Jak skloubit zdravou stravu se svým životním stylem

07.05.2018

Když se rozhodnete jíst zdravě, ať už kvůli svému zdraví nebo redukci hmotnosti, tak často narazíte na problém, jak zdravé stravování sloučit se svojí prací, zvyklostmi a rodinným životem. Proto se dnes podíváme na několik problémů, které vás hned na začátku mohou potkat a povíme si, jak je vyřešit.

Nestíhám jíst pravidelně po 3hodinách, celkově pravidelnost je problém

Zapomeňte na doporučení jíst v přesných časových intervalech, stejně jako na to, že mezi hlavními jídly musíte mít nutně svačiny. Hubnutí není o tom, jíst v pravidelných časových intervalech nebo v přesném počtu porcí. Hlavní je, za den sníst vše, co máte a jestli si to rozdělíte do tři nebo šesti jídel je opravdu jen na vás a vašich možnostech. Pokud jste maminka na mateřské, většinu času stejně trávíte doma, klidně si nastavte pravidelný časový interval po třech hodinách a jezte takto, ale jestli jste silně pracovně vytíženi a jste rádi, že si najdete tak tak čas na snídani, oběd a večeři, klidně si dál zachovejte toto rozložení. Když to budete lámat přes koleno a nutit se k něčemu, co vám nebude vyhovovat, brzy svou snahu vzdáte a vrátíte se ke starému typu stravování. Takže vždy vycházejte z toho, jak jste jedli doposud. Jestli jste do sebe naházeli jednou za den pár rohlíků a tím to haslo, není moc pravděpodobné, že od zítra budete jíst přesně po třech hodinách a vůbec vás to nebude obtěžovat.

Musím vařit pro rodinu, nestíhám vařit zvlášť jen pro sebe

S tímto tvrzením se setkávám vcelku často. Opravdu není nutné vařit zdravě pro sebe a do zbytku rodiny (hlavně do dětí) cpát dál nezdravé jídlo. Pokud už se pro zdravé stravování rozhodnete, zahrňte do něj celou svou rodinu. Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o postupný proces, je dost dobře možné, že si zvyknou i oni, a třeba si ani nevšimnou. Pokud na ně hned vyrukujete s kuskusem se zeleninou a bílými nedoslazenými jogurty, tak vás samozřejmě pošlou k čertu. Ale když začnete zahušťovat omáčky místo bílé mouky moukou celozrnnou, do sekané místo rohlíků dáte vločky a do oblíbených koláčů cukr nahradíte zdravým sladidlem, je dost pravděpodobné, že si ani nevšimnou. Zase jde o to vycházet z toho, co máte vy a vaše rodina rádi. Jestli jste milovníci omáček, a najednou po všech budete chtít, aby jedli suchou rýži s masem a zeleninou, úspěchu se nedočkáte. Ale když dál budete dělat oblíbené omáčky, jen ve zdravější verzi, možná naopak sklidíte úspěch. Tak jako tak, trochu snahy za zdraví vaší rodiny určitě stojí. Na více typů ohledně zdravého vaření se můžete mrknout do tohoto článku.Pracuji na směny, na jídlo tam není prostor ani čas

Stravování při směnném provozu, obzvlášť na noční, je samozřejmě trochu problematické. Tady hodně závisí na tom, jak dlouhé máte přestávky a jestli máte k dispozici třeba mikrovlnku. Hlavní ale je si jídlo do práce připravit, protože když najednou dostanete hlad, a jediná stravovací možnost je automat na sušenky, tak jde veškerá vaše snaha do kopru. Co si tedy do práce připravit? Pokud máte možnost mikrovlnky, tak je to o něco jednodušší, prostě si vezmete to, co jste měli třeba k obědu a ohřejete. Jako studená jídla se hodí například tortily s masem, vajíčkem, zeleninou, různé těstovinové nebo luštěninové saláty či klasický obložený chléb a tousty. Jestli jste milovníci sladkého, můžete si doma připravit palačinky s tvarohem a ovocem, lívance, upéct zdravou buchtu či dortík nebo jednoduše smíchat jogurt s vločkami, ovocem a třeba oříšky. Na rychlou svačinu si můžete dopřát různé šejky s ovocem, tvarohem či jogurtem, které můžete pít i v průběhu práce. Jak je to ale v téhle situaci s vaším denním příjmem? Řiďte se jednoduchým pravidlem. Za dva dny sníte jídlo na dva dny. Je jedno, jak si to načasujete a jestli si po příchodu z práce dáte snídani či oběd, hlavní je, stále dodržovat svůj denní příjem.

Mám málo peněz a zdravé stravování je hrozně drahé

Tohle je takový obecný názor, zapříčiněný pravděpodobně tím, že ti, kdo se stravou stravou začínají přesně nevědí, co nakupovat, proto kupují zbytečné předražené výrobky, které by si třeba mohli odpustit. Když budete nakupovat pouze základní zdravé potraviny, nemusíte se zbytečných výdajů bát, naopak ušetříte tím, že nebudete kupovat různé pochutiny jako sušenky, brambůrky, sladké čokolády a limonády. Pokud máte málo peněz, nekupujte předražené žitné těstoviny, kupte semolinové, které seženete za cenu těch běžných. Nekupujte speciální celozrnné bio mouky, kupte si obyčejnou celozrnnou špadovou. Maso můžete sehnat v akci a zamrazit, zeleninu kupujte sezónní, není nutné v zimě kupovat předražená rajčata a okurky. Stejně je to s mléčnými výrobky, pokud nemáte moc peněz, nekupujte Skyr za 20 Kč, kupte si půl kilový kelímek bílé Hollandie. Dále nekupujte zbytečnosti jen proto, že se tváří jako velmi zdraví prospěšné. Různé fitness, noční a podobné pečivo nepotřebujete. Kupte obyčejný žitný chleba. Stejně tak se vykašlete na proteinové a fitness tyčinky, stejně jsou to většinou jen klasické tyčinky s cukrem a mají jen fitness jméno. Neutrácejte za hubnoucí tabletky, hubnoucí čaje, očistné a detoxikační kůry, je to vše jen tahání peněz z vaší kapsy. Co kupovat a co naopak ne, to jsem rozebrala tady.

Nemám čas na cvičení, takže stejně nezhubnu nebo hodně cvičím, takže nemusím jíst dobře, dám to dolů cvičením

Další dvě velmi častá tvrzení. Hubnout se dá i bez cvičení, samozřejmě s pohybem to jde trochu snáz a lépe si formujete tělo, ale jde to. Naopak ale hubnout pouze pohybem je vcelku problematické. Uvádí se, že cca 80 procent vašeho hubnoucího úspěchu je právě ve zdravé stravě, až ten malý zbytek je cvičení. Pokud tedy budete jíst špatně, může se stát, ze budete cvičit jako diví, ale své vysněné postavy bohužel nedosáhnete, protože třeba ke cvičení budete jíst moc málo a ten tuk na břiše i přes ty stovky sedů-lehů zůstane. Naopak i když nebudete cvičit, ale přejdete na zdravější stravu, budete úspěšně hubnout i s minimem pohybu.


NEVÍTE SI RADY?

Jsem certifikovaná výživová poradkyně a ráda poradím na cestě za vysněnou postavou i Vám.

! V SOUČASNÉ NABÍRÁM NOVÉ KLIENTY !

Můžete využít mého HUBNOUCÍHO PROGRAMU, objednat si JÍDELNÍČEK NA MÍRU případně se domouvit na jiné formě spolupráce.


Kojím, nemůžu jíst zdravě, vadilo by to miminku

Naopak, vaše díte určitě ocení správný přísun živin a zdravý start do života. Zdravé potraviny nejsou ničím, co by bylo pro miminko nevhodné. Při kojení je ale důležité věnovat pozornost tomu, že musíte mít o něco vyšší příjem než kdybyste nekojili. Uvádí se cca 200 Kcal. Hloupost je samozřejmě hladovět a držet nějaké diety. Pokud jde ale o zdravou stravu, jediné omezení je, když vašemu dítěti bude některá složka stravy vadit (některé druhy zeleniny, celozrnných výrobků, přemíra mléčných produktů). To ale brzy poznáte a prostě tato jídla nahradíte něčím jiným. Pokud chcete svoji snahu podpořit nějakými doplňky stravy, nemusíte se bát kvalitního multivitamínu a Omega 3, naopak bych ale nedoporučovala spalovače (obsahují kofein a další složky pro miminko nevhodné).

Nechutná mi zelenina, a bez ní to prostě nepůjde

Zelenina je zdravá, má vysoký obsah vlákniny, ale nikdo po vás nechce, abyste ji jedli na kila. Samozřejmě je dobré si ji v nějaké formě dopřát, ale neznamená to celý den chroupat mrkev. Jestli vám nechutná zelenina syrová, hoďte si ji na gril nebo přidejte do některého z jídel. Vyberte si takový druh, který máte rádi. Jen proto, že jste včera četli o tom, jak je brokolice skvělá pro hubnutí, neznamená to, že ji do sebe musíte cpát násilím. Co se týče vlákniny, dostatek ji můžete nabrat i z jiných zdrojů než je zelenina. Více o důležitosti vlákniny najdete v tomto článku.

Prostě miluji sladké, jsem na něm závislý, nechci se ho vzdát

Nikde není psáno, že když jíte zdravě a hubnete, nesmíte si dát nic sladkého. Pouze je dobré, nahradit klasický cukr nějakým zdravějším sladidlem. Na výběr je jich opravdu mnoho (stévie, čekanka, xylitol, erythitol, sukraloza, ...). Dál můžete péct sladké dortíky a oblíbené koláče, jen prostě místo cukru použijete kvalitní sladidlo. Stejně tak se nemusíte vzdávat čokolády, pokud se vykašlete na různé Milky a spol., které s ní nemají nic společného a začnete kupovat kvalitní vysokoprocentní verzi. Na léto si místo polárkového dortu kupte formičky na zmrzlinu a vytvořte si její zdravou verzi doma. Takže nemusíte smutnit a žvýkat celé léto okurku, ale můžete si dopřát jak sladké dortíky, tak zmrzlinu, různé koláče, prostě co máte rádi.

Tak co, napadají vás ještě nějaké výmluvy nebo se do toho od zítra pořádně obujete?


KOMPLEXNÍ HUBOUCÍ PROGRAM

ZHUBNI ZDRAVĚ, TRVALE A BEZ HLADOVĚNÍ


Většina lidí se děsí toho, že pokud začnou jíst zdravěji a pustí se do hubnutí, budou si muset odepírat všechny sladké dobroty. Dortík ke kávě? Ani náhodou. Káva? Jen černá, bez cukru a mléka. Vánoční cukroví, sušenky, zmrzlina, bábovka, ... opravdu to vše musí pryč? Samozřejmě, že ne. Sladké dobroty si můžete dopřávat i nadále, osladit si kávu a...

Poznali jste se v názvu článku? Možná byste se divili, kolik lidí se hrozně moc snaží se svou váhou něco udělat, makají, co to jde, ale váha stojí. To je samozřejmě velmi domotivující a dost často to končí tím, že se na celou hubnoucí proceduru vykašlete s tím, že máte asi špatnou genetiku, moc vysoký věk, nebo vám je nějaký...

Teď před létem se všichni ptáme na to samé, jak sakra konečně zatočit s těmi faldy na břiše, abychom se v plavkách nemuseli stydět. Někdo na to jde tak, že denně dělá tisíce sklapovaček, další vyřadí z jídelníčku přílohy a pečivo, ti odvážnější si rovnou nařídí hladovku a mnoho z vás jen smutně na internetu hledá jednodílné plavky, které tu...