Jak skloubit zdravou stravu se svým životním stylem

21.09.2020

Když se rozhodnete jíst zdravě, ať už kvůli svému zdraví nebo redukci hmotnosti, tak často narazíte na problém, jak zdravé stravování sloučit se svojí prací, zvyklostmi a rodinným životem. Proto se dnes podíváme na několik problémů, které vás hned na začátku mohou potkat a povíme si, jak je vyřešit.

Nestíhám jíst pravidelně po 3hodinách, celkově pravidelnost je problém

Zapomeňte na doporučení jíst v přesných časových intervalech, stejně jako na to, že mezi hlavními jídly musíte mít nutně svačiny. Hubnutí není o tom jíst v přesných rozestupech nebo počtu porcí. Hlavní je, za den sníst vše, co máte a jestli si to rozdělíte do tři nebo šesti jídel je opravdu jen na vás a vašich možnostech. Pokud jste maminka na mateřské, většinu času stejně trávíte doma, klidně si nastavte pravidelný časový interval po třech hodinách a jezte takto, ale jestli jste silně pracovně vytíženi a jste rádi, že si najdete tak tak čas na snídani, oběd a večeři, klidně si dál zachovejte toto rozložení. Když to budete lámat přes koleno a nutit se k něčemu, co vám nebude vyhovovat, brzy svou snahu vzdáte a vrátíte se ke starému typu stravování. Takže vždy vycházejte z toho, jak jste jedli doposud. Jestli jste do sebe naházeli jednou za den pár rohlíků a tím to haslo, není moc pravděpodobné, že od zítra budete jíst přesně po třech hodinách a vůbec vás to nebude obtěžovat.

Musím vařit pro rodinu, nestíhám vařit zvlášť jen pro sebe

S tímto tvrzením se setkávám vcelku často. Opravdu není nutné vařit zdravě pro sebe a zbytku rodiny (hlavně do dětí) vařit dál nezdravé jídlo. Když už se pro zdravé stravování rozhodnete, zahrňte do něj všechny. Vzhledem k tomu, že by se mělo jednat o postupný proces, je dost dobře možné, že si zvyknou i oni, a třeba si ani nevšimnou. Pokud na ně hned vyrukujete s kuskusem se zeleninou a bílými neslazenými jogurty, tak vás samozřejmě pošlou k čertu. Ale když začnete zahušťovat omáčky místo bílé mouky celozrnnou, do sekané místo rohlíků dáte vločky a v oblíbených koláčích cukr nahradíte zdravým sladidlem, je dost pravděpodobné, že nepoznají rozdíl. Zase jde o to vycházet z toho, co máte vy a vaše rodina rádi. Jestli jste milovníci omáček, a najednou po všech budete chtít, aby jedli suchou rýži s masem a zeleninou, úspěchu se nedočkáte. Ale když dál budete dělat oblíbené omáčky, jen ve zdravější verzi, možná naopak sklidíte úspěch. Tak jako tak, trochu snahy za zdraví vaší rodiny určitě stojí. Na více typů ohledně zdravého vaření se můžete mrknout do tohoto článku.Pracuji na směny, na jídlo tam není prostor ani čas

Stravování při směnném provozu, obzvlášť na noční, je samozřejmě trochu problematické. Tady hodně závisí na tom, jak dlouhé máte přestávky a jestli máte k dispozici třeba mikrovlnku. Hlavní ale je si jídlo do práce připravit, protože když najednou dostanete hlad, a jediná stravovací možnost je automat na sušenky, tak jde veškerá vaše snaha do kopru. Co si tedy do práce připravit? Pokud máte možnost mikrovlnky, tak je to o něco jednodušší, prostě si vezmete to, co jste měli třeba k obědu a ohřejete. Jako studená jídla se hodí například tortily s masem, vajíčkem, zeleninou, různé těstovinové nebo luštěninové saláty či klasický obložený chléb a tousty. Jestli jste milovníci sladkého, můžete si doma připravit palačinky s tvarohem a ovocem, lívance, upéct zdravou buchtu či dortík nebo jednoduše smíchat jogurt s vločkami, ovocem a třeba oříšky. Na rychlou svačinu si můžete dopřát různé šejky s ovocem, tvarohem či jogurtem, které vypijete v průběhu práce. Jak je to ale v téhle situaci s vaším denním příjmem? Řiďte se jednoduchým pravidlem. Za dva dny sníte jídlo na dva dny. Je jedno, jak si to načasujete a jestli si po příchodu z práce dáte snídani či oběd, hlavní je, stále dodržovat svůj denní příjem.

Mám málo peněz a zdravé stravování je hrozně drahé

Tohle je takový obecný názor, zapříčiněný pravděpodobně tím, že ti, kdo se stravou stravou začínají přesně nevědí, co nakupovat, proto kupují zbytečné předražené výrobky, které by si třeba mohli odpustit. Když budete nakupovat pouze základní zdravé potraviny, nemusíte se zbytečných výdajů bát, naopak ušetříte tím, že nebudete kupovat různé pochutiny jako sušenky, brambůrky, sladké čokolády a limonády. Pokud máte málo peněz, nekupujte předražené žitné těstoviny, kupte semolinové, které seženete za cenu těch běžných. Nekupujte speciální celozrnné bio mouky, kupte si obyčejnou celozrnnou špadovou. Maso můžete sehnat v akci a zamrazit, zeleninu kupujte sezónní, není nutné v zimě kupovat předražená rajčata a okurky. Stejně je to s mléčnými výrobky, pokud nemáte moc peněz, nekupujte Skyr za 20 Kč, kupte si půl kilový kelímek bílé Hollandie. Dále nekupujte zbytečnosti jen proto, že se tváří jako velmi zdraví prospěšné. Různé fitness, noční a podobné pečivo nepotřebujete. Kupte obyčejný žitný chleba. Stejně tak se vykašlete na proteinové a fitness tyčinky, stejně jsou to většinou jen produkty s cukrem a mají jen fitness jméno. Neutrácejte za hubnoucí tabletky, čaje, očistné a detoxikační kůry, je to vše jen tahání peněz z vaší kapsy.

Nemám čas na cvičení, takže stejně nezhubnu

Hubnout se dá i bez cvičení, samozřejmě s pohybem to jde trochu snáz a lépe si formujete tělo, ale jde to. Naopak ale hubnout pouze pohybem je vcelku problematické. Uvádí se, že cca 80 procent vašeho hubnoucího úspěchu je právě ve zdravé stravě, až ten zbytek je cvičení. Pokud tedy budete jíst špatně, může se stát, ze budete cvičit jako diví, ale své vysněné postavy bohužel nedosáhnete, protože třeba ke cvičení budete jíst málo. Takže tuk na břiše i přes stovky sedů-lehů zůstane. Naopak i když nebudete cvičit, ale přejdete na zdravější stravu, budete úspěšně hubnout i s minimem pohybu.

Kojím, nemůžu jíst zdravě, vadilo by to miminku

Naopak, vaše díte určitě ocení správný přísun živin a zdravý start do života. Zdravé potraviny nejsou ničím, co by bylo pro miminko nevhodné. Při kojení je ale důležité věnovat pozornost tomu, že musíte mít o něco vyšší příjem než bez něj. Uvádí se cca 200 - 400 Kcal. Hloupost je hladovět a držet nějaké diety. Pokud jde ale o zdravou stravu, jediné omezení je, když vašemu dítěti bude některá složka stravy vadit (některé druhy zeleniny, celozrnných výrobků, přemíra mléčných produktů). To ale brzy poznáte a prostě tato jídla nahradíte něčím jiným. Pokud chcete svoji snahu podpořit nějakými doplňky stravy, nemusíte se bát kvalitního multivitamínu a Omega 3. Naopak bych ale nedoporučovala spalovače (obsahují kofein a další složky pro miminko nevhodné) a už vůbec ne různé chemické náhrady jídel v prášku.

Nechutná mi zelenina, a bez ní to prostě nepůjde

Zelenina je zdravá, má vysoký obsah vlákniny, ale nikdo po vás nechce, abyste ji jedli na kila. Samozřejmě je dobré si ji v nějaké formě dopřát, ale neznamená to celý den chroupat mrkev. Jestli vám nechutná zelenina syrová, hoďte si ji na gril nebo přidejte do některého z jídel. Vyberte si takový druh, který máte rádi. Jen proto, že jste včera četli o tom, jak je brokolice skvělá pro hubnutí, neznamená to, že ji do sebe musíte cpát násilím. Co se týče vlákniny, dostatek ji můžete nabrat i z jiných zdrojů.

Miluji sladké, jsem na něm závislý, nechci se ho vzdát

Nikde není psáno, že když jíte zdravě a hubnete, nesmíte si dát nic sladkého. Pouze je dobré nahradit klasický cukr nějakým zdravějším sladidlem. Na výběr je jich opravdu mnoho (stévie, čekanka, xylitol, erythitol, sukraloza, ...). Dál můžete péct sladké dortíky a oblíbené koláče, jen místo cukru použijete kvalitní sladidlo. Stejně tak se nemusíte vzdávat čokolády, pokud se vykašlete na různé Milky a spol., které s ní nemají nic společného a začnete kupovat kvalitní vysokoprocentní verzi. Na léto si místo polárkového dortu kupte formičky na zmrzlinu a vytvořte si její zdravou verzi doma. Nemusíte smutnit a žvýkat celý den okurku, můžete si dopřát jak sladké dortíky, tak zmrzlinu, různé koláče, prostě co máte rádi.


Dnes se podíváme na nejčastější mýty ohledně hubnutí, které vám mohou vaši hubnoucí snahu nejen velmi znepříjemňovat a komplikovat, ale také způsobit to, že i při vší snaze hubnutí prostě nefunguje a vy se pak ocitnete v situaci, kdy ho vzdáte, protože je to celé moc obtížné, otravuje vás, nebaví a nevidíte výsledky.

Většina lidí si myslí, že cestou ke krásné postavě je zmenšení porcí jídla, vynechání příloh, jíst ovoce jen dopoledne a večer už nejíst vůbec. Z mé zkušenosti ale není problém většiny osob s vyšší váhou ten, že by jedli moc, ale naopak to, že jedí málo a nesprávně.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.