Zaručený recept na pěkné ploché břicho

02.06.2020

Teď před létem se všichni ptáme na to samé, jak sakra konečně zatočit s těmi faldy na břiše, abychom se v plavkách nemuseli stydět. Někdo na to jde tak, že denně dělá tisíce sklapovaček, další vyřadí z jídelníčku přílohy a pečivo, ti odvážnější si rovnou nařídí hladovku a mnoho z vás jen smutně na internetu hledá jednodílné plavky, které tu tragédii schovají. Asi je vám jasné, že ani jeden z těchto způsobů není ten správný. Takže se pojďme podívat na návod, který opravdu funguje. Nečekejte ale žádné slogany typu "pevné břicho do týdne", zrovna hubnutí a tvarování této problémové partie není tak úplně jednoduchá záležitost.

První, co si musíte uvědomit je to, že když cvičím břicho, neznamená to, že hubnu břicho. Nemůžete si vybrat, kde zrovna v danou chvíli bude vaše tělo hubnout, to záleží na mnoha faktorech. Takže můžete cvičit zadek a hubnout ruce. Že to zní divně? Ale vůbec ne. Za hubnutí totiž nemůže cvičení, z cca 80% za něj může hlavně strava, přesněji kalorický deficit. Když si správně nastavím jídelníček (jak na zdravé stravování si přečtěte třeba tady), budu hubnout, a dokonce u toho ani nemusím cvičit. Naopak když budu cvičit každý den, a budu mít špatně nastavený jídelníček, tak hubnout vůbec nemusím. Už jste možná slyšeli poučku, že břicho se dělá v kuchyni. Tak tady máte vysvětlení proč to tak je. Když budu zdravě a správně jíst, shodím tuky na břiše, bude hezky ploché a skvěle vypadat. Ani tisíc sklapovaček a denní cvičení břicha vám tento výsledek nezaručí. Sice pak budete mít hezké břišáky, ale k čemu, když na nich pořád bude vrstva tuku, takže nebudou vůbec vidět.

Možná jsem vám teď tak trochu zamotala hlavu, takže si pojďme v bodech sepsat takový menší návod.


ZARUČENÝ RECEPT NA HEZKÉ BŘÍŠKO

DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM

Když budete dodržovat pitný režim a pít dostatek vody (ano, píšu vody, žádné sladké limonády), vaše tělo vodu přestane zadržovat, a na břichu to půjde pěkně vidět. Takže pár centimetrů sundáte jednoduše a bez větší snahy. To je fajn, ne? Asi nemusím zmiňovat, že alkohol se do správného pitného režimu tak úplně nehodí a nepočítá.

JEZTE DOSTATEK ZELENINY A VLÁKNINY

Zařaďte do jídelníčku více zeleniny, ideálně si ji přidejte alespoň ke dvěma jídlům denně (ne, k plněným knedlíkům s jahodami nemusíte). Vyřaďte bílou mouku, takže bílé pečivo, zahušťování bílou moukou, používejte celozrnnou. Kupujte celozrnné, žitné pečivo, těstoviny také žitné, celozrnné, semolinové. Není nutné ani žádoucí přílohy a pečivo z jídelníčku vyřadit úplně! Důvody proč, najdete v tomto článku.

VYHNĚTE SE CUKRU

Cukr na vás číhá prakticky všude, třeba i tam, kde byste ho nečekali. Vynechte sladká pití, sladkosti, sladké pečivo a další dobroty. Aby vás to ale moc nemrzelo, můžete si najít na slazení vhodnou alternativu, já třeba používám čekankový sirup, který má i spoustu vlákniny, zmíněné v předchozím bodě. Čím tedy sladit? To je na delší povídání, takže pokud vás to zajímá, tak mrkněte sem.

DODRŽUJTE ZÁSADY ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ

Mohla bych tu vypisovat ještě spoustu dalších bodů, čeho jíst dostatek a čemu se vyhnout. To bych ale mohla mít článek na deset stran. Takže si to trochu zjednodušíme. Na bříško prostě platí celkově jíst zdravě a dodržovat zásady zdravého stravování. Jaké to jsou, jsem sepsala tady, takže pokud to s hubnutím břicha myslíte vážně, bylo by dobré zaměřit se na všechny z nich.


STÁLE SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT?

NECHTE SI SESTAVIT JÍDELNÍČEK NA MÍRU

  • se spoustou kombinací a možností
  • můžete vařit stejně pro celou rodinu z oblíbených receptů
  • ze známých a běžně dostupných potravin
  • žádné zázračné přípravky a drastické diety
  • a hlavně BEZ HLADOVĚNÍ

MYSLETE NA KALORICKÝ DEFICIT

Tento bod vám možná zní trochu nesrozumitelně. Jde o to, že abyste hubnuli, musíte být v kalorickém deficitu. To znamená, že váš výdej musí být vyšší než příjem. Pořád to zní jako jinou řečí? Jde o to, že toho za den sníte méně, než vysportujete (vydáte více energie než přijmete). Tak tělo bude muset pro ten zbytek energie sáhnout do tukových zásob, a to samozřejmě chceme. Jestli jste v kalorickém deficitu bohužel jen tak od oka většina z vás nepozná. Dobrou pomůckou, jak to zjistit jsou kalorické tabulky, které vám ukáží, jestli jíte málo, moc, čeho máte jíst více a čeho méně. Pro ty, kdo jsou z toho zmatení i po tomto vysvětlení a chtějí se raději na to shazování břicha vykašlat, nebojte, není to nic složitého. Jestli je to na vás už moc vědecké, začněte jednoduše jíst zdravě a tento bod prozatím nechte u ledu. Už když budete jíst správně a zdravě, výsledky se u většiny rychle dostaví.

JEZTE, JEZTE A JEZTE, NEHLADOVTE

Spousta lidí si pořád ještě myslí, že na krásnou postavu se jde tak, že si naordinujete nějakou dietu, detox, vynecháte z jídelníčku většinu potravin a smutně trpíte hlady v koutě. Tak to ale vůbec není. Ke krásnému bříšku se musíte projíst. Břicho se dělá v kuchyni, pamatujete? Když budete jíst málo, váš metabolismus se zpomalí, budete si ukládat tukové zásoby na horší časy, hlavně u nás žen s největší pravděpodobností právě na břiše. Dospějete k tomu, že břicho bude vypadat ještě hůř a vy budete tloustnout, jak se říká, i z vody. Takže jestli jíte zdravě, cvičíte, hlídáte jídelníček, ale výsledky se ne a ne dostavit, tak tady je důvod. Jíte málo. Když začnete jíst víc, tělo se vzpamatuje, metabolismus rozběhne, nebude už třeba držet tukové zásoby, ty se hezky spálí a tadá, krásné bříško je na světě.

... A OBČAS SI ZACVIČTE

Pohyb samozřejmě ke zdravému životnímu stylu a shazování kil patří. Jak už jsem ale zmínila, zrovna dělání sedů-lehů do zblbnutí vůbec nic neřeší. O mnoho víc vám pomůže komplexní cvičení celého těla. Jak je to možné? Úplně jednoduše, když budu cvičit celé tělo, spálím o hodně víc, než když budu cvičit jen ty malé svalíky na bříšku. Cviky na břicho se vám budou hodit, až budete brousit břišáky, aby byly pro oko co nejkrásnější, ale k tomu, abyste rychle shodili tuk na nich, to prostě není to pravé.

DŮLEŽITÁ RADA PRO ŽENY NA ZÁVĚR

Vím, že jsme všechny zblblé z těch fotek fitness bohyní s pekáčem buchet na břiše. Je ale nutné si přiznat, že za tím je opravdu hrozně moc dřiny a odříkání. U někoho břišáky vylezou skoro samy bez velkého úsilí, ale u většiny žen se six pack ukáže až při opravdu nízkém procentu tělesného tuku. Na to ale my holky nejsme vůbec stavěné. Tuk totiž naše tělo potřebuje k mnoha činnostem a jednou z nich je tvorba hormonů. Asi tušíte k čemu se chci dobrat. Pokud hubnutí přeženete, krom jiných nepříjemností vás čeká i ztráta menstruačního cyklu, a problémy s případným otěhotněním. Věřte, že takto rozházené tělo a hormony se pak velmi těžko dávají do kupy. Nesoustřeďte se tedy jen na konečný efekt bříška v plavkách, myslete hlavně na své zdraví. Když začnete jíst zdravě a lépe, budete déle zdravější i pro svou rodinu a děti, ať už ty současné, nebo ty, které teprve přijdou :)


EBOOK MAKRA A KALORICKÉ TABULKY PRO VÁS ZCELA ZDARMA :)

Stále pátráte po nějakém zázraku, který by vám pomohl zhubnout. Zkoumáte a zkoušíte různé druhy diet, drinků, prášků, vynecháváte různé potraviny, ale váha se nehýbe? Představím vám tedy jediné, a 100% funkční řešení, jak úspěšně zhubnout, kterým je kalorický deficit. Zapoměňte na potraviny, které při hubnutí můžete a nemůžete, stejně tak na to, v...

Snažíte se zhubnout a vytvarovat postavu, jídelníček už máte vyladěný, ale rádi byste tomu dopomohli i cvičením s co nejlepším efektem? Tak to mám článek přímo pro vás. Pokud jde o velmi častý dotaz: "Jaké cvičení je pro mě to nejlepší?" odpověď je velmi jednoduchá. To, které vás bude bavit, tím pádem ho budete s radostí pravidelně praktikovat a...