NEosvědčené rady při hubnutí.

10.08.2017

Aneb "nežer", detoxikuj a odvodni se, přílohy vynech a na noc se bez večeře zabal do folie. 

"Nežer!"

Nežer!
Nežer!

Omez jídlo! Což znamená dát si k snídani jogurt, ke svačině banán, k obědu nějakou zeleninu, k večeři raději už nic. Asi budeš mít hlad, ale co, za to přece to vyrýsované břicho stojí, ne?

Dobře, tak se tedy začneš omezovat, věčně budeš mít hlad, budeš unavená, neschopná ničeho a ke všemu pořád nebudeš vypadat tak, jak bys chtěla. Skončí to tím, že vyrabuješ celou lednici a popláčeš si, jak je život na prd, a že Ti asi není přáno mít svou vysněnnou postavu. Nebo to naopak nějakou chvíli vydržíš a stejně zjistíš, že nezhubneš, možná spíš přibereš.

PROČ TO NEFUNGUJE?

Nejde o to jíst málo. Naopak musíš jíst dostatečně a správně. Zdravé a chutné potraviny, pravidelně, a to se naučit dlouhodobě dodržovat. Většina lidí zjistí, že při redukci naopak jí o dost více, než jedli před tím. To je fajn, ne?  

"Detoxikuj se!"

Všichni jsme totiž v naší době hrozně toxičtí. To dá přeci rozum. Prostředí kolem, všude elektrárny, to jídlo co jíme, určitě by to chtělo nějakou detox dietu, ideálně i s prášky za pár stovek, co udělají práci za nás a budeme všichni hubení. No, tak ale sakra, proč nejsme?

PROČ TO NEFUNGUJE?

Na detoxikaci máme játra. Také můžeš věřit tomu, že nijak toxická nejsi a nic takového nepotřebuješ. Jediné, co Ti detox prášky detoxikují, je tvoje peněženka. Ano, je to moderní slovo, firmy se toho rády chytají, aby na Tobě vydělaly nějakou tu kačku. Ale pokud se začneš správně a zdravě stravovat, dostatečně pít a vyvaruješ se přemíře cukru, soli a alkoholu, máš vyhráno. Pokud se občas i pořádně vyspíš a naučíš se trochu lépe snášet stres, tak dvojnásob.  

"Cvič v mikině, omotej se fólií, kup si pálivý gel či hubnoucí legíny!"

Omotej se!
Omotej se!

Vždyť čím víc toho z Tebe vyteče, tím jsi hubenější, ne? To by bylo, aby ta ručička na váze nešla dolů, když si ve třiceti stupních půjdeš zaběhat s pálivým gelem na stehnech, fólií kolem pupku a v zimní kombinéze.

No, bohužel si nezaděláš na krásnou postavu, ale spíš na kožní problémy a vyrážky.

PROČ TO NEFUNGUJE?

Je to jednoduché. To, že z Tebe vyteče pár litrů potu, opravdu neznamená, že se rozpouští tuky a mizí spolu s potem někam pryč. Tak to prostě nefunguje. A u těch "spalovacích krémů", které Tě mají zahřívat a pálit Tvé tuky je jasně napsáno, že s nimi zhubneš, jen pokud s nimi budeš cvičit. Takže co? Budeš cvičit - zhubneš, to víme všichni, a k tomu opravdu žádný krém nepotřebujeme.  

"Odvodni se!"

Odvodni se!
Odvodni se!

Tak si koupím nějaký ten odvodňující prášek, co doporučují v reklamách, k tomu budu pít odvar z petržele, ideálně kolem celého těla tu folii nebo rovnou skafandr, a kila půjdou dolů. To by šlo. Nemusím nic dělat a nějaký ten prášek si zobnout je pořád jednodušší, než začít něco dělat. OK, ono to i fungovat může. Ale jakmile vypustíš prášky a různé odvary, začneš zase vše dělat jako dřív, máš vše zpět nahoře, možná i s nášupem.

PROČ TO NEFUNGUJE?

Když tedy vynecháme osoby, které mají tento problém opravdu diagnostikován, a těch není mnoho, tak málo kdo z nás je opravdu lékařsky "zavodněn". Pokud máš těžké nohy, nafouklé bříško a tak podobně, je možné, že zadržuješ více vody. A co s tím? Zase to není složitý hlavolam. Začni pít více vody (ano, více vody odvodní, to je fór, co), omez používání soli (sůl zadržuje vodu v těle), dále se vyhni kofeinu a alkoholu, ale hlavně se začni hýbat. Zdravá a vyvážená strava je samozřejmě zase tou nejlepší volbou.  

"Nejez přílohy!"

Nejez přílohy!
Nejez přílohy!

Vypusť přílohy. K obědu si k řízku dej jen zeleninu. K večeři už raději jen samotnou zeleninu a pak honem spát. Zase budeš unavená, ale váha půjde dolů. Můžeš se pochlubit kamarádkám a vyfotit na Facebook. Takhle to vydržíš tak měsíc, maximálně. Déle asi ne, a pak zase začneš jíst jako před celou akcí. No, a co čert nechtěl, váha se vyhoupne nahoru, a ještě o dost víc, než kde jsi začínala.

PROČ TO NEFUNGUJE?

Přílohy celkově jsou založené převážně na sacharidech. Sacharidy jsou hlavní zdroj energie (proto ta únava), ale také na sebe váží velké množství vody. Takže pokud je omezíš, zbavíš se nějaké té vody, váha půjde dolů a ty můžeš jásat. Tohle je ale z dlouhodobého hlediska hloupost. Nebo si umíš představit být do konce života bez pečiva, rýže, brambor a jen chroupat zeleninu a smutně koukat na hubenější kamarádky, které se můžou cpát z velkých talířů a přitom jsou hubené? Že mají štěstí? Ne, jí zdravě, rozumně a hlavně komplexně, k čemuž i výše zmíněné přílohy patří.

"Poslední jídlo si dej maximálně v pět!"

Poslední jídlo si dej maximálně v pět!
Poslední jídlo si dej maximálně v pět!

Tak sis k večeři dala ten slavný zdravý salát a nic jiného už nebude. Vzhledem k tomu, že jdeš spát až v deset, tak už v sedm máš hrozný hlad. Ale to vydržíš, za tu krásnou postavu to stojí. No co, raději jdeš spát. Sice nestihneš to cvičení, co jsi plánovala, ale to nevadí, lepší než se "nažrat". V jednu ráno Tě probudí smrtící hlad a letíš do lednice. Sakra, tak tedy zítra...

PROČ TO NEFUNGUJE?

Názor, že si tělo to, co večer sníme, někam ukládá, je už dávno překonaný. Pokud chceme zdravě hubnout, tělo musí dostat to, co potřebuje. Pokud ho necháš dlouhodobě hladovět, tak si tak akorát schová zásoby na horší časy a ty stávající nepustí. Opravu nemá hodinky a neřekne si "tak a je šest, od teď si všechno uložím do skříně ať se ten špíček poměje". Takže se toho neboj, v klidu si dej tak hodinku - dvě před spaním pořádné jídlo, klidně i se sacharidy. Bude se ti pěkně spát a ledničce také.  

Jestli se zajímáš o zdravé stravování a životní styl, můžeš se přidat k nám do skupiny na Facebooku.

Takovýchto mýtů, kterých se hodně holek chytá, je opravdu spousta. Je mi jasné, že když chceš zhubnout, je jednoduché něco takového vyzkoušet. Ale opravdu, pokud to už na tebe zafunguje, tak jen z krátkodobého hlediska. A pro Tvé zdraví je to většinou spíše škodlivé.

Pokud chceš trvale zhubnout, nejlepší volbou je "jednoduše" začít jíst zdravěji, více o jídle přemýšlet a vymyslet si vše tak, aby to pro Tebe bylo příjemné a dlouhodobě udržitelné. Přeci se do konce života nechceš obalovat foliemi, platit za detoxikace nebo odvodnění, v nejhorším případě trpět hlady a čekat, kdy už konečně budeš vypadat podle svých představ.

Abych tu neměla jen článek o NEosvědčených radách, tak pro tebe mám navazující článek i o těch osvědčených:


Kam dál?

Většina lidí se děsí toho, že pokud začnou jíst zdravěji a pustí se do hubnutí, budou si muset odepírat všechny sladké dobroty. Dortík ke kávě? Ani náhodou. Káva? Jen černá, bez cukru a mléka. Vánoční cukroví, sušenky, zmrzlina, bábovka, ... opravdu to vše musí pryč? Samozřejmě, že ne. Sladké dobroty si můžete dopřávat i nadále, osladit si kávu a...

Poznali jste se v názvu článku? Možná byste se divili, kolik lidí se hrozně moc snaží se svou váhou něco udělat, makají, co to jde, ale váha stojí. To je samozřejmě velmi domotivující a dost často to končí tím, že se na celou hubnoucí proceduru vykašlete s tím, že máte asi špatnou genetiku, moc vysoký věk, nebo vám je nějaký...

Teď před létem se všichni ptáme na to samé, jak sakra konečně zatočit s těmi faldy na břiše, abychom se v plavkách nemuseli stydět. Někdo na to jde tak, že denně dělá tisíce sklapovaček, další vyřadí z jídelníčku přílohy a pečivo, ti odvážnější si rovnou nařídí hladovku a mnoho z vás jen smutně na internetu hledá jednodílné plavky, které tu...