, že při IF se do krve vyplaví více růstového hormonu a tím pádem snadněji naberete svalovou hmotu.

Nutno ale podotknout, že pro tyto závěry zatím neexistují žádné dlouhodobé studie, které by je na 100% prokázaly. Pokud půstem dosáhnete kalorického deficitu, zhubnete s ním úplně stejně jako při klasickém stravování s kalorickým deficitem. Když nějaké to kilo zhubnete (jako kterýmkoli jiným způsobem), pravděpodobně si spolu se zdravějším tělem prodloužíte i jeho životnost. Cholesterol také snížíte zdravým jídelníčkem. Co se týče zázračného růstu svalové hmoty, může mít na vás půst efekt naprosto opačný. Pokud tělu nedáte dostatečné živiny, svaly nebudou mít z čeho růst a můžou začít naopak mizet. Jestli vás tyto možné výhody zaujaly a chcete se o nich dozvědět víc, pročtěte si studie a názory odborníků. V mnohém se rozcházejí, ale uděláte si o tom úsudek sami.

Jaký je tedy závěr, jít do toho nebo ne?

Věřím tomu, že přerušovaný půst může být skvělou volbou pro ty, kdo mají nepravidelnou pracovní dobu nebo problém s pravidelností jídel během dne. Stejně tak pro osoby, které jsou zvyklé se přejídat a z nudy jíst spoustu hloupostí. Dále ho ocení jedinci, kteří opravdu neradi vaří a zabývají se přípravou jídel. Odpadnou jim starosti s tím spojené a budou mít více volného času.

Naopak ale může ublížit těm, kteří už teď jedí velmi málo a špatně, jejich tělu chybí živiny a vitamíny. Když totiž nezvládnou sníst vše potřebné pro své tělo za celý den, je málo pravděpodobné, že by to zázračně stihli v ještě kratším časovém úseku.

Pokud už se chcete do přerušovaného půstu vrhnout, radila bych vám jít na to zdravou a rozumnou cestou. Takže volit zdravé potraviny, dodržovat svůj denní příjem, hlídat si dostatek živin pro vaše tělo. Kolik takový denní příjem pro vás je? To si můžete spočítat třeba tady. Dále se musíte velmi pečlivě soustředit na pitný režim. Nebudu vám tu psát, jestli je tento druh stravování dobrý nebo špatný, vlastně to ani říct nejde. Je to celé o tom, jak ho vy osobně budete dodržovat, jaké potraviny budete volit a hlavně jak bude vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Všimla jsem si, že mnoho lidí svádí svůj neúspěch s hubnutím na to, že jsou jednoduše zavodnění. Proto prvním krokem, který ve své hubnoucí snaze podniknou, je úprk do lékárny pro nějaký zázračný odvodňující preparát nebo detoxikační kůru. Vždyť přeci, když se odvodním, tak zhubnu. Za ta kila navíc nemůže to, že se jen válím na gauči a jím samé...

Spoustě z vás určitě leží v hlavě otázka, jak sakra konečně zatočit s těmi faldy na břiše. Někdo na to jde tak, že denně dělá tisíce sklapovaček, další vyřadí z jídelníčku přílohy a pečivo, ti odvážnější si rovnou nařídí hladovku a mnoho z vás jen smutně na internetu hledá jednodílné plavky, které tu tragédii schovají. Asi je vám jasné, že...

Vyřazení pečiva z jídelníčku je jedním z prvních kroků, které většina lidí, kteří se snaží zhubnout, podnikne. Věděli jste, že to ale vůbec není nutné? Že i při hubnutí si můžete dát křupavý rohlík nebo dobrou bábovku k odpolední kávě? Pojďme se dnes tedy podívat na to, jak to s pečivem opravdu je.