Zaručený recept na pěkné ploché břicho

21.04.2022

Spoustě z vás určitě leží v hlavě otázka, jak sakra konečně zatočit s těmi faldy na břiše. Někdo na to jde tak, že denně dělá tisíce sklapovaček, další vyřadí z jídelníčku přílohy a pečivo, ti odvážnější si rovnou nařídí hladovku a mnoho z vás jen smutně na internetu hledá jednodílné plavky, které tu tragédii schovají. Asi je vám jasné, že ani jeden z těchto způsobů není ten správný. Takže se pojďme podívat na návod, který opravdu funguje. Nečekejte ale žádné slogany typu "pevné břicho do týdne", zrovna hubnutí a tvarování této problémové partie není tak úplně jednoduchá záležitost.

První, co si musíte uvědomit je to, že když cvičím břicho, neznamená to, že hubnu břicho. Nemůžete si vybrat, kde zrovna v danou chvíli bude vaše tělo hubnout, to záleží na mnoha faktorech. Takže můžete cvičit zadek a hubnout ruce. Že to zní divně? Ale vůbec ne. Za hubnutí totiž nemůže cvičení, z cca 80% za něj může hlavně strava, přesněji kalorický deficit. Když si správně nastavím jídelníček (jak na si ho sestavit najdete tady), budu hubnout, a dokonce u toho ani nemusím cvičit. Naopak když budu cvičit každý den, a budu mít špatně nastavený jídelníček, tak hubnout vůbec nemusím. Už jste možná slyšeli poučku, že břicho se dělá v kuchyni. Tak tady máte vysvětlení proč to tak je. Když budu zdravě a správně jíst, shodím tuky na břiše, bude hezky ploché a skvěle vypadat. Ani tisíc sklapovaček a denní cvičení břicha vám tento výsledek nezaručí. Sice pak budete mít hezké břišáky, ale k čemu, když na nich pořád bude vrstva tuku, takže nebudou vůbec vidět.

Možná jsem vám teď tak trochu zamotala hlavu, takže si pojďme v bodech sepsat takový menší návod.


ZARUČENÝ RECEPT NA HEZKÉ BŘÍŠKO

DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM

Když budete dodržovat pitný režim a pít dostatek vody (ano, píšu vody, žádné sladké limonády), vaše tělo vodu přestane zadržovat, a na břichu to půjde pěkně vidět. Takže pár centimetrů sundáte jednoduše a bez větší snahy. To je fajn, ne? Asi nemusím zmiňovat, že alkohol se do správného pitného režimu tak úplně nehodí a nepočítá.

JEZTE DOSTATEK ZELENINY A VLÁKNINY

Zařaďte do jídelníčku více zeleniny, ideálně si ji přidejte alespoň ke dvěma jídlům denně (ne, k plněným knedlíkům s jahodami nemusíte). Vyřaďte bílou mouku, takže bílé pečivo, zahušťování bílou moukou, používejte celozrnnou. Kupujte celozrnné, žitné pečivo, těstoviny také žitné, celozrnné, semolinové. Není nutné ani žádoucí přílohy a pečivo z jídelníčku vyřadit úplně! Důvody proč, najdete v tomto článku.

VYHNĚTE SE CUKRU

Cukr na vás číhá prakticky všude, třeba i tam, kde byste ho nečekali. Vynechte sladká pití, sladkosti, sladké pečivo a další dobroty. Aby vás to ale moc nemrzelo, můžete si najít na slazení vhodnou alternativu, já třeba používám čekankový sirup, který má i spoustu vlákniny, zmíněné v předchozím bodě. Čím tedy sladit? To je na delší povídání, takže pokud vás to zajímá, tak mrkněte sem.

HLÍDEJTE SI DOSTATEK BÍLKOVIN

Bílkoviny jsou pro vaše hubnutí a krásnou postavu naprosto nezbytné. Zmírňují chutě na sladké a nezdravé dobroty a navozují pocit sytosti, takže se vyhnete přejídání a vaše vůle nebude pořád pokoušena touhou po něčem "na chuť". Tím pádem budete lépe dodržovat jídelníček a bude se vám hezky hubnout. Dál díky nim budete hubnout tuky, které zhubnout chcete a ne svaly, kterých má většina z nás (hlavně žen) naopak málo. O dalších přínosech bílkovin jsem sepsala článek, třeba vás inspiruje k tomu se na ně více zaměřit.


DODRŽUJTE ZÁSADY ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ

Mohla bych tu vypisovat ještě spoustu dalších bodů, čeho jíst dostatek a čemu se vyhnout. To bych ale mohla mít článek na deset stran. Takže si to trochu zjednodušíme. Na bříško prostě platí celkově jíst zdravě a dodržovat zásady zdravého stravování. Jaké to jsou, jsem sepsala tady, takže pokud to s hubnutím břicha myslíte vážně, bylo by dobré zaměřit se na všechny z nich.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

MYSLETE NA KALORICKÝ DEFICIT

Tento bod vám možná zní trochu nesrozumitelně. Jde o to, že abyste hubnuli, musíte být v kalorickém deficitu. To znamená, že váš výdej musí být vyšší než příjem. Pořád to zní jako jinou řečí? Jde o to, že toho za den sníte méně, než vysportujete (vydáte více energie než přijmete). Tak tělo bude muset pro ten zbytek energie sáhnout do tukových zásob, a to samozřejmě chceme. Jestli jste v kalorickém deficitu bohužel jen tak od oka většina z vás nepozná. Dobrou pomůckou, jak to zjistit jsou kalorické tabulky, které vám ukáží, jestli jíte málo, moc, čeho máte jíst více a čeho méně. Pro ty, kdo jsou z toho zmatení i po tomto vysvětlení a chtějí se raději na to shazování břicha vykašlat, nebojte, není to nic složitého. Jestli je to na vás už moc vědecké, začněte jednoduše jíst zdravě a tento bod prozatím nechte u ledu. Už když budete jíst správně a zdravě, výsledky se u většiny rychle dostaví.

JEZTE, JEZTE A JEZTE, NEHLADOVTE

Spousta lidí si pořád ještě myslí, že na krásnou postavu se jde tak, že si naordinujete nějakou dietu, detox, vynecháte z jídelníčku většinu potravin a smutně trpíte hlady v koutě. Tak to ale vůbec není. Ke krásnému bříšku se musíte projíst. Břicho se dělá v kuchyni, pamatujete? Když budete jíst málo, váš metabolismus se zpomalí, budete si ukládat tukové zásoby na horší časy, hlavně u nás žen s největší pravděpodobností právě na břiše. Dospějete k tomu, že břicho bude vypadat ještě hůř a vy budete tloustnout, jak se říká, i z vody. Takže jestli jíte zdravě, cvičíte, hlídáte jídelníček, ale výsledky se ne a ne dostavit, tak tady je důvod. Jíte málo. Když začnete jíst víc, tělo se vzpamatuje, metabolismus rozběhne, nebude už třeba držet tukové zásoby, ty se hezky spálí a tadá, krásné bříško je na světě.

... A OBČAS SI ZACVIČTE

Pohyb samozřejmě ke zdravému životnímu stylu a shazování kil patří. Jak už jsem ale zmínila, zrovna dělání sedů-lehů do zblbnutí vůbec nic neřeší. O mnoho víc vám pomůže komplexní cvičení celého těla. Jak je to možné? Úplně jednoduše, když budu cvičit celé tělo, spálím o hodně víc, než když budu cvičit jen ty malé svalíky na bříšku. Cviky na břicho se vám budou hodit, až budete brousit břišáky, aby byly pro oko co nejkrásnější, ale k tomu, abyste rychle shodili tuk na nich, to prostě není to pravé. Dál se nebojte silového cvičení, u většiny cviků se břicho druhotně zapojuje a díky pevným svalům dostane vaše postava krásné křivky a štíhlé linie. Jaké benefity vám může silový trénink nabídnout si přečtěte tady.

Povídání o cvičení na břicho najdete ve článku Základ pro ploché břicho.

DŮLEŽITÁ RADA PRO ŽENY NA ZÁVĚR

Vím, že jsme všechny zblblé z těch fotek fitness bohyní s pekáčem buchet na břiše. Je ale nutné si přiznat, že za tím je opravdu hrozně moc dřiny a odříkání. U někoho břišáky vylezou skoro samy bez velkého úsilí, ale u většiny žen se six pack ukáže až při opravdu nízkém procentu tělesného tuku. Na to ale my holky nejsme vůbec stavěné. Tuk totiž naše tělo potřebuje k mnoha činnostem a jednou z nich je tvorba hormonů. Asi tušíte k čemu se chci dobrat. Pokud hubnutí přeženete, krom jiných nepříjemností vás čeká i ztráta menstruačního cyklu, a problémy s případným otěhotněním. Věřte, že takto rozházené tělo a hormony se pak velmi těžko dávají do kupy. Nesoustřeďte se tedy jen na konečný efekt bříška v plavkách, myslete hlavně na své zdraví. Když začnete jíst zdravě a lépe, budete déle zdravější i pro svou rodinu a děti, ať už ty současné, nebo ty, které teprve přijdou :)


EBOOK MAKRA A KALORICKÉ TABULKY PRO VÁS ZCELA ZDARMA :)

Bohužel, nikomu z nás nebude navždy dvacet. Léta přibývají a s nimi může váha jít nahoru. Často se tak u žen děje po překlenutí padesáti let věku, kdy se metabolismus začne zpomalovat a tuky se urputněji ukládat. Podíváme se tedy na to, čím je to vše způsobené a jak váhu dostat zase pod kontrolu.

Dnes se podíváme na problematiku "počítání kalorií". Pokud nevíte, o čem je řeč, tak se to právě teď dozvíte. Jestli víte, jen se vám do toho prostě nechce a přijde vám to zbytečné, tak zjistíte, proč to alespoň vyzkoušet a jaké výsledky vám to může přinést.

Čím mám sladit, když chci omezit cukr ve svém jídelníčku a celkově jíst zdravěji? To je častá otázka těch, kteří se snaží zhubnout nějaké to kilo, které mají navíc a přitom si nechtějí odpustit sladké dobroty jako jsou kaše, palačinky, bábovky, zmrzliny a dortíky. Takže se dnes mrkneme na jedno z mých oblíbených sladidel a řekneme si jaké má...